Загартовані:

АТБ під час війни

Антикризові рішення, нові магазини
та виклик кадрового голоду

Загартовані:

АТБ під
час війни

Антикризові рішення, нові магазини та виклик кадрового голоду

Загартовані:

АТБ під час війни

Антикризові рішення, нові магазини
та виклик кадрового голоду

За підтримки

25 млрд грн податків, 1,5 млрд грн допомоги, 60 нових магазинів у перспективі — і це все попри війну, кадровий голод та зруйновані склади

Мережа супермаркетів АТБ залишається найбільшою в Україні, попри кризу, руйнування та втрати на тлі повномасштабної війни. Наразі в усіх регіонах функціонують більше 1220 магазинів. АТБ — лідер із працевлаштування серед недержавних компаній і найбільший роботодавець українського ритейлу, в мережі якого працює 56 000 українців. Компанія входить до десятки найбільших платників податків країни.

Як мережа АТБ долає виклики війни, які рішення довелось ухвалювати в перші місяці, аби українці мали доступ до найнеобхідніших продуктів, як мережа відроджує свої магазини — розповідає LIGA.net.

Подолання першого шоку повномасштабної війни

Подолання першого шоку повномасштаб-ної війни

Початок воєнних дій поставив перед командою АТБ низку викликів, які потрібно було вирішувати негайно. Офіси компанії, склади, розподільчі та логістичні центри з першого дня війни перейшли в особливий режим роботи: цілодобово, без вихідних та свят.

На самому початку вторгнення виникли складнощі з ланцюгами постачання продуктів. Багато хто з виробників та перевізників або евакуював потужності, або вимушено призупинив роботу. Деякі навіть не змогли відвантажити вже вироблену продукцію. Разом із цим у суспільстві виник майже панічний попит на певні категорії товарів: продукцію довготривалого зберігання, товари першої необхідності.

Борис Марков

Генеральний директор корпорації АТБ

Компанії довелося у дуже стислі терміни перебудовувати всю роботу: шукати нових виробників, прокладати нові логістичні ланцюжки, змінювати шляхи для постачання імпортної продукції.

І це допомогло: завдяки великій та розгалуженій логістичній системі, а також наявності запасу на складах, АТБ вдалося запобігти дефіциту товарів на полицях магазинів у найскладніші періоди початку повномасштабної війни.

Наразі працює більше 1220 магазинів АТБ. Мережа залишилась однією з найбільших в Україні

Як змінився асортимент супермаркетів АТБ

Кількість товарів у магазинах АТБ у довоєнний час
Кількість товарів для областей та міст, які знаходяться на лінії активних бойових дій
Кількість позицій так званого “військогово” асортименту. Це продукти, які є критично важливими для підтримання життєдіяльності населення. Задіяний у містах, де проходили бойові дії і які переходили з одних рук в інші та де можливість доставки товару то з’являлася, то зникала

Адаптація до воєнного часу та перебудова бізнесу

Аби не допустити зникнення певних товарних позицій, у компанії відшукали у потрібних регіонах локальних виробників та постачальників. На початку війни АТБ підписала більш ніж сотню нових контрактів — це своєю чергою дало імпульс для розвитку місцевого бізнесу.

У мінімізації ризиків гуманітарної катастрофи велику роль відіграв власний автопарк компанії чисельністю близько 750 вантажівок. Через блокаду українських портів АТБ частково перейшла на порти в Туреччині та Румунії. Далі залучили власні авто. Це допомогло компенсувати тотальну нестачу транспорту і водіїв на початку війни.

Завдяки власному автотранспорту АТБ вдавалось доставляти продукти у майже заблоковані міста

Наша компанія дійсно була одним із небагатьох ритейлерів, які доставляли продукти у частково заблоковані міста. Допоміг власний автопарк і те, що в компанії ефективно діє одна з найбільш розгалужених логістичних інфраструктур у країні. В окремих випадках доводилось практично у ручному режимі розподіляти товари магазинами за тим транспортним трафіком, який був доступний у конкретний проміжок часу у конкретному регіоні.

