Велике переселення бізнесів

Як війна змінює економічну карту України

Велике
переселення
бізнесів

Як війна змінює
економічну карту України

Спецпроєкт
Facebook
Twitter

переміщайся по розділам швидше!

“Сума прямих збитків, завданих інфраструктурі України під час війни, станом на січень 2024 року сягнула майже $155 млрд”, — констатують експерти КSE Institute.

Для переміщення в безпечні регіони підприємств з територій, що наближені або є у зоні бойових дій, діє урядова програма релокації підприємств. Вона реалізується Міністерством економіки України спільно з обласними держадміністраціями, а також Укрзалізницею та Укрпоштою. Підприємство, яке вирішило релокуватись з небезпечних регіонів, може отримати пакет державної підтримки, що містить такі опції:

Опції пакету державної допомоги для підприємств, які вирішили релокуватись з небезпечних регіонів

01
Підбір місця розташування для потужностей
02
Допомога з перевезенням на нову локацію
03
Сприяння в розселенні працівників та пошуку нових співробітників
04
Підтримка у відновленні логістики, закупівлі сировини та пошуку ринків збуту

Релокація можлива в один з чотирнадцяти регіонів: Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька, Вінницька, Волинська, Рівненська, Кіровоградська, Черкаська, Полтавська, Дніпропетровська та Київська (за винятком Києва) області.

Програма доволі успішна — завдяки їй вже вдалося зберегти десятки тисяч робочих місць.

Збитки від війни в Україні станом на початок 2024 року
Зруйновані житлові будівлі
зруйновані будинки за час війни

зруйновані приватні будинки (88%)

зруйновані багатоповерхові будинки (11%)
зруйновані гуртожитки (менше 0,1%)
прямі збитки від руйнувань житлового фонду
Донецька, Київська, Луганська, Харківська, Чернігівська, Херсонська
Втрати промисловості та підприємств
зруйновані державні підприємства
зруйновані приватні підприємства
прямі збитки від ударів по промисловому комплексу
Збитки від війни в інших сферах
у сфері енергетики (до початку обстрілів ТЕЦ / ТЕС)
в агроагропромисловому комплексі
у сфері житлово-комунального господарства
у сфері охорони здоров’я
Масштаби релокації підприємств

За даними досліджень “Опендатабот”, на початок квітня 2024 року майже 19 тис. малих, середніх та великих бізнесів в України вже змінили дислокацію через війну. Серед великих компаній, які релокувались, — “Філіп Морріс Україна” “Пожмашина”, “Корум “Дружківський машинобудівний завод”, “Сталекс”, “Краматорський завод важкого верстатобудування”, “Укролія”.

Як не дивно, найпопулярніший напрямок — не Західна Україна, а Київська область. В цьому регіоні зафіксовано 546 релокацій, 359 з них — переїзд в область з Києва. Загалом столиця — лідер за відтоком бізнесів: з Києва релокувалися понад 600 підприємств.

Тисни і дізнайся, звідки і куди переїжджає бізнес під час повномасштабної війни.

Серед найбільших компаній, які змінили розташування своїх виробничих потужностей, — “Філіп Морріс Україна”, що запустила фабрику на Львівщині. Також наприкінці квітня 2024 року стало відомо, що Харківське АТ “Українські енергетичні машини” (підприємства “Турбоатом” та “Електроважмаш”) створюватиме філії у Львівській, Закарпатській і Чернівецькій областях.

Одними з перших підприємств, які вирішили рятувати свій бізнес з Дніпра і переїхати на Львівщину, були виробники матраців та мְ’яких меблів — “Матролюкс”. Компанія — найбільший виробник цієї продукції в Україні.

Згадана “Пожмашина”, яка виробляє пожежну техніку і техніку для сільського господарства, переїхала на потужності ЛАЗу.

На початок квітня 2024 року майже 19 тис. малих, середніх та великих бізнесів в України вже змінили дислокацію через війну

Інший приклад — підприємство “Цітіус С”, що спеціалізується на виробництві броньованого скла для інкасаторських та військових броньованих машин. Воно унікальне тим, що релоковане двічі. Ще у 2014 році вони перебрались з Криму до Мелітополя, абсолютно все залишивши на окупованому півострові. А 25 лютого 2022 року знову залишили потужності і виїхали з Мелітополя. За допомогою грантів керівники змогли закупити нове обладнання та запустити всі виробничі процеси на Львівщині.

