Загартований NOVUS:

Як довіра до персоналу допомагає мережі магазинів долати виклики війни

Загартований

NOVUS

Як довіра до персоналу допомагає мережі магазинів долати виклики війни

Загартований NOVUS:

Як довіра до персоналу допомагає мережі магазинів долати виклики війни

Спецпроєкт
Децентралізація керівництва дозволила мережі NOVUS швидко адаптуватися до екстремальних умов, почати відбудову та стати на шлях зростання.

З початком повномасштабного вторгнення продуктовий ритейл опинився перед низкою викликів у різних напрямках, які потрібно було долати одночасно. Негайного вирішення тут і зараз потребували: безпрецедентна ситуація втрати торгових точок і складів через обстріли; ускладнення, а то й розрив логістичних ланцюгів; втрата постачальників і необхідність їхньої швидкої заміни; адаптація асортименту під нові потреби споживачів, відтік кадрів через внутрішню і зовнішню міграцію.

З цими викликами зіштовхнулася й мережа супермаркетів NOVUS, яка працює на українському ринку вже 15 років. Попри всі складнощі, компанія встояла й відновилася, навіть покращивши свої показники. Це дозволило зберегти робочі місця та реалізувати чимало соціальних проєктів з допомоги постраждалому населенню та ЗСУ.

Про те, як NOVUS долає виклики війни — у тексті LIGA.net, що виходить за підтримки мережі супермаркетів і є частиною серії публікацій “Загартовані”.

Ворог зруйнував п’ять магазинів NOVUS, один склад і центральний офіс

Сьогодні мережа нараховує 83 супермаркети NOVUS, 20 мінімаркетів формату “біля дому” — “Мі Маркет”, а також 2 дискаунтери “Хапайка”. У компанії зараз працює понад 7 000 осіб.

З лютого 2022 року керівництву мережі вдалося повністю відновити й налагодити роботу: знайти нових постачальників, адаптувати асортимент у магазинах під актуальні потреби, відновити логістику. Паралельно компанія впроваджує енергоощадні технології, а у квітні цього року запустила в роботу інноваційний логістичний центр загальною площею понад 50 000 кв.м.

NOVUS — це литовські інвестиції

Мережа супермаркетів NOVUS є частиною литовської інвестиційної компанії BT INVEST, що була заснована у 2007 році Ігорем Беззубом і Раймондасом Туменасом.

Однак навесні 2022 року про подібне навіть не мріялось. Торгові точки NOVUS здебільшого знаходяться у Києві та Київській області, і під час активних бойових дій на цих територіях частина з них постраждала.

Зокрема, два магазини в Бучі та три в Ірпені. Один із бучанських магазинів був зруйнований вщент. Серйозних пошкоджень від влучання ракети зазнав центральний офіс компанії в Києві в одному з торгових центрів, де був і магазин. Росіяни також розбомбили холодний склад мережі у Броварах.

Пошкоджені магазини були повністю відновлені вже до кінця 2022 року.

На початку повномасштабного вторгнення гостро постало питання з доставленням продуктів.

Війна внесла значні корективи в нашу логістику. Багато постачальників не хотіли везти товар у певні регіони чи частини Києва. Ми змушені були перетворити деякі магазини на хаби для збору та перерозподілу товарів. З часом вдалося повернутися до звичної роботи з централізованим постачанням.

Марк Петкевич

Генеральний директор NOVUS

Загалом збитки компанії внаслідок воєнних дій склали майже $49 млн.

NOVUS у цифрах

мережі NOVUS працюють зараз
“Мі Маркет” працюють зараз
“Хапайка” працюють зараз
загальна площа торговельних комплексів
торговельна площа магазинів
найменувань різних категорій продуктів
працівників працюють у компанії

Адаптуватися до кризи допомогла децентралізація управління

Безпрецедентні управлінські виклики допомогла подолати децентралізація, яку в компанії розпочали ще перед пандемією коронавірусної хвороби у 2019 році. Це стало потребою часу, адже темп життя ставав усе стрімкішим, а передача інформації потребувала часу.

Керівникам на місцях дозволили ухвалювати ключові рішення щодо роботи магазину: визначати кількість працівників, формат і години роботи магазину.

Війна внесла значні корективи в нашу логістику. Багато постачальників не хотіли везти товар у певні регіони чи частини Києва. Ми змушені були перетворити деякі магазини на хаби для збору та перерозподілу товарів. З часом вдалося повернутися до звичної роботи з централізованим постачанням.

Марк Петкевич

Генеральний директор NOVUS

NOVUS у цифрах

зріс оборот
зросла кількість лояльних покупців, досягнувши 61%
*Дані за 2024 рік у порівнянні з 2021 роком

Війна внесла корективи й у формування асортименту продуктів і ціноутворення. Виникла необхідність у більшій кількості соціальних товарів, що мають бути доступними для малозабезпечених верств населення. У NOVUS збільшили їх асортимент зі щонайменшою націнкою.

