Як підвищити

бізнес-навички

за переглядом серіалів

Гайд по безоплатних освітніх курсах
для підприємців від Дія.Бізнес

Як підвищити

бізнес-навички

за переглядом серіалів?

Гайд по безоплатних освітніх курсах для підприємців від Дія.Бізнес

Як підвищити

бізнес-навички

за переглядом серіалів?

Гайд по безоплатних освітніх курсах для
підприємців від Дія.Бізнес

За підтримки

Facebook
Twitter

Що кажуть про курси досвідчені підприємці, які їх затестили

Підприємці – це люди, які постійно навчаються. Навіть для старту бізнесу потрібні знання та навички з різних сфер, таких як маркетинг, фінанси, управління, стратегія, право та багато інших. Тому здатність до самоосвіти – одна з головних якостей ділових людей, яка зрештою стає фундаментом для успішної реалізації задумів.

Держава зацікавлена у розвитку малого та середнього бізнесу – це податки та робочі місця. Щоб допомогти підприємцям (особливо початківцям) отримати базу необхідних для ведення своєї справи знань, на порталі Дія.Бізнес створили Національну онлайн-школу для підприємців, що містить короткі безоплатні освітні курси про різноманітні аспекти ведення бізнесу, що створені у зручному форматі освітніх серіалів.

Кожен курс можна пройти за один чи кілька вечорів: їх створювали з розрахунку на аудиторію, що цінує свій час. Отримані знання можна закріпити тестами та контрольними запитаннями. За результатами навчання користувачам пропонується пройти фінальне тестування та отримати електронний сертифікат про проходження курсу.

Зараз онлайн-школа містить 14 освітніх курсів, але їхня кількість перманентно зростає. Тематика різна – від основ фінансової грамотності до теорії та практики сталого розвитку. Частина освітніх курсів розрахована на підприємців-початківців, частина – на вже досвідчених бізнесменів та найманих працівників.

Ці освітні курси дають змогу дізнатися, як створити власне підприємство, розпочати складання фінансового плану, знайти кошти на розвиток своєї бізнес-ідеї, керувати командою співробітників, правильно вести бухгалтерський облік і зрозуміти особливості фінансового обліку. Також тут є курси з інтернет-маркетингу, фінансового планування, проєктів запуску галузевих бізнесів, антикорупційної діяльності та розбудови комплаєнсу бізнесом.

З цього матеріалу ви дізнаєтесь про п’ять курсів з добірки онлайн-школи для підприємців. Враженнями від проходження навчання поділяться п’ять керівників підприємств середнього бізнесу.

Курс "Фінансова грамотність для підприємців"

Коли бізнес окупиться? Скільки ще треба вкласти грошей, щоб протриматися до “високого” сезону? Де врахувати амортизацію під час обчислення прибутку?

Ці та інші питання ставлять собі підприємці із досвідом, що вже пройшли і касові розриви, і перші стартапи. Фінансова грамотність – це такий собі калькулятор, яким треба вміти користуватися і не забувати це робити.

Основи бізнес-фінансів, як на старті бізнес-проєкту порахувати його прибутковість та скласти необхідні розрахунки для спілкування з інвесторами або банками.

20 серій

3 год на прослуховування на швидкості х1,0

можливість отримати сертифікат

60 тестових питань

12 фінальних тестових питань

Викладач курсу:

Андрій Якшин

експерт з фінансів бізнесу

Додаткові матеріали курсу:

Нотатки до серій у форматі pdf

Шаблон фінансової моделі бізнесу

Як залучати краудфандингові кошти

Гранти для бізнесу 

Залучення інвестицій для бізнесу

Програми кредитування для бізнесу

Святослав Амелін

співвласник проєктів Mebel.ok та засновник Zlato.ua

Понад 10 років працює у сегменті e-commerce у двох різних нішах – меблевий ритейл та гіпермаркет прикрас.