Борис Марков

Генеральний директор корпорації АТБ

Історія створення та розвитку АТБ

Заснування роздрібної мережі магазинів від фірми АгроТехБізнес. Відкрито 6 гастрономів у Дніпрі.
Офіційна реєстрація торгової марки АТБ-Маркет. Початок реорганізації магазинів у формат дискаунтерів.
Гастрономи АТБ-Маркет послідовно реорганізуються в магазини самообслуговування. Для мережі розробляється єдиний фірмовий стиль.
85 крамниць у 12 містах. Асортимент розширюють спочатку до 2500, потім до 3500 позицій.
169 крамниць у 38 містах.
340 крамниць у 102 містах.
810 крамниць.
Через початок окупації Криму та частини Донецької й Луганської областей всі крамниці мережі на тимчасово окупованих територіях було закрито.
Відкриття оновленого супермаркету АТБ. Мережа увійшла до двадцятки найбільших платників податків країни. Сума сплачених податків склала 4,7 млрд грн.
Мережа налічує 900 крамниць. Динаміка відкриття сягає 100 крамниць на рік.
Товарообіг мережі склав 104,9 млрд грн.
Мережа очолила список компаній України із найвищими доходами, задекларувавши прибуток у 123,9 млрд грн. Відкрито ще 127 супермаркетів. Кількість працівників зросла до 64 000 осіб.
1316 магазинів у 24 областях України. Мережа входить до корпорації АТБ.
Через повномасштабне вторгнення РФ втрачено два великих розподільчих центри в Київській області, які було зруйновано. Зачинено понад 200 магазинів.
Мережа налічує 1196 магазинів. АТБ-Маркет посідає 1 місце у рейтингу “Топ-200 роботодавців України” серед недержавних компаній України”.

У компанії зізнаються: повномасштабне вторгнення стало найсуворішим випробуванням за весь час існування АТБ. У компанії серед іншого готувались і до найгірших сценаріїв, які передбачали радикальні варіанти розвитку подій — окупацію всієї Правобережної України.

АТБ забезпечувала продуктами навіть магазини, що знаходились поблизу зони бойових дій

У місті створили резервний офіс на випадок гіпотетично можливої окупації частини Дніпропетровської області. Аби зберегти керованість компанією, частину центрального офісу АТБ було релоковано з Дніпра до Львова. Також перемістили частину регіональних офісів.

На сьогодні офіси компанії повернулись до звичних місць розташування — туди, де вони знаходилися до повномасштабної війни.

Паралельно з цим вдалося відпрацювати механізми ручного управління, оперативного реагування на обставини, делегування повноважень, онлайн-переговорів, дистанційного навчання тощо. Це надало можливість максимально пришвидшити процес прийняття рішень. Те, що у мирні часи могло тривати тижнями, сьогодні може бути вирішено онлайн за лічені години, навіть хвилини. Багато з робочих моментів були максимально спрощені та дерегульовані. Причому без жодних втрат у плані якості чи ефективності прийнятого рішення.

Борис Марков

Генеральний директор корпорації АТБ

Втрати на мільярди та відродження

Бойові дії не минули для мережі без втрат: у компанії зруйновано два розподільчі центри. Один із них — мультитемпературний складський центр на Київщині, який забезпечував постачання продукції центральною Україною та у північних регіонах. Ще один розподільчий центр залишився в окупації.

Понад дві сотні магазинів змушені були припинити роботу.
Аби забезпечувати продуктами магазини, виникла необхідність перекинути навантаження на ті розподільчі центри, які вціліли. Вони працювали майже з екстремальним навантаженням — в 1,5 раза вищим, ніж пікове навантаження на Новий рік.

Десятки магазинів в окремих містах, де проходили активні бойові дії, тижнями працювали в глибокий збиток

Точний підрахунок втрат ще ведеться. Сьогодні є очевидним, що рахунок збитків АТБ вже пішов на мільярди гривень. Та й це дуже попередньо, адже частина товару була знищена на складах аутсорсерів, досі немає інформації про обсяги втраченого. Частину товару розграбували в магазинах на окупованих територіях, частина супермаркетів зруйнована, і саме зараз триває дослідження завданої шкоди та відновлення.

Борис Марков

Генеральний директор корпорації АТБ

Після потрясіння перших місяців війни компанія почала відновлювати свої позиції. Магазини мережі АТБ одними з перших відновили роботу на деокупованих територіях Київської, Харківської, Чернігівської, Сумської та Херсонської областей.

“У довоєнні часи компанія кожного року відкривала більше сотні нових супермаркетів. Втім, на сьогодні цей показник знижено. Протягом минулого року було відкрито 20 нових дискаунтерів АТБ, ще 40 магазинів прийняли перших покупців після відновлення”, — розповідають у компанії.

