З початком повномасштабної війни в Україні закрилося вісім банків. ПУМБ — серед тих фінустанов, що не лише встояли, але й змогли покращити ключові показники.
Глобальна криза, якою у 2022 році стало повномасштабне вторгнення Росії, поставила фінансову систему України під удар. Перед банками стояло завдання не просто втриматись самим — потрібно було забезпечити доступ до рахунків багатомільйонному населенню. Фінансова спроможність держави та її громадян під час війни — одна із запорук виживання.
Всі пам’ятають кілометрові черги до банкоматів на початку війни та тривожні побоювання, чи не будуть заблоковані гроші на картках. Одним із банків, який взяв на себе відповідальність за стабільність банківської системи країни, став ПУМБ.
Банк не лише встояв перед викликами, але й у 2023 році зумів отримати рекордні показники: українці розмістили на депозитах у ПУМБ 20 млрд грн, прибуток становив 8,2 млрд грн, компанія сплатила понад 4 млрд грн податків.
Що допомогло отримати такий результат та які продукти дозволяють ПУМБ залишатись серед лідерів українського фінансового сектору — розповідає LIGA.net.
Для ПУМБ початок повномасштабного вторгнення став не першим випробуванням війною. “Бойове” хрещення фінустанова отримала ще у 2014-му, коли спалахнула війна на Донбасі і відбулась окупація частини Донеччини разом з обласним центром.
Тоді ПУМБ переїжджав із Донецька, де знаходились головний офіс, операційний центр і центр обробки транзакцій. Все це потрібно було перевезти, не припиняючи роботу.
Досвід 2014 року допоміг і на початку великої війни 2022-го. Перед банком стояло три ключові завдання: захистити працівників, підтримати клієнтів та зберегти бізнес.
Ситуація виявилася складнішою, ніж ми очікували, коли готувалися до загострення бойових дій. Проте банк швидко адаптувався до нових обставин. Ми розробили чіткі маршрути евакуації для співробітників, щоб гарантувати їхню безпеку. Провели аналіз залишків готівки у прифронтових відділеннях, щоб оптимізувати ресурси. Зменшили кількість документів, що потребують обробки, у цих відділеннях, щоб спростити роботу та зекономити час. Забезпечили співробітників супутниковими телефонами, щоб вони могли залишатися на зв’язку.
Із бойових та прифронтових зон людей садили на потяги, формували колони авто для виїзду. В одній із західних областей менеджмент банку організував цілий хаб, який надавав телефонний супровід та зустрічав людей, допомагав із розміщенням.
“Не обійшлося без надзвичайно складних ситуацій, коли нам доводилося рятувати колег з окупованих територій. Так, наші співробітники з Бучі та Богданівки на Київщині опинилися під окупацією. Проте, попри всі виклики, банк безперебійно продовжував виплачувати їм зарплату. Важливо підкреслити, що за весь час війни нам не довелося зупиняти свою роботу жодного разу. Наш сервіс працює цілодобово сім днів на тиждень, і ми не могли допустити перебоїв у наданні фінансових послуг, коли люди так гостро їх потребували”, — каже очільник банку.
* — стипендії KSE, проєкт “БезуМОВНА підтримка”; гранти на навчання ветеранів війни; культурний проєкт для військових з Культурним десантом.
* — стипендії KSE, проєкт “БезуМОВНА підтримка”; гранти на навчання ветеранів війни; культурний проєкт для військових з Культурним десантом.
ПУМБ продовжує підтримувати працівників і сьогодні. Загалом інвестиції у допомогу команді протягом двох воєнних років становлять майже 210 млн грн, з яких 53 млн грн — за 2023 рік.
Це доплати працівникам відділень, які працюють у “червоній зоні” (населені пункти, які обстрілюються), допомога персоналу під час релокації та виїзду з окупованих територій. Також — компенсація витрат на обладнання типу старлінків та генераторів. Крім того — матеріальна допомога працівникам у випадку загибелі родичів чи пошкодження житла через воєнні дії.
У банку діє “каса взаємодопомоги”, кошти з якої отримують співробітники, які потрапили у складні життєві ситуації. Наприклад, потреба в операції, лікування онкології. Вона поповнюється за рахунок членських внесків, які становлять 100 грн на місяць. Але за бажанням людина може внести іншу суму. В свою чергу банк щомісяця подвоює бюджет. З 2022 року з каси було надано підтримку співробітникам на більш ніж 3 млн грн.
ПУМБ допомагає також із працевлаштуванням колегам, які були змушені виїхати з окупованих чи прифронтових територій, пропонуючи вакансії всередині банку. Підтримує тих, хто хоче в межах компанії змінити вектор кар’єри — вертикально чи горизонтально. Банк оплачує для таких працівників як внутрішнє, так і зовнішнє навчання. За ці два роки у навчання команди інвестували понад 16,3 млн грн.