“Курс мені сподобався, легкий і зрозумілий. Він розкриває основи фінансової грамотності. Ці знання будуть корисні не тільки для підприємців, але загалом для всіх дотичних до бізнесу. Половина курсу – це відеоуроки зі створення фінансових моделей в Excel. Виторг, витрати, прогноз касових розривів, різні аналітичні показники прибутковості бізнесу – цим та іншим розрахункам вчить курс. Людина, яка, можливо, не дуже розуміє текстову інформацію, зможе подивитися відео і на прикладі розрахунків зрозуміти, про що говорили спікери. Мені сподобався формат і ненав’язлива манера подачі прикладів”.

Курс доволі великий – 20 уроків. Відеоуроки супроводжують pdf-шпаргалки з основною інформацією. Також після кожного уроку є тест. Частину тестових питань, які ви вирішуєте упродовж курсу, також зустрінете на фінальному тесті на здобуття сертифіката.

“Дуже добре, що урок закінчується тестом і немає можливості його пропустити. Та й всі теми взаємопов’язані та послідовно структуровані”, – підтверджує Святослав.

На думку підприємця, попри комбінацію усіх можливих форматів – діалогів, відеоінструкцій та текстових шпаргалок – курс не є заплутаним чи, навпаки, надмірно спрощеним.

Попри обсяг, опанувати курс можна впродовж декількох вечорів. Святослав ділиться, що пройшов навчання навіть швидше: “Я розбив цей курс на два дні, і мені було комфортно. Просто на наступний день я авторизувався і продовжив з того місця, де закінчив”. Однак, якщо ви хочете отримати максимум користі від матеріалів, потрібно паралельно із відео робити власні фінансові розрахунки. У такому випадку, за словами Святослава, на проходження курсу буде потрібно від 10 годин.

Для себе підприємець відмітив уроки про грошові потоки: “Прогнозування cash flow буває ліньки робити навіть досвідченим підприємцям. І в пастку касових розривів потрапляють в багатьох проєктах. У мене теж був такий досвід. Схожа ситуація також із точкою беззбитковості: на старті бізнесу горять очі, й далеко не всі думають про ризики. А потім, якщо бізнес не “злетів”, доводиться зупиняти проєкт. І саме фінансова грамотність дозволяє мінімізувати ризики”.

На що радить звернути увагу на курсі підприємець:

  • Практика фінансових обчислень.
  • Інструменти Excel для фінансів.
  • Планування грошового потоку, розрахунки точки беззбитковості та EBITDA.

Курс "Антикорупція для бізнесу"

Держава без корупції починається із нас самих – з відмови “залагодити” порушення при отриманні штрафу, із сумлінної сплати податків, із задекларованого майна та колективної згоди всім дотримуватися цих базових правил.

Як захистити себе та свій бізнес від корупційних ризиків? Що робити, якщо держслужбовець просить про “подарунок” або ваш співробітник отримує “відкат” на внутрішньому тендері? Як вести бізнес прозоро та захистити його від корупції – розкаже наступний курс.

Як малим та середнім підприємствам впроваджувати антикорупційну політику.

5 серій

32 хв на прослуховування на швидкості х1,0

можливість отримати сертифікат

15 тестових питань

10 фінальних тестових питань

Викладачі курсу:

Детектив

вигаданий персонаж

Додаткові матеріали курсу:

Типова антикорупційна програма від НАЗК

UK Bribery Act

A Playbook on Anti-Corruption Collective Action

Брошура “Боротьба з корупцією: колективні дії”

Методика проведення регуляторної та антикорупційної експертизи

Законодавство для викривачів корупції

Посібник щодо роботи з викривачами для уповноважених підрозділів

Курс “Викривач у законі”

Наталія Ставнича

CEO бренду вовняних виробів Gushka

У 2016 році троє небайдужих до українських звичаїв жінок розпочали справу з виробництва традиційного одягу, килимів та ліжників ручної роботи. Бізнес підтримує традиції та користується автентичними технологіями з відпарювання та фарбування вовни.