Кадрова політика та підтримка мобілізованих працівників

Згідно з рейтингом Опендатабот, АТБ цього року стала найбільшим роботодавцем України серед компаній недержавного сектору. В компанії зазначають, що у своїй політиці вони завжди спрямовані на розвиток кадрового потенціалу.

Працівники, які евакуювалися з тимчасово непідконтрольних територій, отримують відповідну роботу на новому місці. Причому оформлення проводиться звичайним переводом, зі збереженням стажу, відпустки тощо. Фактично люди отримують шанс розпочати життя з нового листа.

Олена Федаш

Директор департаменту з управління персоналом корпорації АТБ
Нині АТБ один з найбільших роботодавців України

Мобілізованим працівникам компанія гарантує повернення на робоче місце після демобілізації. Ще у перший рік повномасштабної війни в АТБ створили спеціальну програму з надання фінансової допомоги родинам мобілізованих працівників, які отримали поранення або загинули. Потім програму було інтегровано до загальної стратегії компанії з підтримки ЗСУ.

Кількість працівників АТБ

Кількість працівників корпорації АТБ до повномасштабного вторгнення
Кількість працівників корпорації АТБ станом на сьогодні
Або 67% працівників корпорації АТБ — жінки
Кількість працівників, які були призвані до лав ЗСУ

За даними Опендатабот

Крім того, компанія надає матеріальну допомогу працівникам, переглядаючи регулярно її розміри. Проводить безплатне навчання працівників у власних навчальних центрах, розташованих у Дніпрі, Києві, Львові та Одесі. Щороку там безоплатно підвищують кваліфікацію понад 4000 працівників.

Працює компанія і з топменеджментом, частково оплачуючи навчання за програмами MBA від KMBS та тренінгами від провідних вітчизняних та закордонних навчальних інституцій.

Виклик: кадровий голод, що тільки розпочався

Після початку повномасштабної війни компанія зіткнулася з кадровим голодом: нестача працівників відчувається практично на усіх напрямках. Бракує як вантажників, збирачів, так і висококваліфікованих фахівців. На певних посадах у компанії замінюють чоловічу працю на жіночу. Що стосується кваліфікованого персоналу, то тут проблема набагато глибша, зізнаються в АТБ.

Кількість працівників мережі АТБ від початку війни зменшилась на 14 тисяч. Понад дві сотні магазинів змушені були припинити роботу

Професійні навички за тиждень-два не напрацьовуються, іноді потрібно не менш як рік, щоб людина опанувала функцію лише на рівні гарного виконавця. Поки немає відповідей на питання, як компенсувати цей недолік. З урахуванням того, яка кількість молоді виїхала за кордон, почала навчання в іноземних вишах, є досить великі шанси, що кадровий голод тільки почався.
Справжні потрясіння чекають на нас у майбутньому.

Олена Федаш

Директор департаменту з управління персоналом корпорації АТБ

Серед причин кадрового голоду — небажання чоловіків офіційно оформлюватись на роботу. Адже компанія виконує вимоги законодавства, тому подає інформацію до ТЦК.

“І чоловіки можуть практично одразу отримати повістку. Наприклад, є магазин у невеликому містечку, в якому вже третій чоловічий склад працівників мобілізовано на війну. Фактично кожні два-три місяці працівники чоловічої статі майже у повному складі відбували на захист країни”, — наводить приклад Олена Федаш.

АТБ — у першій десятці найбільших платників податків країни

25,06 млрд грн податків та зборів, що на 4,62 млрд грн перевищило фінансові результати попереднього року.
20,44 млрд грн. Це склало близько половини бюджетних надходжень від усього вітчизняного ритейлу.
19,45 млрд грн.
15,8 млрд грн.

Мільярди на благодійність та фонд компанії

Загальна сума благодійної допомоги на всі напрямки від АТБ сьогодні уже перевищила 1,5 млрд грн. Крім підтримки працівників та надання соціальної допомоги населенню, АТБ систематично допомагає бійцям Збройних Сил України, родинам мобілізованих працівників та ветеранів.

Для цього ще у 2017 році був заснований “Всеукраїнський благодійний фонд “АТБ”. Його головною метою є допомога українським захисникам та їхнім родинам, волонтерським організаціям, добровольчим формуванням, рятівникам, медичним установам, вимушеним переселенцям, пенсіонерам, інвалідам, багатодітним сім’ям та дітям, які потребують термінового лікування.