Категорія працівників, на підтримці яких у фінустанові роблять особливий акцент, — мобілізовані працівники. 134 співробітники банку долучились до лав ЗСУ з початку повномасштабного вторгнення.
З лютого 2022 року в ПУМБ діє Фонд допомоги мобілізованим працівникам. За цей час організація надала допомогу колегам на фронті на загальну суму майже 4,3 млн грн.
Фонд постачає засоби особистого захисту, долучається до купівлі квадрокоптерів, тепловізорів, зборів на автівки та ремонту транспортних засобів. Також кошти фонду йдуть на реабілітацію та відновлення військових і рідних працівників.
Відтак, вже третій рік поспіль ПУМБ здобуває звання найкращого роботодавця України у фінансовому секторі за версією Forbes Україна.
Людяність як фундамент корпоративної культури та всебічна підтримка команди роблять ПУМБ незмінним лідером серед українських банків-роботодавців протягом багатьох років. Ми значно розширили можливості для нашої команди, відкривши новий офіс у Києві, що функціонує за принципом “Розумний будинок” у форматі коворкінгу. На колег там чекають не лише технологічно обладнані та безпечні робочі місця, але й комфортні зони для навчання та спілкування. Відтепер кожен член команди, де б він не знаходився, може приїхати до офісу та працювати в зручних для нього умовах.
Війна в країні породила виклики для всіх видів бізнесу. І на них потрібно було реагувати, пропонувати рішення, які могли б підтримати підприємців та їх діяльність. В ПУМБ такі рішення знайшлися.
Одне з таких — кредитування фізичних осіб-підприємців (ФОП) у рамках онлайн-позики “всеБІЗНЕС”.
Онлайн-кредит “всеБІЗНЕС” ФОПи мають змогу оформлювати у банку з осені 2022 року. Сума кредиту — від 50 000 до 750 000 грн на термін до 36 місяців. Отримати кредитні кошти можуть навіть новостворені ФОПи й ті підприємці, які раніше не співпрацювали із банком. Гроші одразу надходять на рахунок.
Що важливо, кредит не вимагає застави і поруки, що значно полегшує весь процес для підприємців, гроші яким часто потрібні “на вчора”.
Рішення розпочати фінансування саме цього сегменту стало надзвичайно вчасним. Завдяки кредитним коштам багато власників бізнесу змогли придбати генератори та Starlink, що суттєво допомогло їм пережити блекаути. Сьогодні, коли “темні часи” позаду, додаткове фінансування від банку дає підприємцям новий поштовх до розвитку та впровадження нових напрямків діяльності.
Станом на травень 2024 року ПУМБ видав ФОПам рекордні 1 млрд грн.
Справжнім ноу-хау, яке запропонував ПУМБ, стала на початку цього року можливість юридичним особам відкривати поточні рахунки у банку дистанційно, без паперових документів та відвідування відділення — лише за 10 хвилин.
Для цього керівнику компанії потрібно мати ID-картку або закордонний паспорт для ідентифікації особи у Дії та активний Дія.Підпис для підписання договору.
Всі наші рішення та продукти вже багато років спрямовані на те, щоб заощадити найцінніший ресурс для підприємців — час. Відкриття рахунку в ПУМБ для юридичних осіб — це надзвичайно швидкий та зручний процес. Буквально за 10 хвилин можна отримати не лише рахунок, а й доступ до комплексної бізнес-екосистеми, сучасного інтернет-банкінгу ПУМБ Digital Business, та гарантовано переконатись, що безліч фінансових питань легко вирішуються онлайн.
Ще раніше, у 2022 році, така можливість відкриття рахунку онлайн з’явилась для фізичних осіб-підприємців.
У роздрібному секторі ПУМБ одним із перших повернувся до “довоєнної” кредитної політики, запровадивши нові кредитні програми.
Так, щомісячна комісія на кредит готівкою “всеЯСНО” становить лише 2,22%. Відсоткова ставка поза пільговим періодом на кредитну картку “всеМОЖУ Online” — 2,99% на місяць. Поширюється ця кредитна політика й на українців, які були змушені виїхати з країни через війну.
У 2023 році кількість активних користувачів застосунку ПУМБ Online сягнула 1,5 млн. Серед переваг ПУМБ Online — можливість клієнтів кастомізувати застосунок під себе.
Інтернет-банкінг ПУМБ пропонує клієнтам можливість персоналізувати свій “робочий стіл” відповідно до їхніх індивідуальних потреб та щоденних фінансових завдань. Ви можете самостійно налаштувати головний екран мобільного застосунку, розмістивши на ньому найбільш актуальні для вас сервіси — платежі, купівля/обмін валюти, шаблони оплат, перекази тощо.
Ще одна перевага — легкий вхід. Стати клієнтом банку можна у декілька кліків — необхідно звантажити застосунок, ідентифікація у ньому проходить за допомогою Дії, ІD-картки або паспорта. Реєстрація відбувається як на український номер, так і іноземний. Це значно спрощує процес залучення нових клієнтів-українців, які тимчасово перебувають за кордоном.