“Розпочавши перегляд курсу, я була приємно здивована режисерським підходом і зйомкою як в кіно. Бо є таке упередження, що якщо це держанвий продукт, то все має бути супернудно. А вийшло дуже красиво, художньо”.

Створений у “кіношному стилі” курс розповідає про суть та користь антикорупційних політик для бізнесу. Ідея в тому, аби пояснити ризикованість та відсутність переваг від непрозорого та недоброчесного підприємництва. Вигаданий персонаж Детектив розповідає, де межа, яка перетворює подарунок на хабар, а робочі стосунки – на конфлікт інтересів. Якими можуть бути юридичні, репутаційні та комерційні ризики для бізнесу, а також як інтегрувати посаду, щоб запобігати корупції у вашому бізнесі.

Курс буде корисний для представників корпоративного бізнесу, де є чіткі вимоги для антикорупційних та етичних кодексів. Новачки зможуть дізнатися про ефективні методи захисту свого бізнесу від корупції – куди звертатися по допомогу та як згуртовано боронити свої права.

“Навіть для мене реально новою була інформація про методи боротьби із корупцією та утворення антикорупційних альянсів. На щастя, ми не є членом жодної спільноти, але якщо буде потрібна подібна допомога, я знаю, куди можна звернутися”, – коментує Наталія.

На що радить звернути увагу на курсі директорка:

  • Інструменти захисту бізнесу від корупції.
  • Як перетворити принципи антикорупційної політики у посадову інструкцію.

Курс "Електронний документообіг для підприємців"

У світовому рейтингу “Індекс легкості ведення бізнесу” майже кожен із критеріїв оцінки містить один і той самий параметр – час, який необхідно витратити на ті чи інші процеси. Наприклад, легальний бізнес в Україні можна відкрити за шість днів. А на сплату податків йде 358 годин на рік.

І все це – документи, які треба написати, звірити, відредагувати й підписати. А потім ще й зберігати десь. На щастя, ФОП за кілька днів можна відкрити завдяки Дія, а ось як економити час бухгалтера (або й самого підприємця) на обігу документів – підкаже наступний курс.

Освітній курс “Електронний документообіг для підприємців” має на меті допомогти бізнесу запровадити системи ЕДО.

5 серій

22 хв на прослуховування на швидкості х1,0

можливість отримати сертифікат

13 тестових питань

6 фінальних тестових питань

Викладачі курсу:

Олександр Вернигора

директор Intecracy DEALS 

Христина Венгриняк

адвокатка, експертка з ЕДО

Бухгалтерка

вигаданий персонаж

Додаткові матеріали курсу:

Посилання на системи електронного документообігу

Юрій Кочут

співзасновник сімейного бізнесу Kochut зі створення ювелірних прикрас та меблів з дерева

Компанія заснована у 2013 році трьома братами, що пройшли шлях від ювелірів-аматорів до професіоналів. В основі філософії бізнесу – ручна робота та унікальна історія створення кожної прикраси.

“Я навіть відчув бажання мотивувати працівників максимально користуватися електронним документообігом”.

Курс побудований на імітації робочих ситуацій, що виникають у відділі бухгалтерії. Наприклад, контрагент затримує підписання друкованої угоди. Як вирішити цю ситуацію через електронний підпис за один день? Реальний підприємець пояснює на практиці своїй бухгалтерці переваги та зручності користування ЕДО – від принципового рішення спростити собі життя до фінального підпису документів всіма сторонами.

Курс буде корисний керівникам малих та середніх підприємств, котрі хочуть ініціювати введення ЕДО, а також бухгалтерам, які бажають освоїти нові навички.

У відеоуроках у режимі демонстрації вікна показано необхідні кроки для користування системами електронного документообігу, а також є відповіді на всі потенційні питання. Хоча з розвитком цифрових послуг вебпорталу та застосунку від Дія – курс потрібен усім, бо цифровий підпис необхідний і за межами підприємництва.

