Як данські
гноми перемогли
румунську стінку

Розказуємо історію JYSK, який відзначає 20-річчя в Україні

Як данські гноми перемогли румунську стінку

Розказуємо історію JYSK, який відзначає 20-річчя в Україні

Як данські
гноми перемогли
румунську стінку

Розказуємо історію JYSK, який
відзначає 20-річчя в Україні

Спецпроєкт
Як JYSK пройшов шлях від маленького магазину в супермаркеті до найбільшої меблевої мережі в Україні, що налічує 100 магазинів.

Оригінальні бородаті гноми у високих капелюхах — чи не перша асоціація, яка виникає у разі згадки про мережу магазинів JYSK. Ажіотаж на цей тренд напередодні зимових свят спостерігається в Україні протягом останніх кількох років. Компанія змогла конвертувати популярність гномів у цілком реальну допомогу — 7,5 млн гривень у січні минулого року вона передала військовим на закупівлю інженерного обладнання для розмінування.

Однак JYSK приніс в Україну не лише цей тренд.

20 років тому данська компанія прийшла на ринок країни передовсім з новою філософією: в дизайні меблів та інтер’єру, корпоративному управлінні та стосунках з клієнтом.

У чому саме полягали ці тренди та як компанії зі скандинавським характером вдалося витіснити депресивні радянські інтер’єри з українських квартир — у матеріалі LIGA.net, що виходить за підтримки JYSK.

Перший магазин

у парі з супермаркетом

Історія JYSK в Україні розпочалась у жовтні 2004 року з відкриття магазину на столичних Видубичах. Він займав торгову площу 1100 м² у приміщенні супермаркету “Фуршет”. Магазин і досі працює в цій локації.

Магазин знаходився на загальній території разом з супермаркетом та налічував 14 працівників. Ми не мали власної каси. Наші покупці купували товари в нас і розраховувалися на касі супермаркету.

Людмила Михайленко

Регіональна керівниця JYSK в Україні

На той час магазин відкрився на умовах франшизи та працював у такому форматі перші вісім років своєї діяльності в Україні. Згодом материнська компанія JYSK Nordic оцінила потенціал українського ринку й у 2012 році вирішила викупити франшизу.

Архівні фото з перших магазинів JYSK в Україні

Довідка

JYSK — міжнародна торгова мережа товарів для дому родом із Данії. Заснована 1979 року Ларсом Ларсеном, входить до Lars Larsen Group. Назва компанії JYSK йде від данського слова “Jysk”, що походить від назви півострова, який формує більшу частину території Данії, — Ютландії. Або когось чи щось, що походить з півострова. Якщо ви походите з Ютландії, то ви ютландець, а люди з Ютландії зазвичай вважаються працьовитими, стриманими та надійними.

Півострів Ютландія — батьківщина бренду JYSK, чия назва походить від данського слова “Jysk”, що означає “з Ютландії”

На сьогодні мережа налічує понад 3400 офлайн- та онлайн-магазини у 48 країнах світу, де працюють 31 000 співробітників. На логотипі JYSK зображений гусак, оскільки в першому магазині, який відкрився у данському місті Орхус, пропонувалися здебільшого товари для сну з натуральним наповненням, зокрема гусячим пухом.

​​JYSK в цифрах

налічує JYSK у світі
покриває мережа JYSK
працюють в мережі JYSK
мережа JYSK на світовому ринку
мережа JYSK на ринку України
постачальників з 36 країн світу
налічує JYSK в Україні на жовтень 2024 року
покриває JYSK на жовтень 2024 року
покупцями в магазинах JYSK за фінансовий 2024 рік

Скандинавські тренди

на українському ринку

Прийшовши в країну, JYSK познайомив українців зі скандинавським стилем в облаштуванні помешкання. Його характерні ознаки — мінімалізм, функціональність та використання екологічних матеріалів. Крім того, JYSK пропонував рішення, орієнтовані на сучасні виклики, — зокрема необхідність створення домашнього офісу, що стало актуальним під час пандемії.

