Як “АНЦ” загартувала війна

Впровадження роботів, план "Б" під час відключень та сотні дронів для ЗСУ

Як "АНЦ" загартувала війна

Впровадження роботів, план "Б" під час відключень та сотні дронів для ЗСУ

Як "АНЦ" загартувала війна

Впровадження роботів, план "Б" під час відключень
та сотні дронів для ЗСУ

Спецпроєкт

З 2022 року мережа “АНЦ” втратила понад 125 аптек. Проте за час війни змогла перекрити збитки, відкривши 362 нових філії.

Доступність ліків під час війни для багатьох людей стає в буквальному сенсі запорукою виживання. Саме тому роль аптечного ритейлу на початку повномасштабного вторгнення Росії до України зросла в рази. Паралельно доводилося вирішувати чимало питань із постачаннями ліків, роботою аптечних точок, перерозподілом препаратів і персоналу.

Через цей досвід вдалось успішно пройти мережі аптек “АНЦ”. Попри випробування і збитки — на початку великої війни було вщент знищено 125 аптек мережі та ще чимало пошкоджено, — компанії вдалося відновитися.

Навіть більше: за підсумками 2023 року мережа є лідером фармринку з рекордним виторгом 25,8 млрд грн. За даними дослідження Proxima Research, на грудень 2023 року компанія займала 16,7% ринку. Якщо у 2023-му ринок збільшився на 26,4%, то “АНЦ” показала зростання товарообігу близько 35%, тобто зростає швидше за ринок.

Що допомогло пройти цей шлях, якими були труднощі та як їх долали? Все це — у статті LIGA.net, що є частиною серії публікацій “Загартовані”, яка присвячена бізнесам, що перемагають війну.

Змогли встояти завдяки команді

Найбільшим викликом на початку повномасштабного вторгнення, кажуть у компанії, було збереження співробітників і асортименту продукції. У перші дні війни з’явився шалений ажіотаж на ліки. Люди швидко розкупили наявні товари, створивши штучний дефіцит, який виник майже на всі препарати.

Складності ситуації додавало й те, що припинилося постачання товарів з-за кордону. Мережа “АНЦ” була змушена користуватися власними резервами та перерозподіляти ліки між аптеками.

Мережа аптек “АНЦ”

Заснована у 2000 році в Запоріжжі. За декілька років стала лідером українського фармацевтичного ринку, відкривши понад 200 аптек за перше десятиліття.

У 2013 році мережа “АНЦ” розширила свій портфель, додавши роботизовані аптеки “Копійка” та “ШАР@”, завдяки чому стала найбільшою мережею аптек в Україні. Вже понад 13 років утримує флагманські позиції серед мереж за часткою ринку.

Мережа є одним з лідерів з впровадження технологічних інновацій. Серед розробок компанії — роботи, які допомагають в обслуговуванні; лікомати для видавання онлайн-замовлень; адаптований мобільний застосунок для розрахунку за товар.

Через зламані логістичні ланцюжки у багатьох випадках ліки складно було доставляти до аптечних пунктів. А постійні обстріли ставили питання руба безпеки працівників. За таких обставин у мережі намагалися забезпечити роботу аптек таким чином, щоб не наражати на небезпеку персонал.

Ми підтримали кожного співробітника в його виборі дій. За можливості допомагали з логістикою, зберігали робочі місця, функціонал яких можна було виконувати онлайн або в інших містах України. Змінювали розподіл фармацевтів, щоб аптека кожного була максимально близько до його домівки. Товари перерозподіляли між найближчими, більш безпечними містами та районами.

Микола Щербина

Генеральний директор мережі аптек “АНЦ”

“АНЦ” у цифрах

присутні аптеки “АНЦ”
нараховує мережа
працює в компанії
обслуговує мережа щомісячно
відкрили у 2023 році
отримали замовлення через лікомат
рекордний виторг на фармринку у 2023 році

У період відключень світла мережа аптек “АНЦ” впровадила план “Б”, що передбачав модернізацію мобільного застосунку. Завдяки цьому фармацевти змогли продовжувати обслуговувати клієнтів та відпускати ліки навіть за відсутності електроенергії. Цей інноваційний підхід дозволив забезпечити безперервну роботу аптек, гарантуючи доступність необхідних ліків для клієнтів аптек за будь-яких умов.

Саме завдяки команді, зізнаються в “АНЦ”, вдалося зберегти функціонал мережі. Фармацевти, які залишилися на місцях, розподілилися між аптеками так, щоб принаймні одна точка працювала в умовному мікрорайоні міста. Інколи працівникам доводилося ставати кур’єрами, щоб передати іншій аптеці вкрай необхідні ліки.

“Ми постійно підтримували зв’язок між містами та аптеками в питанні наявності чи необхідності певного товару та намагалися максимально швидко реагувати на запити. Іноді нам допомагали волонтери з доставленням ліків у містах або між містами. Звісно ж, безпека людей була пріоритетом. Тому можливість поновлення або продовження роботи аптек на прифронтових та деокупованих територіях розглядалась у кожному випадку індивідуально”, — згадує Микола Щербина.