Підприємці-початківці зможуть для себе одразу знайти рішення, як вести paperless-бізнес від початку і зберегти собі нерви.

“Через рік-два після початку бізнесу ростуть обороти, стає все більше документів. Їх треба зберігати в теках, вони стоять, займають місце. Губляться, їх хтось може викинути, випадково можуть змокнути, швидко їх не знайти. І це така радянщина – збирати ці листочки. А коли воно все в електронній системі, то дуже легко знайти за іменем чи датою будь-який документ”, – ділиться Юрій.

Попри інформаційну повноту, курс легко сприймається – уроки короткі (по 3-6 хвилин), тестів мало. “Такий формат справді дієвий та корисний. І класно, що є тестування, бо почуваєшся впевненим, що щось знаєш”, – погоджується Юрій.

На що радить звернути увагу на курсі підприємець:

  • Розуміння важливості та зручності систем обліку (документообігу).
  • Користь інформації як для підприємця, так і найманого працівника.

Курс "Бізнес: Сталий розвиток"

Гроші, впізнаваність, вплив – чого ще можна хотіти від власної справи? Наприклад – позитивно впливати на світ. Боротися проти зміни клімату, забезпечувати гідну оплату праці та робочі умови або ж розвивати інноваційні технології. Ще у 2015 році ООН уклала перелік таких позитивних змін – “17 цілей сталого розвитку”. З них можна обрати наступну велику ціль для вашого бізнесу, а як її втілити – розкаже курс про “Сталий розвиток”.

Як інновації зі сталого розвитку можуть допомогти бізнесу зростати та як включити стратегію сталого розвитку до власної бізнес-моделі.

7 серій

95 хв на прослуховування на швидкості х1,0

можливість отримати сертифікат

24 тестових питання

10 фінальних тестових питань

6 фінальних тестових питань 6 фінальних

Викладачі курсу:

Тетяна Сахарук

генеральна директорка Мережі 
Глобального договору ООН в Україні

Віталій Верещагін

генеральний директор Caparol Ukraine

Павло Рижий

експерт з корпоративного підприємництва
та сталих інновацій

Любов Богачевська-Єнсен

директорка з питань розвитку комунікацій “Ґудвеллі Україна”

Олена Басько

менеджерка з корпоративної і соціальної відповідальності, Фармак

Викладачі курсу:

Олена Фроляк

журналістка, телеведуча, амбасадорка Глобального договору ООН

Віктор Іванчик

засновник і генеральний директор 
агропромхолдингу “Астарта-Київ” 

Дмитро Сахарук

виконавчий директор ДТЕК

Анастасія Соботюк

генеральна директорка Мережі 
Глобального договору ООН в Україні

7 серій

95 хв на прослуховування на швидкості х1,0

можливість отримати сертифікат

24 тестових питань

10 фінальних тестових питань

Викладачі курсу:

Тетяна Сахарук

генеральна директорка Мережі 
Глобального договору ООН в Україні

Віталій Верещагін

генеральний директор Caparol Ukraine

Павло Рижий

експерт з корпоративного підприємництва
та сталих інновацій

Любов Богачевська-Єнсен

директорка з питань розвитку комунікацій “Ґудвеллі Україна”

Олена Басько

менеджерка з корпоративної і соціальної відповідальності, Фармак

Олена Фроляк

журналістка, телеведуча, амбасадорка Глобального договору ООН

Віктор Іванчик

засновник і генеральний директор 
агропромхолдингу “Астарта-Київ” 

Дмитро Сахарук

виконавчий директор ДТЕК

Анастасія Соботюк

генеральна директорка Мережі 
Глобального договору ООН в Україні

Додаткові матеріали курсу:

Цілі сталого розвитку та література

Національний огляд цілей в Україні

Огляд прогресу бізнесу у досягненні цілей

Шаблон канви бізнес-моделі

Звіт Глобального договору ООН за 2020 рік

Та ще 14 документів і посібників для вивчення

Михайло Бойко

співзасновник компанії “ТОМ” з виробництва натуральної арахісової пасти 

У 2012 році двоє студентів повернулися з Америки, де полюбили арахісову пасту, а потім виявили, що в Україні її немає. Понад десять років потому “ТОМ” – найбільший в Україні виробник натуральної арахісової пасти. На самому початку засновники не знали нічого про підприємництво, а тепер компанія сповідує філософію конкуренції із самим собою за всі кращі ідеї для розвитку.