За 20 років ми робили спроби лагідної українізації скандинавського асортименту, деякі навіть були доволі успішними. Але загальна стилістика завжди залишалася незмінною. Напевно, завдяки тому, що JYSK не підлаштовується під кожну окрему країну, а залишається впізнаваним та самобутнім. Тому можна навіть сказати, що JYSK популяризував скандинавський стиль в Україні, і він залишається мейнстримом вже останні років десять.

Євген Іваниця

Country Director JYSK в Україні

JYSK стала першою компанією в Україні, яка запропонувала споживачам готові рішення з дизайну інтер’єру. Це меблі та предмети декору, в яких фактура, матеріал, колір і дизайн доповнюють одне одного. Завдяки такій пропозиції споживачам не потрібно додатково витрачати кошти на дизайнерів для облаштування оселі — можна просто обрати товари однієї лінійки та поєднати їх.

Відео до 20-річчя JYSK в Україні: про скандинавську бізнес-культуру, атмосферу у великій команді та підхід до обслуговування клієнтів

Саме у JYSK вперше в Україні з’явилися топматраци — тонкі матраци, які кладуть на диван чи ліжко. Вони покращують комфорт відпочинку без необхідності змінювати меблі. Такий матрац зручно зберігати чи перевозити: він скручується в маленький рулон.

JYSK також запропонував українцям комплекти постільної білизни без простирадла. Спочатку покупці скептично до них ставилися, однак потім оцінили практичність такого підходу. Адже до комплекту можна підібрати саме той тип простирадла, який потрібен у конкретному випадку, наприклад на гумці.

Тенісні м’ячики, які зовсім не для тенісу, а для прання, щоб не збивався пух у куртках та ковдрах… Садові світильники на сонячних батареях… Можливість повернути товар без чека не лише протягом 14 днів, а будь-коли, якщо споживач не користувався ним… Все це і багато іншого змінило уявлення багатьох українців щодо сервісу й облаштування побуту.

Нова

корпоративна культура

Маючи багаторічний досвід розвитку на міжнародному ринку, який на момент приходу в Україну налічував 25 років, компанія вплинула на формування нової корпоративної культури в країні.

JYSK впровадив скандинавський підхід до управління, який відрізняється від традиційних ієрархічних моделей.

Працівники JYSK

працюють в JYSK Україна
у компанії з моменту відкриття
було призвано до лав Збройних сил України
з частковою зайнятістю
(принцип Diversity)
JYSK — це жінки
(принцип Equity)
з інвалідністю
(принцип Inclusion)
працівників магазинів JYSK перевищує середній оклад у ритейлі в Україні
зросла на 3%, порівнюючи до довоєнного рівня (згідно з Employer satisfaction survey*)

*Employer satisfaction survey у 2024 році — внутрішнє опитування рівня задоволеності працівників.

Наш стиль управління дуже вирізняє компанію з-поміж інших. І це працює. Немає просто рішення керівника і виконавчої команди, є ініціатива співробітників. Кожен має право пропонувати та втілювати в життя свої амбіції та ідеї. До думки кожного співробітника прислуховуються, незалежно від його посади, рівня освіти тощо.

Ірина Надкернична

Менеджерка з маркетингу і реклами JYSK в Україні
За 20 років компанія розвинула мережу до 100 магазинів, 20 з яких було відкрито після повномасштабної війни

Компанія також сповідує принципи DEI (diversity, equity, inclusion) – цінностей, які передбачають можливість реалізації свого потенціалу для всіх працівників.

DEI: основні принципи

Diversity

(різноманітність)

Політика JYSK передбачає, що співробітники мають відображати різні верстви та вікові групи населення.

Еquity

(рівність)

Усі повинні мати рівні можливості, справедливе ставлення та повагу, якої б статі чи віку вони б не були.

Іnclusion

(інклюзивність)

У JYSK працюють над тим, щоб забезпечити робоче місце, де будь-яку людину вітають, поважають, підтримують.

Від масивних шаф до компактних меблів

як змінювалися смаки українців

Протягом цих 20 років змінювалися споживчі звички та попит українців на предмети інтер’єру. У цьому процесі віддзеркалювались економічні, соціальні та культурні зміни в країні. JYSK відіграв значну роль у формуванні цих змін, оскільки завжди був готовий запропонувати актуальні та доступні рішення для дому.