Загалом попит за 2,5 роки великої війни суттєво змінювався, і не раз. Якщо у перші місяці українці скуповували все, що було на полицях, то надалі повернулися до своїх звичних уподобань. Знизився попит на дитячі товари й іграшки, адже багато матерів із дітьми виїхали з України. Разом з тим мав місце інший, приємний тренд: з’явився попит на вітчизняні товари. Помітивши його, у компанії вирішили підтримати локальних виробників. Так у мережі NOVUS з’явився відділ “FoodНація”, де можна придбати продукцію локальних українських фермерів.

Ми побачили, що крім традиційних товарів — сала, варення тощо — є багато гідних продуктів, які вважалися не притаманними Україні як виробнику. Зокрема, у нас є виробники чудових сирів за швейцарською чи італійською технологіями.

Марк Петкевич

Генеральний директор NOVUS

Перемоги й номінації NOVUS у 2024 році

Кращий роботодавець у сфері українського ритейлу за версією Forbes та robota.ua
Кращий роботодавець у сфері продуктового ритейлу за версією порталу Delo та журналу “ТОП-100. Рейтинги найбільших”
У ТОП-25 роботодавців України, відкритих для молодих талантів до 25 років, за рейтингом STUD-POINT
У ТОП-20 найбільших платників податків країни за даними RAU
Переможець номінації “Найкращий антикризовий HR-менеджмент” за версією порталу Delo та журналу “ТОП-100. Рейтинги найбільших”
Генеральний директор мережі Марк Петкевич — у ТОП-10 найуспішніших СЕО воєнного часу за версією “Ділової столиці” та в рейтингу найкращих українських керівників воєнного часу за версією ФОКУС

Допомога захисникам і постраждалим від війни

У перші місяці повномасштабного вторгнення за ініціативи бенефіціара NOVUS Раймондаса Туменаса у Литві був створений благодійний фонд Food for Ukraine. Він допомагає сім’ям, які особливо постраждали від воєнних дій, медичним закладам.

Фонд забезпечує продуктовими наборами українців, які потрапили в складні життєві обставини: дітей, які втратили батьків, самотніх літніх людей, сім’ї, що перебувають у скрутному фінансовому становищі, людей з інвалідністю, українців, які залишилися без житла.

Такі продуктові набори також отримують мешканці Харкова й інших прифронтових територій. що регулярно потерпають від обстрілів. Загалом з початку повномасштабної війни благодійний фонд доставив у постраждалі регіони та переселенцям звідти понад 100 вантажівок з їжею на суму понад 100 млн грн.

Допомога від NOVUS: захисникам, постраждалим від війни та хворим дітям

з якісними продуктами на суму понад 100 мільйонів гривень передав Благодійний фонд Food for Ukraine
передано на обладнання та лікування малечі в Національному інституті серцево-судинної хірургії ім. Амосова в межах благодійної ініціативи “Велике маленьке серце”
конвертувалися у сотні FPV-дронів на передовій, зібрано від продажу солі “ВОЛЯ”
зібрано в межах ініціативи “1 грн для 3 ОШБр з товарів власної марки NOVUS”. Гроші пішли на обладнання для 3 ОШБр

Відомою ініціативою компанії стала реалізація солі з шахт окупованого Соледару у спеціальному пакуванні “ВОЛЯ”. Партнером виступив виробник — ДП “Артемсіль”. Вартість 500-грамової пачки — 200 гривень, весь прибуток від продажу мережа передає на закупівлю FPV-дронів для наших захисників. Наразі в рамках акції продали понад 47 000 пачок солі, завдяки чому вдалося акумулювати понад 6,5 млн грн для закупівлі дронів.

Здійснюючи покупки, відвідувачі мережі також долучаються до підтримки 3 Окремої штурмової бригади (ОШБр): 1 гривня з продажу товарів власної марки NOVUS або кавових напоїв торгових точок іде на допомогу для штурмовиків.

Породіллі з прифронтових територій та їхні діти — ще одна категорія українців, яким допомагає NOVUS у партнерстві з благодійною організацією “Центр волонтерства та захисту” (ЦВЗ). У мережі супермаркетів представлена продукція ТМ “Миланка”: серветки, туалетний папір, паперові рушники, фольга та рукав для запікання, які виробляє благодійна організація. Всі кошти від реалізації передаються на допомогу матерям новонароджених малюків із прифронтових територій, які опинилися в скрутних життєвих обставинах.