“Це курс для великого бізнесу і тих, хто хоче бути на 10-25 голів попереду ринку”.

Курс зроблений у форматі діалогів та лекцій: директори різних корпорацій розповідають, чи існує реальний попит на інновації на концепцію сталого розвитку в бізнесу, які є труднощі в їхній інтеграції у процеси, а також якими інструментами можна користуватися для цього.

Хоч виглядає, що курс розрахований радше на великий бізнес, все ж таки уроки пропонують якісний helicopter view щодо філософії та практики сталого розвитку у підприємництві. Михайло підтримує цю думку: “Певною мірою курс буде корисний і стартапам, але найкраще підійде для топменеджерів або тих, хто прагне цієї посади”.

Попри широкий обсяг матеріалів, курс доволі компактний. Михайло на швидкості х1,5 прослухав його за годину, але додає: “Якби я був студентом-стартапером, то, певно, витратив би дві-три години”.

На що радить звернути увагу на курсі підприємець:

  • Стислий огляд сучасних інноваційних підходів до бізнесу.
  • Інструменти, що можуть зацікавити як стартапи, так і великі корпорації.

Курс "Належна обачність щодо прав людини під час війни"

Розв’язана Росією війна проти України впливає на всі сфери життя, виснажуючи як економіку країни, так і суспільство. У таких умовах працівники українських компаній опиняються в зонах бойових дій або близьких до них, а також у місцях, де для їхнього життя, здоров’я та прав існує чимало загроз.

6 серій

50 хв на прослуховування на швидкості х1,0

можливість отримати сертифікат

20 тестових питань

12 фінальних тестових питань

Викладачі курсу:

Дмитро Лубінець

уповноважений Верховної Ради України з прав людини

Ірена Федорович

експертка з прав людини та питань рівності й недискримінації

Тож бізнеси, які продовжують працювати під час війни, мають знати і бути готовими до трьох речей:

Війна спричиняє порушення прав людини у той чи інший спосіб – отже, необхідно оцінити реальний або потенційний несприятливий вплив на ці права.

Бізнес, розташований на охопленій війною території, ніколи не буде “нейтральним”, що може загострити ситуацію, адже протиборні сили можуть відчути, що перевага більше не на їхньому боці, і ці ризики теж треба оцінювати.

Бізнес повинен дотримуватися міжнародно визнаних прав людини, а також стандартів міжнародного гуманітарного права.

Як оцінити вплив війни на життя та права працівників? Як підготуватися і розробити план дій? І зрештою, як зберегти і бізнес, і людські життя – все це є в курсі “Належна обачність щодо прав людини під час війни”.

Юлія Чекалова

власниця мережі стоматологій “Клініка 119” та виробництва натуральної зубної пасти MFT. Обидва бізнеси Юлії розташовувалися у Харкові, нині частково релоковані в Івано-Франківськ

В 27 років стоматологиня ризикнула і відкрила власну клініку. Ще за кілька років Юлія зайнялася виробництвом першої та унікальної в Україні натуральної та гіпоалергенної зубної пасти. Першу пасту лікарка виготовила для сина, далі підтягнулися клієнти стоматології, і зрештою продукт почали виготовляти масово.

“Мені сподобалось подача: ведучі компетентні у своїй галузі. Тож подача інформації сильна”.

Юлія жартує, що найкраще після курсу запам’ятала слово “обачність”. І справді – процедура належної обачності щодо прав людини є наріжним каменем корпоративної відповідальності за права працівників, особливо під час війни. Бо інтереси бізнесу не можуть стояти вище життя людини.