Скандинавський стиль JYSK: функціональні та мінімалістичні меблі, що поєднують комфорт і естетику

Співробітники, які пропрацювали в компанії понад 15 років, згадують, як змінювався світогляд українців в плані дизайну осель, як формувалися їхні нові смаки.

“У 2000-х мінімалістичний скандинавський стиль був трохи не звичним для пострадянської країни, де у 80-х стояли в черзі за “румунською стінкою”. В Україні в ті часи звикли купувати дорогі масивні меблі “на віки”, а не легкі корпусні меблі. Тому найкраще продавалися дубові меблі та меблі з загартованого скла. Особливим хітом був обідній скляний стіл з чотирма стільцями “Мілано”. Це була комбінація сучасного дизайну та дуже низької ціни — ми продавали ці комплекти, без перебільшення, фурами. Також були дуже популярні ТВ-тумби зі скла, особливо чорного. Це був нетиповий асортимент українських меблярів, тому ми швиденько зайняли цю нішу. Також велику частку на той час займав декор, свічники, саше та інший декор у скандинавському стилі. Ці речі розбирали буквально одразу”, — пригадує менеджерка із закупівлі JYSK Україна Ірина Романчук.

Різдвяні ельфи JYSK: від нішевого товару до символу свят в українських оселях та джерела благодійних ініціатив компанії

А ось стосовно популярних нині гномів, то ще 15-20 років вони були не дуже затребуваними. Тоді першість тримав Санта-Клаус, який був дуже схожим на Діда Мороза.

Щороку JYSK в Україні все більше й більше продає ельфів, які більш притаманні культурі скандинавів. Ми їх продаємо навіть більше, ніж у скандинавських країнах. Тепер Новий рік і Різдво асоціюється з ельфом JYSK, який є майже в кожній українській домівці.

Ірина Надкернична

Менеджерка з маркетингу і реклами JYSK в Україні

Як змінювався попит українців за 20 років

Українці більше інвестують у власні оселі. Традиційні меблі та класичний інтер’єр все ще залишаються популярними. Але з’являється попит на функціональні меблі, здатні задовольнити потреби середньостатистичної української родини.
Стає популярним малогабаритне житло і зростає попит на багатофункціональні та компактні меблі. Мінімалізм та скандинавський стиль почали набирати популярності. JYSK пропонує доступні та стильні рішення.
Попит зміщується у бік більш доступних товарів. Люди обирають економічні рішення, які можна адаптувати під різні обставини. Зростає попит на екологічність. JYSK задовольняв його через свою продукцію з екологічно чистих матеріалів.
COVID-19 вплинув на споживчі звички. Збільшується попит на товари для створення робочого простору вдома та комфортні меблі для тривалого перебування вдома. Зростають замовлення онлайн. JYSK розширив онлайн-асортимент і запропонував зручні умови доставлення.
Під час війни на перший план вийшла необхідність задовольнити базові потреби, зріс попит на ковдри, пледи, матраци. Перебої з електрикою в рази збільшили потребу в автономних джерелах освітлення. Потреба в позитивних емоціях вилилась у зростання попиту на інтер’єрні рішення для дому, різдвяні прикраси та подарунки.

Велика війна

збереження команди та відновлення локацій

Перші дні великої війни для компанії виявилися стресовими, непередбачуваними та хаотичними, як і для всієї країни. Всі магазини JYSK закрились, працівники отримали повідомлення залишатися вдома і потурбуватися передусім щодо своєї безпеки.

Однак швидко стало зрозуміло, що товари мережі вкрай необхідні внутрішнім переселенцям і військовим. І вже 1 березня 2022 року, після довгих перемовин з головним офісом у Данії, українській мережі все ж дозволили відкрити окремі магазини.