Зростання під час війни та зміни на ринку

Попри воєнні дії та руйнування в одних регіонах, мережа продовжувала розвиватися в інших. Так, вже у квітні 2022 році нові аптеки “АНЦ” відкрились у Львові, Чернівцях та Черкасах. Загалом за час війни мережа відкрила 369 точки, включно з 45 відновленими після пошкодження аптек.

За першої ж можливості “АНЦ” поверталась і на деокуповані території. Там, де не працюють або обмежено функціонують стаціонарні аптеки, готується запуск мобільних точок продажу.

Проте війна позначилася не лише на окремих мережах, а й на фармацевтичному ринку загалом. Необхідно було змінювати підхід до організації роботи. Як розповідають у компанії, міграція громадян привела до створення гнучкого підходу у плануванні постачання та логістики товарів. Необхідність турбуватися про безпеку людей посилила впровадження цифрових інструментів як всередині компанії, так і для споживачів. Переглянули в “АНЦ” також асортимент товарів.

За останні роки виріс попит на препарати середньої та низької цінової позиції. Також на препарати вітчизняних виробників, ціни яких за багатьма позиціями нижчі, ніж іноземних. У споживачів зменшилися доходи, вони намагаються економити. До того ж придбання саме української продукції підтримує вітчизняний бізнес.

Микола Щербина

Генеральний директор мережі аптек “АНЦ”

“Ще виріс попит на товари медичного призначення. Багато людей зрозуміли, що кожна родина, дім, офіс мають бути забезпечені аптечками першої допомоги”, — додає Микола Щербина.

Ще одним викликом воєнного часу виявилася необхідність забезпечити вільний доступ до аптек особам з інвалідністю. Тому інклюзивна адаптація усіх аптек мережі стала окремим проєктом.

“На жаль, війна значно збільшує кількість людей з інвалідністю, тож ми зобов’язані забезпечити для них можливість самостійно та вільно відвідувати наші аптеки. Необхідно розуміти, що інклюзивне середовище – це не просто зручний пандус. Це зручні умови для маломобільних людей від вхідної групи до самої каси: пандуси або підіймачі, попереджувальні та напрямні тактильні плитки, спеціальні касові зони, загалом простір у приміщенні та ще безліч деталей”, — вважає гендиректор.

Відзнаки мережі аптек “АНЦ”

“Вибір року 2023”: краща аптека України та Києва
Переможець 2023 року в рейтингу 15 кращих аптек України у щорічній премії Ukrainian Business Award
“Краща аптека 2024” від Ukrainian Business Award
Перемога у номінації “Краща аптека” національної премії “Вибір країни 2024”
У 2024 році отримала премію Big Trade-Marketing Award за найпопулярнішу трейд-маркетингову кампанію в соціальних мережах “Об’єднані турботою”
Директор IT-департаменту мережі Андрій Гончаренко отримав нагороду Best CIO-2024 як найкращий IT-директор у номінації “Охорона здоров’я”
У 2024 році tech lead “АНЦ” Кирило Леміш з командою посіли третє місце на Open Data Hackathon. Це хакатон, який реалізується за підтримки Міністерства цифрової трансформації та спрямований на створення й розроблення інноваційних рішень на основі відкритих даних

Робот-помічник, крипта та лікомат: революційні рішення, що задають темп ринку

Мережа аптек “АНЦ” утримує провідні позиції в технологічному розвитку, впроваджуючи рішення, які задають стандарти. Так, у 2013 році “АНЦ” стала однією з перших аптек, в якій з’явився робот-помічник Pharm bot. Це механізм, який шукає товар на полиці та віддає його провізору, а той своєю чергою відпускає його покупцеві на касі.

Торік у мережі “АНЦ” з’явилася перша в Україні автоматизована система видавання та оплати онлайн-замовлень — лікомати. Власне, це те саме, що і поштомат, коли посилку можна забрати самостійно — тільки в аптеці. Завдяки цій опції можна отримати онлайн-замовлення у зручний час та без черг. Через лікомати можна замовити будь-які препарати, окрім рецептурних та таких, що потребують спеціального температурного режиму зберігання.

Усі 100% аптек забезпечені генераторами та готові в повному об’ємі надавати послуги своїм клієнтам навіть під час тривалого блекауту.

Але і це ще не все. Торік “АНЦ” стала першою в Європі аптечною мережею, яка почала працювати із криптовалютою, дозволивши клієнтам розраховуватися нею за покупки. Можливим це стало завдяки партнерству з криптобіржею Binance. Наразі ця співпраця припинена, але компанія шукає нову платформу для поновлення цього напрямку.

Ми прагнемо бути лідерами в розвитку інновацій українського фармацевтичного ритейлу. Як перші, хто впровадив технологію роботизованих аптек, ми скоротили час обслуговування клієнтів на 30%, демонструючи нові стандарти ефективності в галузі.