Евакуація – це одна із стратегій обачності, яку може і має втілювати бізнес під час війни. Із широкомасштабним вторгненням ворога підприємиця почала релокацію бізнесів з Харкова в Івано-Франківськ. Ті, хто хотіли евакуюватися, мали змогу це зробити. Але, наприклад, харківська стоматологія відновила роботу вже у квітні 2022 року – як каже Юлія, з ініціативи самих працівників. Адже ця послуга була важливою для жителів Харкова, яких чимало залишилось в напівзруйнованому, але незламному місті.

Розповідаючи про враження від курсу, Юлія звертає увагу, що корисно було почути про різні кризові ситуації і те, як під час них діяти: “Звісно, я не знаю, як поводитися в абсолютно всіх ситуаціях. І 24 лютого я не була готова”.

Процедура належної обачності може бути важливою під час подачі на грантове фінансування. Питання, чи розташований бізнес у зоні конфлікту (в Україні – в зоні окупації чи деокупованій зоні) з’являються в грантових анкетах регулярно. Це пов’язано із тим, що грантодавець мусить оцінити ризики – чи реально втілити грантовий проєкт у конкретній локації, чи існують там ризики для життя та здоров’я людей тощо.

“Я намагаюсь подаватися на всі доступні гранти, і там часто ставлять питання, чи знаходимося ми в безпечних зонах”, – коментує Юлія. Їй вже вдалося залучити два гранти. Коштом одного з них вона закупила обладнання для виготовлення пасти – адже більшу частину обладнання вивезти не вдалося.

Курс буде корисний для бізнесів, що подаються на грантове фінансування, або тих, які розташовані близько до окупованих територій. Ви зможете дізнатися, що зробити, аби зменшити чи просто усунути потенційні ризики, щоб зберегти життя людей та сам бізнес.

На що радить звернути увагу на курсі власниця стоматологій та виробництва:

  • Які кризові ситуації взагалі бувають і як під час них поводитися.
  • Що таке обачність і як її втілювати на практиці.

В розмові Юлія щиро зізнається в любові до Дії. Бізнес, де “завжди раді і готові допомогти”. І закликає спробувати ці та інші курси Дія.Бізнес для підприємців. “Бо на початку свого шляху ти не знаєш, що таке бізнес, – говорить Юлія Чекалова. – Але маєш зрозуміти, як відкрити його правильно, як не влетіти на гроші, і що треба робити у скрутній ситуації”.

В основі курсів Національної онлайн-школи для підприємців на порталі Дія.Бізнес лежить база знань від бізнес-експертів та фахівців ринку, а стиль викладу матеріалів дозволяє легко сприймати та опановувати інформацію. Освітні курси Національної онлайн-школи для підприємців на порталі Дія.Бізнес – це про доступність (безоплатне навчання), зручний онлайн-формат, легкість предметного викладу матеріалів. Скористались можливістю підвищити рівень освітніх компетенцій у веденні бізнесу вже понад 10 000 українців.

Оцініть освітні курси Національної онлайн-школи на порталі Дія.Бізнес і ви. Курси створені для того, аби допомогти українцям якісніше розвивати, масштабувати та створювати бізнес.

Спецпроєкт реалізовано за сприяння Міністерства цифрової трансформації України, Офісу з розвитку підприємництва та експорту та національного проєкту Дія.Бізнес.

Дані матеріали було розроблено у рамках проєкту Good Governance Fund “Ревіталізація бізнес-клімату в Україні”, який фінансується UK International Development від уряду Великої Британії. Імплементатори проєкту – Abt Britain та Київська Школа Економіки.

Facebook
Twitter

Дата публікації: 12.04.2024 р.

Авторка: Ірина Шарова
Редактор: Євгеній Фролов
Дизайн: Олександр Чепіга
Верстка: Юлія Виноградська

© 2024 Всі права захищені.
Інформаційне агентство ЛІГАБізнесІнформ