Релоковані підприємства — розподіл за галузями
Джерело — opendatabot.ua. Дані станом на квітень 2024 року
Оптова торгівля — 344 (29.3%)
Транспорт — 92 (7.8%)
Будівництво — 90 (7.7%)
Сільське господарство та мисливство — 90 (7.7%)
Нерухомість — 49 (4.2%)
Діяльність громадських організацій — 46 (3.9%)
Комп’ютерне програмування, консультування — 25 (2.1%)
Виробництво харчових продуктів — 25 (2.1%)
Торгівля та ремонт авто — 24 (2.0%)
Інші — 391 (33.2%)
Джерело — opendatabot.ua. Дані станом на квітень 2024 року
З якими складнощами стикаються релоковані компанії

Звичайно, навіть за державної підтримки, переїзд — справа непроста. Окрім організаційно-логістичних питань, підприємства-переселенці дуже часто потребують додаткової фінансової підтримки.

У багатьох випадках підприємства зі сходу зазнали руйнувань, тому на новому місці їм потрібне нове обладнання та додаткові кошти для організації своєї діяльності. З коштами та обладнанням також є проблеми. Банки не поспішають кредитувати переміщені підприємства, та й ставки за кредитами дуже високі.

Олександр Хмелевський

Економічний експерт

До того ж, через особливості того чи іншого регіону вже на місцях можуть виникати проблеми. Це, наприклад, підключення новоприбулого бізнесу до різноманітних комунікацій — зокрема, до електромереж, систем водопостачання.

“Щоб підключитися, доведеться чекати місяці. Водночас часто у підприємців вимагають хабарі за підключення. Слід вже на державному рівні щось робити з проблемою підключення підприємств до комунікацій. Повільна робота відповідних підприємств та хабарництво дуже сильно перешкоджають роботі бізнесу”, — пояснює Олександр Хмелевський.

Більшості компаній на новому місці потрібне нове обладнання та додаткові кошти. Але банки не поспішають кредитувати, та й ставки за кредитами дуже високі

Також релокованому бізнесу буває непросто знайти на новому місці необхідні приміщення, а ціни на оренду наявних площ часто-густо досить високі. Крім того, під час переїзду виникають інші проблеми — наприклад, із забезпеченням житлом для працівників релокованих підприємств. І що більше працівників, то більше потрібно житла. А резервного житлового фонду місцева влада просто не має.

І ці складнощі вимушені долати як малі бізнеси, так і великі компанії. Наприклад, виробник сталевих виробів “Сталекс”, переїхав з Харкова до Вінниці. В межах релокації з прифронтового міста переїхали близько 100 працівників, ще понад 80 робітників набрали у Вінниці з місцевих. Ось що розповідав в інтерв’ю Укрінформ заступник директора виробничої компанії “Сталекс” Тимур Тодуа:

Для виробництва що важливо? Площі, де його можна розмістити. А в Україні з такими площами складно, а ще більше — з комунікаціями. Скажімо, нам потрібні значні потужності електроенергії. До того ж, коли тільки почалася війна, ніхто не знав, що робити. Потрібна була допомога місцевих адміністрацій. Я три тижні об’їжджав кілька областей, був у Львові, Чернівцях, Івано-Франківську, в інших містах. Не зміг знайти контакту і підтримки, хоча б моральної.

Тимур Тодуа

Заступник директора виробничої компанії “Сталекс”
Підприємство, яке вирішило релокуватись з небезпечних регіонів, може отримати пакет державної підтримки

Одним з найбільш швидких та успішних кейсів про початок з нуля є запуск нового виробництва “Філіп Морріс Україна” на Львівщині. Компанія інвестувала в нову фабрику 30 млн доларів, виробництво компанії на Харківщині призупинене.

30 мільйонів доларів — це інвестиція, щоб поставити п’ять ліній, які будуть виробляти на максимальній потужності 10 млрд сигарет на рік. І це має повністю задовольнити локальний попит. Те, що ми запустили фабрику менше ніж за рік, свідчить про нашу беззаперечну впевненість у майбутньому України. Крім того, інвестиції таких компаній, як Філіп Морріс, надзвичайно важливі для покращання іміджу України з метою подальшого залучення міжнародних інвесторів, створення робочих місць та надії на швидке післявоєнне відновлення.

Максим Барабаш

СЕО “Філіп Морріс Україна”

На новій фабриці буде створено 250 робочих місць. Зараз на підприємстві вже працює близько 100 працівників, які були релоковані з харківської фабрики Філіп Морріс, ще 150 працівників будуть релоковані до кінця 2024 року.

У компанії також розповіли LIGA.net, що їхні фахівці довго аналізували потреби для нового виробництва. Визначили чіткий перелік умінь та технічних навичок працівників, які знадобляться для роботи з новими виробничими лініями, аби забезпечити безперебійне виробництво готової продукції.