Найбільше магазинів JYSK у Києві та Київській області — 35. Мережа продовжує розширюватися, незважаючи на виклики війни, залучаючи понад 5 млн покупців щороку

За словами регіональної керівниці JYSK Україна Світлани Ярош, перед відкриттям магазинів співробітників опитали, чи готові вони повернутися до роботи. Більшість відгукнулися. Тих же працівників, які боялися виходити на роботу, залишили у штаті. Вони повернулися до своїх обов’язків, щойно змогли подолати емоційну кризу.

Потурбувалися в компанії й про тих, хто змінив місце проживання чи пішов служити до війська. Загалом третина персоналу змінили локацію в межах України, а понад сотня виїхала за кордон. Їх усіх за можливості працевлаштували. Понад 50 працівників пішли служити до лав Збройних Сил України. Їм усім компанія продовжує виплачувати повний оклад та підтримує з ними зв’язок.

Стійкість JYSK під час війни

З початку повномасштабної війни:

сплатили до українського бюджету
закупили товарів українських виробників
було експортовано для продажу в європейських магазинах JYSK

інвестували близько 400 млн гривень в:

що відкрились
що діють після оновлення
що відбудувались після пошкодження

зазнали збитків на більше ніж 45 млн гривень через:

що зазнали безповоротних втрат з початку війни
у Херсоні, Запоріжжі, Харкові

Щоб підтримати своїх колег та допомогти у важких ситуаціях, компанія організовує тренінги, залучає психологів, ініціює та проводить благодійні акції, а також надає можливості для кар’єрного зростання.

За даними анонімного опитування рівня задоволеності працівників, у 2024 році рівень задоволення та мотивації зріс на 6%, порівнюючи з 2022-м — до 82%, а рівень лояльності — на 3%, до 89%. Працівники довіряють компанії, наголошують на своїй впевненості в компанії, відношення та цінності.

Ірина Строкач

HR Business Partner JYSK в Україні
Сучасний магазин JYSK: за 20 років компанія пройшла шлях від невеликих торгових точок до просторих магазинів, представлених у 35 містах України

Нагороди та відзнаки JYSK

12 вересня 2024 року TIME оголосив, що JYSK включено до списку найкращих компаній світу
у травні 2024 року вперше у своїй історії JYSK увійшов до рейтингу 200 найбільших компаній України
перше місце в номінації “Ритейлер року в сегменті меблів та супутніх товарів” за версією RAU Awards 2023
серед найбільших 20 ритейлерів України за виторгом від Forbes Ukraine за 2022 рік
серед 50 найкращих роботодавців України у 2024 році за версією Forbes Ukraine
серед 25 найкращих роботодавців, відкритих до молодих талантів від Stud-Point

Наразі мережа JYSK налічує в Україні 100 торгових точок: 3 жовтня відкрили сотий ювілейний магазин у Чернівцях. В компанії станом на вересень 2024 року працюють 880 осіб. Понад 5 млн покупців щорічно відвідують магазини мережі.

100 магазинів JYSK: мапа

Розмінування, донорство крові, допомога громадам

куди спрямована благодійність

Благодійні проєкти завжди були частиною стратегії розвитку компанії. Під час війни їхня важливість зросла, а кількість розширилась. Компанія провела понад 65 спільних акцій із більш ніж 15 організаціями.

Благодійні проєкти JYSK в Україні з часів повномасштабної війни

понад 70 млн гривень передано на благодійну допомогу та на підтримку військовослужбовців
залучили понад 1 млн покупців до благодійних ініціатив
більш ніж 1000 книжок скандинавських та українських авторів передані в бібліотеки 15 дитячих сиротинців

Колаборації JYSK із благодійними фондами і організаціями

збір на гуманітарне розмінування із БФ “Повернись живим”
підтримка Центру ментального благополуччя та локальних закладів в Україні з БФ “Твоя опора”
популяризація донорства крові разом із ГО “Агенти крові”
збори на гуманітарне розмінування та дитячі апарати ШВЛ разом із United24
збір на медикаменти для дітей, хворих на рак, разом із БФ “Таблеточки”
підтримка напряму протезування і реабілітації захисників і цивільних у Superhumans Center

У компанії зазначають: крім прямих донацій, до благодійних акцій залучають і лояльних покупців через кампанії із благодійними наліпками, які можна придбати на касі. Так було, приміром, з акцією в підтримку донорства: на касі можна було придбати наліпку зі своєю групою крові й приліпити її на спеціальний стенд. За результатами акції майже 500 000 гривень компанія спрямувала на реалізацію проєктів з популяризації та розвитку донорства, які втілює організація “Агенти крові”. Також кожен донор міг отримати додаткову знижку в мережі.