Допомога малюкам із хворим серцем

Ще одна категорія українців, яким NOVUS допомагає, сприяючи в одужанні, — це діти з вродженими вадами серця. У межах проєкту “Велике маленьке серце”, що реалізується у партнерстві з благодійним фондом “Твоя опора”, компанія акумулює кошти на закупівлю медобладнання для Національного інституту серцево-судинної хірургії імені Миколи Амосова.

Підтримати цю акцію легко: на касі супермаркету можна придбати паперові наклейки-серця вартістю 10 грн або ж світловідбивні наліпки із сердечком за 55 грн. Усі зібрані кошти NOVUS передає на закупівлю медичного обладнання. На цей час допомога на важливе обладнання й лікування хворих діток склала понад 13,5 млн грн.

Запустили в роботу велетенський логістичний центр із 18 температурними зонами

У травні цього року мережа Novus запустила в роботу сучасний логістичний центр, загальною площею понад 50 000 кв.м, будівництво якого розпочали ще у 2019 році. Він об’єднав усі логістичні операції компанії під одним дахом, підвищивши ефективність роботи та скоротивши операційні витрати.

Новий логістичний центр замінює 7 складських приміщень, якими мережа користувалася до того, й повністю відповідає вимогам непростого часу — оснащений трьома потужними дизель-генераторами та сонячними панелями на даху, зокрема, 90% потреб логістичного центру у літній період забезпечуватимуть саме вони.

Однією з ключових особливостей нового логістичного центру, його унікальністю, є наявність 18 температурних зон, що охоплюють широкий діапазон — від -30℃ до +24℃. Це дозволяє зберігати продукти різних категорій — від заморожених до свіжих — в оптимальних умовах.

Костянтин Паршин

Керівник департаменту операційної логістики мережі магазинів NOVUS

Логістичний центр у цифрах

загальна площа логістичного центру NOVUS
площа складських приміщень логістичного центру NOVUS
для зберігання всіх груп товарів
відвантажується щодоби
нової навантажувально-розвантажувальної техніки обслуговує центр
працює у логістичному центрі NOVUS
розміщувалися товари мережі до відкриття логістичного центру

Окрім того, ще на стадії проєкту логістичний центр пройшов “зелену” сертифікацію за стандартом BREEAM. Це означає максимальну енергоощадність й екологічну ефективність. Наприклад, холодильники у центрі працюють на вуглекислоті, а не на звичному фреоні.

Енергетична автономність магазинів та експеримент із сонячними батареями

Енергоефективність — комплексний підхід NOVUS. У 2023 році компанією був реалізований пілотний проєкт зі встановлення сонячних панелей на даху одного із супермаркетів. Це торгова точка у Нових Петрівцях, що під Києвом. У її обладнання компанія інвестувала $130 000. Експеримент виявився дуже успішним: улітку, коли сонце найактивніше, така станція покриває 95% від потреб супермаркету. Це в поєднанні з дизель-генераторами забезпечує повну електроавтономність, що критично необхідно під час війни.

Сонячні панелі забезпечили супермаркету енергетичну незалежність, дозволяючи працювати безперебійно навіть під час відключень електроенергії. Проте компанія не зупинилася на цьому. Завдяки вдосконаленню систем опалення, вентиляції та кондиціонування повітря вдалося ще більше знизити споживання електроенергії.

Дайнюс Туменас

Заступник генерального директора з управління активами NOVUS

У майбутньому мережа планує збільшувати кількість супермаркетів, що працюватимуть на альтернативних джерелах живлення. В проєктуванні вже є оснащення 30 магазинів сумарною потужністю 4 МВт. Окрім того, у стандарти будівництва нових магазинів NOVUS внесено обов’язковий пункт про їх обладнання альтернативними джерелами енергії у вигляді дахових СЕС.

В енергоефективність своїх магазинів компанія вже вклала понад 70 млн грн. Для того, щоб забезпечити енергетичну незалежність інших торгових точок, необхідно ще близько 15 млн доларів.

Подолання кадрового голоду та “вирощування” керівників із власного персоналу

Велика мережа супермаркетів і мінімаркетів, логістичний центр і центральний офіс потребують великого штату працівників. У воєнний час компанія, як і інші українські бізнеси, відчуває труднощі з цим. Чимало працівників компанії виїхали за кордон, а понад 300 долучилися до лав ЗСУ. Для подолання кризи впроваджуються різні підходи: перекваліфікація персоналу, залучення жінок і молоді, “вирощування” кадрів.

Так, на різних посадах в охороні компанії та логістичному центрі з’явилося більше жінок. Для них проводиться навчання коштом компанії. У NOVUS діляться, що зараз у новому логістичному центрі вже працює близько 24% жінок, а до кінця 2025 року прогнозують, що кількість жінок, які будуть залучені до традиційних чоловічих професій, зросте на 40% від поточної чисельності.