Микола Щербина

Генеральний директор мережі аптек “АНЦ”

“Ми раді, що впровадження лікоматів в наших аптеках знайшло такий відгук серед клієнтів. Уже понад 700 000 осіб скористалися цією послугою, і це лише початок. Лікомати забезпечують максимальну зручність для тих, хто хоче швидко та безпечно отримати свої замовлення без необхідності чекати у черзі. Це особливо актуально в наш час, коли питання безпеки та збереження часу стають все більш важливими.

Зараз ми маємо близько 200 лікоматів по всій Україні, і наша команда активно працює над тим, щоб цей сервіс був доступний у ще більшій кількості аптек. У планах також оновлення існуючих пристроїв, щоб вони відповідали найвищим стандартам якості та безпеки.

Ми віримо, що такі інновації, як лікомати, змінюють підхід до обслуговування клієнтів і роблять процес отримання ліків більш зручним та швидким. Це наша відповідь на потреби сучасного споживача, який цінує свій час і комфорт”, — каже генеральний директор мережі аптек “АНЦ” Микола Щербина.

Соціальна відповідальність: аптечки для ЗСУ та понад 110 млн грн на благодійність

З початку великої війни мережа “АНЦ” спрямувала на благодійність понад 110 млн грн. У компанії наголошують, що благодійність — це щоденна робота.

Тут на постійній основі підтримують своїх співробітників, які долучилися до лав ЗСУ. Це 95 працівників, 17 з яких — жінки. Мережа взяла шефство не лише над ними, а й над тими підрозділами, де вони служать, реагуючи на різноманітні запити. Окрім ліків, це і необхідна військова амуніція: бронежилети, шоломи, тактичні окуляри, берці, літня форма та тактичні рюкзаки.

Запит на ліки від підрозділів, де проходять службу співробітники мережі, переріс у масштабний проєкт “Ліки для ЗСУ”. Військові отримали перевірені препарати від провідних європейських та українських виробників: антибіотики широкого спектра дії, медикаменти першої медичної допомоги у разі поранень тощо. Загалом компанія відправила на передову аптечок на загальну суму понад 8 млн грн.

Мережа постійно співпрацює з різними благодійними фондами – “Повернись живим”, “Благодійний Фонд Сергія Притули”, UNITED24, RAZOM, “Госпітальєри”. Також закриває окремі запити військових.

Допомога на придбання безпілотних літальних апаратів — окремий пункт у допомозі “АНЦ” військовим різних частин. Зокрема, компанія регулярно закриває потреби військових, які виконують бойові завдання на Запорізькому напрямку, адже Запоріжжя є рідним містом для “АНЦ”. До закриття зборів долучаються і клієнти мережі — завдяки списанню бонусів програми лояльності “ЛАЙК”.

Дрони від “АНЦ”

передано на потреби ЗСУ разом з БаДМ та OPTIVITA UKRAINE під об’єднанням “ФАРМСИЛА”
перераховано за червень-липень на закупівлю FPV-дронів військовослужбовцям військової частини А4722
передано фонду “Повернись живим” на розвідувальні БпЛА “Лелека-100″ в межах проєкту “Ліга аеророзвідки 2.0″
передано на закупівлю квадрокоптерів DJI Mavic 3 Pro для 137 батальйону ТрО Бориспільщини ЗСУ

Завдяки списанню бонусів програми лояльності “ЛАЙК” вдалося швидко закрити терміновий запит від 403 ОСБ ЗСУ на DJI Mavic 3E Enterprise та обладнання для спостереження, ведення розвідки та дорозвідки.

Амбітні плани: плюс 300 аптек до кінця року та стажування для студентів

Попереду у мережі “АНЦ” ще багато амбітних планів. Один з головних — досягти частки у 20% ринку за найближчі півтора-два роки. Трохи ближча ціль — відкрити до 300 аптек протягом 2024 року.

Також — продовжувати різноманітні колаборації для покращення можливостей українців турбуватися про своє здоров’я. У компанії вже є такий позитивний приклад. Це — проєкт “Турбота Lab з “АНЦ” та ДІЛА” у колаборації з лабораторіями ДІЛА. Проєкт надає можливість українцям зробити необхідні аналізи у лабораторії зі знижкою за спеціальним промокодом.

Крім того, об’єднавши зусилля із Запорізьким державним медико-фармацевтичним університетом, мережа аптек “АНЦ” ініціювала масштабний проєкт з підтримки фармацевтичної освіти. У компанії розуміють: попри всі складнощі, галузь має розвиватися та отримувати нових висококваліфікованих спеціалістів. Це партнерство відкриває нові можливості для студентів, які зможуть отримати практичні навички в одній з найбільших аптечних мереж країни.

Дата публікації: 29.08.2024 р.

Автор:
Редакторка: Ірина Денисюк
Дизайн та верстка: Юлія Теплюк

Керівник проєкту: Євген Фролов

© 2024 Всі права захищені.
Інформаційне агентство ЛІГАБізнесІнформ