Мобілізованим працівникам АТБ обіцяє повернення на робоче місце після демобілізації

Після початку повномасштабної війни основні зусилля фонду спрямовані на підтримку українського війська, медичних закладів, рятівників, постраждалих мирних громадян. Лише протягом минулого року було реалізовано понад 25 благодійних проєктів.

Залучення покупців до підтримки ЗСУ

Серед реалізованих акцій — “Сертифікат для ЗСУ” та “Сертифікат для медичних закладів”, в межах яких зібрано 70 млн грн.

Акція проводилась у 2023 році: протягом трьох місяців кожен охочий міг придбати в супермаркетах АТБ сертифікат номіналом 30, 50 або 100 грн. Покупці отримували пам’ятну сувенірну наліпку, а кошти спрямовувались на спеціальний рахунок.

Акція “Благодійний внесок”, фактично, продовжила попередню: відвідувачі супермаркетів так само могли зробити благодійний внесок у розмірі 30, 50 або 100 грн, а на заміну отримати сувенірну тематичну наклейку.

“Пакети незламності” та інша підтримка населення

У районах, де працює мережа АТБ, компанія системно надає допомогу постраждалим верствам суспільства.

Так, мешканці звільненого Куп’янська, що на Харківщині, та Снігурівки (Миколаївська обл.), які зазнали від ворога найбільших руйнувань, безплатно отримали тисячі “пакетів незламності”. Їх вміст складався з продуктів та найнеобхідніших побутових товарів: макаронів, консервів, чаю, кави, цукру, води, круп, олії, солодощів, побутової хімії та засобів гігієни. Вартість кожного пакета становила майже 1000 грн.

Попри війну АТБ залишився мережею магазинів низьких цін з великою кількістю акційних товарів

Під час блекаутів наприкінці 2022-го — початку 2023-го років до супермаркету АТБ міг прийти кожен, аби зарядити ліхтарі, смартфони, інші гаджети. Адже у рекордно стислі терміни компанія обладнала свої магазини генераторами. Це дає можливість мережі і сьогодні працювати безперебійно. Крім того, до сьогодні на касах АТБ можна зняти готівку.

Підтримка ЗСУ зброєю, технікою та провіантом

Станом на сьогодні АТБ передала на потреби різних підрозділів ЗСУ сотні тонн провіанту, понад тисячу одиниць нової автотехніки відомих світових виробників (всюдиходи, багатофункціональні пікапи, вантажівки, автоцистерни, “швидкі”, штабні тощо). Українському війську було закуплено і передано більш ніж 1000 сучасних дронів.

Наталя Шаповалова

Генеральний директор ТОВ “АТБ-маркет”

Святкування 30-річчя заснування компанії восени 2023 року в АТБ також присвятили збору донату для ЗСУ. Протягом двох місяців благодійного марафону в АТБ залучили таким чином 168 млн грн. Для військових підрозділів компанія придбала та передала 240 всюдихідних пікапів Mitsubishi L200, а також 470 сучасних БпЛА Mavic3 Pro.

“Військові медики отримали чотири новенькі спеціалізовані автівки. А відома клінічна лікарня ім. Мечникова у Дніпрі, яка стала потужним медичним хабом із порятунку життя нашим воїнам, отримала сучасне медичне обладнання. Не менш важливо, що цей проєкт започаткував нову традицію, створив новий тренд у бізнес-середовищі — конвертувати усі подарунки в донат для ЗСУ”, — розповідає Наталя Шаповалова.

Розвиток на тлі війни — компанія розширюється

У планах компанії — подальше відродження і розширення. У 2024 році в АТБ планують відкрити 60 нових магазинів та відновити роботу не менш як 30 супермаркетів, які зазнали руйнувань і пошкоджень внаслідок бойових дій.

“Відкриття нових дискаунтерів дасть можливість створити більш ніж 1000 нових робочих місць, збільшить податкові надходження до бюджетів всіх рівнів. Також розширення мережі та планове зростання товарообігу матиме позитивний вплив на економіку країни у цілому, адже внесок оптової та роздрібної торгівлі у ВВП країни за час війни майже не змінився і становить близько 14%”, — підсумовує Борис Марков.

Дата публікації: 17.06 2024 р.

Авторка: Тамара Тисячна
Редакторка: Ірина Денисюк
Дизайн та верстка: Юлія Теплюк

Керівник проєкту: Євген Фролов

© 2024 Всі права захищені.
Інформаційне агентство ЛІГАБізнесІнформ