Також компанія залучає до роботи молодь, співпрацюючи з навчальними закладами, що готують фахівців у сфері торгівлі. Молоді люди можуть працювати у молодіжних кампусах — магазинах, де більшість працівників молодого віку.

Також працівники мають можливість закінчити “NOVUS Бізнес Академію” — школу для керівників початкового рівня, де протягом року опановують нові знання. Як зазначають у компанії, на сьогодні більшість керівників — це вихованці академії. У 2023 році 61% усіх адміністративних позицій було закрито внутрішніми кандидатами.

Кулінарія та власний імпорт — сильні сторони NOVUS, які продовжують розвивати

Власна кулінарія стала тією родзинкою, з якою мережа прийшла на український ринок у 2008 році. Кулінарними цехами були облаштовані вже перші магазини мережі. Відвідувачам пропонувався досить широкий асортимент страв.

Сьогодні кулінарні відділи супермаркетів — це команди, які працюють на якість та асортимент. Це досягається завдяки низці вимог.

Як працюють кулінарні відділи у NOVUS

Страви готуються лише зі свіжих продуктів, їх для кулінарних відділів забезпечують свої окремі постачальники
Усі страви готуються на професійному обладнанні. Відповідною технікою облаштовані кулінарні, кондитерські та м’ясні цехи
Працівники працюють у спецодязі, одноразових рукавичках, головних уборах
Не використовуються консерванти та штучні барвники
Нова страва проходить дегустаційну комісію, поки рецепт не стане довершеним
Кожного дня у супермаркетах розраховується кількість страв — залежно від попиту. Готують їх упродовж дня невеликими порціями, щоб зберегти свіжість
Асортимент адаптують під вподобання клієнтів і змінюють з прив’язкою до сезону
Щомісяця в мережі виготовляється понад 1 700 000 кг продукції власного виробництва
Для того, щоб мінімізувати залишки, після 20 години діє знижка 40%. Продукцію, яка все ж залишилася, списують

Ще один напрям, де асортимент підбирається з особливою прискіпливістю, — власний імпорт. Сьогодні NOVUS імпортує понад 4 500 товарів із 70 країн світу: сири, м’ясні вироби, вина, консервацію. Аби продукти були доступні щонайбільшій кількості відвідувачів, у NOVUS часто проводять акції на такі товари.

Аби підібрати продукти для українського споживача, фахівці компанії вивчають іноземні ринки, відвідують міжнародні виставки, де знайомляться з виробниками й умовами виготовлення продукції.

"Робимо, бо любимо": труднощі війни підштовхнули до зміни позиціювання на більш “людиноцентричне”

У 2023 році відбулася зміна позиціювання NOVUS — ризикований крок під час великої війни, адже це впливає на сприйняття бренду клієнтами та ринком. Причиною оновлення стала потреба відобразити зміни всередині компанії, які сталися за останні 2 роки, та бажання більше комунікувати з аудиторією.

Ми пережили велику трансформацію, коли працювали під обстрілами та під час блекаутів, і переосмислили свою роль у житті наших клієнтів. Усе це дуже вплинуло на нас як на бізнес, на наші підходи до взаємодії з клієнтами. Тому зараз ми хочемо про це розповісти нашій аудиторії та загалом усьому ринку.

Максим Бєлов

Директор з маркетингу NOVUS

В межах попереднього позиціювання (“Novus” — вартий довіри), комунікувати про зміни в компанії було не зовсім зручно. Після пошуків, досліджень, спілкування з клієнтами й командою основою нового позиціювання мережі став новий слоган — “Робимо, бо любимо”.

Його ідея зародилася всередині команди під час спілкування з нашими пекарями, продавцями та сортувальниками. Вони розповідали багато зворушливих історій про свою роботу, і відразу виникло бачення: “Робимо, бо любимо”. І це дійсно так. Адже усі ці теплі історії — це не лише про бізнес. Це про турботу, підтримку, прояв любові через те, що ми всі разом робимо.

Максим Бєлов

Директор з маркетингу NOVUS

NOVUS продовжує долати виклики війни, розвиватись і допомагати українцям та державі. У 2023 році компанія увійшла до ТОП-20 найбільших платників податків серед ритейлу. Попереду — амбітні плани із втілення проєкту енергонезалежності супермаркетів і розвитку мережі.

Марк Петкевич

Генеральний директор NOVUS

Дата публікації: 12.08.2024 р.

Авторка: Тамара Тисячна
Редакторка: Ірина Денисюк
Дизайн та верстка: Юлія Теплюк

Керівник проєкту: Євген Фролов

© 2024 Всі права захищені.
Інформаційне агентство ЛІГАБізнесІнформ