З початку повномасштабного вторгнення жінки все активніше беруть на себе лідерство і започатковують бізнес. Програма “СТВОРЮЙ!” націлена саме на те, щоб підтримати ці прагнення жінок і дівчат.
Продовжуємо розвивати бізнес після окупації й попри відсутність електрики. Завдяки гранту “СТВОРЮЙ!” ми збільшили виробничу потужність майже вдвічі.
Як стверджує Юлія Свириденко, перша хвиля грантової програми “СТВОРЮЙ!” виявилася надзвичайно успішною. За чотири місяці надійшло понад тисячу заявок від підприємиць з усієї країни. Такий інтерес демонструє не лише активність жінок у бізнесі, але й підтримує загальну мету програми — сприяти розвитку підприємництва як ключового елемента урядової політики “Зроблено в Україні”, яка спрямована на перехід економіки від сировинної до переробної.
“До цього вже прийшли всі наші сусіди, які зрозуміли, що сировинність тотожна бідності. Наша мета — збільшити частку переробної промисловості у структурі ВВП до 20%. Для цього держава інвестує у розвиток вітчизняних виробництв, працює над залученням інвестицій у реальний сектор і розвитком несировинного експорту”, — підкреслює міністерка.
Власницею переробного бізнесу та однією з переможниць програми “СТВОРЮЙ!” є засновниця бренду ефірних олій і гідролатів Aroma Fields Дарія Корнійчук. На започаткування власної справи її надихнула подорож до Південної Африки у 2019 році.
фото з особистого архіву Дарії Корнійчук
Південна Африка — це країна, яка наповнена пахощами. Зараз більшість країн і міст пахнуть вихлопними газами, а там — зовсім інші аромати. В ПАР у мене повністю перезавантажився нюх.
У невеликому фермерському господарстві, де героїня з чоловіком зупинилися на ночівлю, вирощували й дистилювали ефіроолійні рослини. Саме там майбутня підприємиця зрозуміла, що більшість ароматів, з якими вона раніше стикалася в житті, були стовідсотковою синтетикою. Так і виникла ідея відкрити подібний бізнес в Україні.
Повернувшись додому, Дарія почала вивчати ринок натуральних ароматів і паралельно навчатися: вивчати хімію, виробництво та технології ефірних олій. Здобула сертифікацію ароматерапевта.
У 2020 році підприємиця висадила власне поле ефіроолійних рослин площею 2 га у селі Лісовичі на Київщині. “Першопрохідцем” стала лаванда, а згодом там почали вирощувати інші ароматні трави й кущі.
фото з особистого архіву Дарії Корнійчук
Комерційну діяльність з виробництва ефірних олій запустили в липні 2022 року — після початку повномасштабної війни. І саме тоді стикнулися з першими значними труднощами, адже село було в окупації. Там не залишилося жодної людини, яка могла б доглядати за полем, — і дуже багато рослин, в які вклали значні кошти й два з половиною роки праці, загинуло.
Саме тоді бізнес-стратегію довелося дещо скоригувати, адже першопочатковим задумом було втілення повного циклу виробництва: вирощування рослин на власному полі, їх перероблення та подальша реалізація ефірних олій.
Зараз підприємство працює у трьох напрямах:
вирощування рослин, які залишилися, їх перероблення й продаж ефірних олій та гідролатів
закупівля матеріалу в органічних фермерів України
імпорт рослин, які не ростуть в нашій кліматичній зоні, у крафтових органічних виробників в інших країнах
Дарія виготовляє виключно натуральні та органічні продукти — на противагу “ароматичному фастфуду”, яким переважно заповнений український ринок, і привчає українського споживача до використання справжніх ефірних олій.
Фото з особистого архіву Дарії Корнійчук. Instagram: @aroma_fields
Ще одним викликом для бізнесу стала відсутність електрифікації на виробничому майданчику. Спільно із сусідніми господарствами Дарія мала придбати дорогий трансформатор і навіть заклала відповідний проєкт, але після початку повномасштабного вторгнення власники тих господарств виїхали за кордон.
Подолати ці труднощі підприємиці допоміг виграний в межах програми “СТВОРЮЙ!” грант.
За словами Світлани Денисенко, директорки KSE Foundation, надані гранти були направлені на масштабування бізнесів, а саме закупівлю нового, прогресивнішого та технологічнішого обладнання.
Це допомогло учасницям не лише збільшити об’єми виробництва, але і завдяки економії електроенергії, мінімізації відходів тощо, зробило бізнеси ще більш екологічно відповідальними. Вважаю, що це є одним із загальних трендів серед представлених бізнес-проєктів.