Довідка

“Філіп Морріс Україна” — дочірнє підприємство Philip Morris International (PMI). Компанія вийшла на український ринок у 1994 році. Сфера діяльності: виробництво та продаж сигарет та бездимних тютюнових продуктів. До повномасштабного вторгнення фабрика Філіп Морріс, що розташована у Харкові, була одним з найбільших платників податків у Харківській області. У 2023 році керівництво “Філіп Морріс Україна” заявило про запуск альтернативного виробництва на Львівщині.

“Це найбільша інвестиція в часи війни від іноземної компанії на Львівщині, — зазначив з нагоди відкриття фабрики начальник Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький і додав: — За більше ніж 30 років незалежності ми бачили дуже багато різних інвесторів. Якби, напевно, за майже 30 років нашої незалежності більше американських компаній зайшли на ринок України, війни би не було. Американці би точно захищали ці ринки. Але це наше завдання — зробити так, щоб Україна була привабливою”.

Голова Комітету з питань економічного розвитку Верховної Ради Дмитро Наталуха, який теж був на відкритті фабрики, зазначив: “Для нас мають значення три речі, особливо в цих умовах. Перша, звісно, — це створення робочих місць. Друга — відновлення промисловості, відновлення виробництва. І третя — це сплата податків. Тому що саме за податки утримуються Збройні Сили України. І тут ми бачимо реалізацію проєкту, який всі ці три фактори врахував і став прикладом для усіх тих, хто поки що лише на словах заявляє про свою підтримку”.

Як компанія “Філіп Морріс Україна” перезапустила виробництво: подробиці

Відкриття нової фабрики — це система послідовних кроків. І кожен крок залежить від найрізноманітніших факторів, таких як повноцінна реконструкція приміщення, отримання належних дозволів, доставляння виробничих ліній, їхнє налаштування й тестування, рішення людей щодо працевлаштування та багато інших. На основі наявних бізнес-планів у компанії створили індивідуальні графіки початку роботи кожного співробітника на новій фабриці. А також розробили індивідуальні плани супроводу кожного працівника, аби забезпечити успішний переїзд їхніх родин та пошук житла.

У відкриття нової фабрики на Львівщині “Філіп Морріс Україна” вклала $30 млн. Це найбільша інвестиція в часи війни від іноземної компанії

У Філіп Морріс пропонували посади тим співробітникам, які раніше працювали на харківській фабриці. Аби зберегти колектив, компанія продовжувала виплачувати повну зарплату впродовж 18 місяців після початку повномасштабної війни.

Аби допомогти працівникам наважитись на переїзд, в компанії розробили комплексний план управління змінами, щоб підготувати працівників до нового життя. Почали з культурного тренінгу у Львові, який провела відома екскурсоводка, яка сама родом із Харкова.

Ми понад два роки спільно з департаментом економіки Агенції регіонального розвитку намагалися з початку повномасштабного вторгнення очолити процес релокації. Нам вдалося зробити це з більше ніж 240 підприємствами. Нові виробництва, нові компанії, але Філіп Морріс це для нас як вишенька на торті. Для нас це справді круто.

Максим Козицький

Начальник Львівської обласної військової адміністрації
Реінвестиції в регіони: які компанії в топі

Згідно з даними Нацбанку, чистий притік прямих іноземних інвестицій в Україну за 2023 рік становив $1,1 млрд.

Водночас важливим є факт, що у 2023 році основними іноземними інвесторами в корпоративному сегменті виступили компанії, що вже мали потужності в Україні на момент повномасштабного вторгнення РФ. Серед них, зокрема, Carlsberg, Cersanit, Kronospan, Laude, Nestle, Philip Morris, Velux. Вони виділяли кошти на ремонт пошкоджених об’єктів, релокацію, соціальні програми.

Це свідчить про те, що бізнес адаптується до нових умов та покращує очікування щодо своєї економічної діяльності.

Сума прямих збитків від ударів по промисловому комплексу України станом на січень 2024 року сягнула майже $13,1 млрд

За даними Держстату, індикатор економічних настроїв у другому й третьому кварталах 2022 року був рекордно низьким за всю історію спостережень і становив, відповідно, 79,0 та 84,4. Водночас у другому й третьому кварталах 2023 року значення цього показника було позитивним і склало вже 109,5 і 108,2.

Сприяє цьому і держпідтримка, та ж програма релокації — переміщення підприємств з територій, що наближені або є у зоні бойових дій, в безпечніші регіони Західної України та центральних областей.

Таким чином, західні області України, в яких до великої війни робили ставку на розвиток туризму, завдяки релокації змінюють структуру як економічного, так і соціального розвитку. Адже сотні компаній зі східної частини країни перенесли сюди промислові виробництва та створили нові робочі місця.