Після шоку перших місяців повномасштабної війни настав момент стабілізації, а згодом — і позитивної динаміки. Вчасні та вдалі рішення принесли результат: 2023 рік став для банку роком зростання. ПУМБ отримав рекордний для себе прибуток до оподаткування — 8,2 млрд грн за рік. Крім того, зросли активи банку, власний капітал та кредитний портфель.
На сьогодні ПУМБ удвічі перевищує норми НБУ з ліквідності та у 2,5 раза з достатності капіталу.
У квітні на щорічній премії FinAwards-2024 ПУМБ відзначили одразу в шести номінаціях.
FinAwards — всеукраїнська щорічна премія у фінансовій галузі. Нею відзначають кращих фахівців фінансового сектору України. Засновниками конкурсу є сайти “Мінфін” та Finance.ua. У 2024 році премію переможцям вручили всьоме.
Щобільше, за результатами 1 кварталу 2024 року ПУМБ отримав чистий прибуток 2,13 млрд грн (+38% до 1 кв. 2023) та увійшов у першу п’ятірку за цим показником та НАЙКРАЩІ 2 зі зростання рівня ліквідності серед банків України. Також на початку квітня українці розмістили на депозитах ПУМБ рекордну суму — 20 млрд грн.
Попри виклики, пов’язані з війною, ПУМБ продемонстрував стійкість та досяг вражаючих результатів у 2023 році. Ми знову підтвердили свою позицію серед лідерів українського банківського сектору, увійшовши до ТОП-10 найстійкіших банків країни. Також ми посіли перше місце серед вітчизняних банків із приватним капіталом, що підкреслює нашу надійність та ефективність.
Протягом двох останніх років ПУМБ реалізує соціальні проєкти, підтримуючи Збройні Сили України. Загальні інвестиції ПУМБ у перемогу у вигляді різних соціальних ініціатив та прямої допомоги Сил оборони за цей період становлять понад 570 млн грн.
У 2022 році ПУМБ започаткував благодійну ініціативу “Ми однієї крові”, що об’єднала українців у прагненні підтримати одне одного в цей складний час. У співпраці з відомими українськими митцями та дизайнерами ПУМБ створює патріотичний мерч, який не лише підкреслює єднання з Україною, але й робить реальний внесок у допомогу нашій армії та рятує життя. Кошти використовуються для доставлення компонентів крові до гарячих точок та закупівлі засобів тактичної медицини. За півтора року існування ініціативи вже зібрано 7,3 млн грн, що допомогло врятувати тисячі життів.
У 2024 році в рамках цього проєкту ПУМБ почав розвивати ще один напрямок підтримки поранених – пошиття адаптивного одягу. Нова колекція Жити назустріч, яка допомагає забезпечити поранених адаптивним одягом, — це один із кроків до створення інклюзивного середовища. За кожне замовлення з нової колекції одна адаптивна річ доправляється пораненим захисникам в евакуаційні потяги та шпиталі.
80% смертей на полі бою стаються через втрату крові. Отже, ми повинні збирати кошти на кровоспинні засоби і робити це безупинно. За останні два роки українці як ніколи відчули єдність. Ми не просто живемо в Україні — ми однієї крові.
Одним із найцікавіших проєктів минулого року стала кампанія із підтримки переходу на українську мову “БезуМОВНА підтримка”. В її рамках запрацював телеграм-бот із фінансовим словником та корисними порадами.
Також на YouTube запустили мовне шоу “Безумовно, українською!”. Блогеру Антону Мурафі відомі люди розповідали свої історії переходу на українську. А у відділеннях банку працювали помічники, які допомагали клієнтам у переході на українську.
За період дії проєкту чатботом скористалось понад 47 000 людей. Аудиторія мовного шоу на YouTube сягнула 13 млн людей.
У банку зазначають, що впевнені у правильності обраного курсу і мають намір рухатися ним і надалі.
ПУМБ демонструє стійке зростання та підтверджує правильність обраного курсу розвитку. Вже за підсумками першого півріччя 2024 року банк зафіксував вражаючі результати. Кількість активних клієнтів у роздрібі за цей час збільшилась на 8%. Кредитний портфель фізичних осіб зріс на 24%. Також ПУМБ увійшов до ТОП-5 українських банків за розміром депозитного портфеля клієнтів-фізичних осіб в усіх валютах, до ТОП-3 за розміром строкового депозитного портфеля клієнтів-фізичних осіб у гривні.
На сьогодні ПУМБ входить у трійку лідерів за розміром та темпами зростання кредитного портфеля у малому та середньому бізнесі.
Ці показники свідчать про високий рівень довіри до ПУМБ з боку клієнтів, а також про популярність продуктів та тарифів банку. Надалі ми продовжимо інвестувати у цифровізацію наших послуг, команду та робитимемо все можливе для наближення нашої перемоги.
Projects is proudly powered by WordPress