Донорство крові в JYSK: компанія активно підтримує акції з популяризації донорства серед співробітників та клієнтів, збираючи кошти на розвиток цього руху в Україні

В акціях використовують певні товари. Яскравий приклад — новорічні гноми, які “зібрали” 7,5 млн гривень на розмінування. Або благодійні наліпки, створені авторкою відомого гусака Надією Кушнір, — завдяки їм було зібрано понад 3,5 млн гривень на підтримку Superhumans Center. Кошти пішли на операції зі встановлення протезів захисникам.

Підтримує мережа і місцеві громади та лікарні. Під час кожного відкриття магазину у новому населеному пункті або оновленні магазину проводиться благодійна акція, кошти з якої передаються на потреби громади. З початку 2024 року JYSK разом із благодійним фондом “Твоя опора” зібрав понад 175 000 гривень для лікарень, дитячих будинків та центрів реабілітації у різних містах України.

До 20-річчя в Україні JYSK разом з благодійним фондом “Повернись живим” збирає 10 млн грн на спорядження для адаптивного спорту на підтримку ветеранів і ветеранок

З нагоди 20-річчя JYSK разом із благодійним фондом “Повернись живим” відкрили збір “Додай руху для сили духу” — 10 млн гривень на спорядження для адаптивного спорту на підтримку ветеранів і ветеранок. Підтримати збір можна, придбавши тематичну благодійну наліпку чи сумку-шопер на касі мережі з 3 до 30 жовтня.

Розвиток адаптивного спорту в Україні — один із важливих напрямків підтримки ветеранів та ветеранок, чинних військовослужбовців та військовослужбовиць на шляху їхнього відновлення.

Адаптивний спорт допомагає людям знизити стрес, покращити якість життя, бути дотичним до спільноти однодумців, підсилити реабілітацію та знайти себе нового.

Екораціональність

Екораціо-нальність

як частина філософії компанії

Окремим глобальним зобов’язанням JYSK є курс на екологічність виробництва та діяльності загалом. У планах компанії до 2030 року вдвічі зменшити об’єм парникових газів, які викидаються в атмосферу внаслідок живлення й обігріву магазинів, розподільних центрів та офісів. Задля цього всі згадані об’єкти планують зробити енергоефективними.

Вантажівка, що везе на перероблювання використані батарейки, які клієнти здали в магазинах JYSK. Компанія уже інвестувалась в утилізацію одного мільйону одноразових елементів живлення

У своєму виробництві JYSK бачить своє майбутнє у використанні матеріалів сталого походження, зокрема деревини та бавовни. А також у виготовленні товарів із перероблених матеріалів. Крім того, JYSK вже працює над зменшенням кількості пакування і збільшенні кількості переробних матеріалів у ньому.

Далі буде

Всупереч війні, що вже десятий рік точиться в країні, в JYSK Україна планують і надалі розвиватися. У 2025 фінансовому році заплановано відкриття ще 9 нових магазинів та оновлення 12 наявних.

Місія компанії — мати чудову скандинавську пропозицію для кожного у сфері товарів для сну та життя. Візія JYSK: стати вибором покупця №1, стати компанією-мрією для працівників, стати найбільш широко представленою мережею прибуткових магазинів. JYSK послідовно рухається в цьому напрямку у світі й в Україні.

Директори магазинів JYSK з усієї України зібралися на конференцію з нагоди 20-річчя компанії, обмінюючись досвідом та планами на майбутнє

Дата публікації: 03.10.2024 р.

Авторка: Тамара Тисячна
Редакторка: Ірина Денисюк
Дизайн та верстка: Юлія Теплюк

Керівник проєкту: Євген Фролов

© 2024 Всі права захищені.
Інформаційне агентство ЛІГАБізнесІнформ