Реінвестиції в Україні від початку воєнного стану, $ млн
факт
план
факт
план
Дані: AIN, Inventure, UkraineInvest, Forbes
Дані: AIN, Inventure, UkraineInvest, Forbes
Які галузі є привабливими для інвестицій

Якщо говорити про нові інвестиції, то є високий інтерес до українських компаній оборонно-промислового комплексу (ОПК), металургії, сільського господарства.

Так, у сфері ОПК будівництво заводів на території України вже розпочали BAE Systems (Велика Британія), Baykar (Туреччина) та Rheinmetall (Німеччина). Заявлений рівень інвестицій має перевищити $300 млн. І це тільки те, що відомо.

В агросекторі та суміжних областях корпорація ОККО повідомила про плани будувати завод з виробництва біопалива та біодизелю, а в МХП ще до війни почали (й продовжують зараз) інвестувати в бізнеси, які розширюють кулінарну складову групи компаній.

Агросектор — одна з галузей, яка залишається привабливою для інвестицій навіть попри війну

У 2022 році започаткована урядова ініціатива для залучення прямих іноземних інвестицій в Україну Advantage Ukraine. Вона має на меті надання перспективним інвесторам детальної інформації щодо проєктів та галузей. Це нові можливості та робочі місця.

Платформа вже працює з понад 130 проєктами вартістю $67 млрд. Загалом до неї звернулися майже 1500 компаній, які шукають інвестиції та можливості торговельної співпраці.

Через Advantage Ukraine вже надходять запити від інвесторів, консолідуються локальні проєкти. І найголовніше — із самого початку виділяються кошти. Це і ресурс ЄБРР, і гроші ІFС (Міжнародної фінансової корпорації). Європейський інвестиційний банк отримав гарантії від Європейської комісії, готується великий пакет допомоги Єврокомісії Ukraine Facility.

Стратегічні інвестиційні проєкти та можливості платформи Advantage Ukraine
Загальна вартість та кількість проєктів, з якими працює платформа Advantage Ukraine
$30,8 млрд (32 проєкти)
Галузь будівництва та інжинірингу, зокрема виробництво будівельних матеріалів, обладнання, конструкторських робіт
$25 млрд (36 проєктів)
Енергетика, зокрема виробництво “зеленої” енергії, водню та біометану
$6,5 млрд (30 проєктів)
Логістика, зокрема з модернізація транспортної інфраструктури
$700 млн (18 проєктів)
Аграрний сектор, проєкти глибокогої переробленняки та повногое використання відходів
$3,6 млрд (10 проєктів)
Видобування корисних копалин, критичних мінералів та виробництво продуктів із них
$300 млн (8 проєктів)
Охорона здоров’я та фармацевтичний сектор
Дані станом на 2023 рік
Релокація та відновлення економіки: що спільного

Одним із пріоритетних завдань для країни в ці складні часи є перезапуск економіки. Від цього залежить і залежатиме відновлення внутрішнього ринку та експортного потенціалу. Це потрібно для наповнення державного та місцевих бюджетів, що, своєю чергою, посилює обороноздатність країни.

Український бізнес демонструє фантастичну адаптивність в умовах війни, оговтується від шоків та готовий долати перешкоди і розвиватись попри все.

Економіка України має потенціал для відновлення протягом наступних кількох років. Це відновлення залежатиме від таких факторів, як швидкість закінчення війни, обсяги інвестицій та ефективність реформ.

Релоковані підприємства відновлюють свої можливості, аби повноцінно працювати та сплачувати податки. А ще створювати робочі місця, розвивати рідні та нові для себе регіони.

Час війни виявляє справжні можливості економіки та стійкість нації.

Facebook
Twitter

Дата публікації: 03.07.2024 р.

Автор: Олександр Децик
Редактор: Ірина Денисюк
Дизайн та верстка: Юлія Теплюк

Головний редактор: Євгеній Фролов

© 2024 Всі права захищені.
Інформаційне агентство ЛІГАБізнесІнформ


Звідки і куди переїжджає бізнес під час повномасштабної війни

Область

Релокувались з регіону

З регіону

Релокувались в регіон

В регіон

м. Київ

631

0

Вінницька

14

26

Волинська

12

33

Дніпропетровська

35

39

Дніпропетров-
ська

35

39

Донецька

57

14

Житомирська

26

34

Закарпатська

2

56

Івано-Франківська

12

38

Київська

22

546

Кіровоградська

38

29

Кіровоград-
ська

38

29

Луганська

18

2

Львівська

52

55

Миколаївська

16

14

Одеська

60

32

Полтавська

23

12

Рівненська

12

32

Сумська

5

12

Тернопільська

38

21

Харківська

39

42

Херсонська

7

18

Хмельницька

6

26

Черкаська

3

43

Чернівецька

3

21

Чернігівська

5

27

Джерело — opendatabot.ua. Дані станом на березень 2024 року