Підхід до сталого розвитку підтримує й Дарія Корнійчук, яка вклала отримані грантові кошти “СТВОРЮЙ!” у купівлю обладнання, збільшивши таким чином виробничу потужність. За словами героїні, це була нагальна потреба, оскільки зараз вона співпрацює не лише з роздрібними споживачами, але й з бізнесами.
“Завдяки гранту “СТВОРЮЙ!” ми збільшили виробничу потужність майже вдвічі. І це дає нам змогу масштабуватися й починати співпрацювати з новими індустріями. Наприклад, зараз ми на фінальному етапі отримання HACCP — це сертифікація харчової безпеки. Ми хочемо заходити в нішу харчових виробників, які використовують рослинні екстракти у своїй продукції”, — розповідає підприємиця про свої плани.
Мене врятували мала кількість знань про бізнес і внутрішній авантюризм, а грант “СТВОРЮЙ!” дуже допоміг нам розширитися.
За словами Тетяни Бережної, заступниці міністерки економіки України, українські жінки-підприємиці демонструють неймовірну сміливість та стійкість, розвиваючи власні справи під час війни.
Попри ракетні загрози, проблеми з логістикою, брак кадрів, їм вдається започатковувати власні компанії, адаптувати їх до сучасних потреб та масштабувати: виходити на нові ринки, розширювати лінійки продукції, збільшувати обсяги виробництва, автоматизувати його. Кожен такий бізнес — це збереження та створення робочих місць, сплачені податки до держбюджету та зміцнення нашого економічного тилу.
Сміливість створювати продемонструвала й засновниця ювелірного бренду MOTRYCH STUDIO Катерина Мотрич, відкривши власний бізнес вже після початку повномасштабного вторгнення.
Фото з особистого архіву Катерини Мотрич. Instagram: @motrychstudio
Ведуча популярного YouTube-шоу “Ебаут” часто отримувала від глядачів запитання: “Звідки ваші прикраси?” Так вона зрозуміла, що надихає людей на створення і стилізацію своїх образів з прикрасами. Це спонукало її створити власний ювелірний бренд.
Я можу носити одні й ті самі штани та сорочку, але при цьому міняти прикраси — і це для мене будуть абсолютно різні настрої й образи. Тобто прикраси — це більше ніж про естетику, бо вони розказують історію. Тому я і вирішила робити прикраси — щоб надавати їм якихось історій. Так і народився бренд MOTRYCH STUDIO.
Джерелом натхнення для створення лаконічних прикрас Катерина називає свої життєві стани, які згодом знаходять втілення в колекціях бренду. На січень 2025 року в MOTRYCH STUDIO вийшло уже 12 колекцій, три з яких — у колаборації з іншими брендами.
Над колекціями працює сама Катерина як креативна директорка бренду, а також артдиректорка MOTRYCH STUDIO. Більшість прикрас бренду створені зі срібла. За словами Катерини, це простий ювелірний метал, з яким досить легко працювати, який має попит та доступну ціну. Ще в студії працюють з кришталем, а також планують спробувати медичну сталь.
Фото з особистого архіву Катерини Мотрич. Instagram: @motrychstudio
Створюють у MOTRYCH STUDIO і соціально значущі проєкти. Особливо цінною серед витворів бренду є благодійна прикраса — брелок з уламків російського літака-винищувача, що був збитий над Харковом 6 березня 2022 року. Зібрані з її реалізації кошти були направлені до фонду Shields, який допомагає українським військовим, і фонду Vsimdim, що зводить житло для людей, які втратили домівки під час війни.
Оскільки бізнес Катерина Мотрич заснувала вже під час повномасштабного вторгнення, вона, звісно, постала перед неабиякими труднощами. Каже, на початку її “врятувала” мала кількість знань про бізнес, а також внутрішній авантюризм.
“Я маю ресурс на це. Мені подобається створювати щось, що дає людям історію. Війна — це непередбачувано, ризиковано, небезпечно. Проте такий критичний час є найкращим для запуску бізнесу, бо коли криза закінчиться, ми матимемо набагато сильніший бекграунд, набагато більше знань. Це дає мені надію на те, що коли буде спокій, я зможу ще краще справлятися з усім цим”, — вважає підприємиця й додає, що сміливі мають щастя.
Одним з ресурсів, який допоміг бізнесу жінки, стала грантова підтримка в межах програми “СТВОРЮЙ!”. Взяти в ній участь Катерина вирішила задля розширення бізнесу — тепер вона виготовляє більше прикрас у власній ювелірний майстерні.
Фото з особистого архіву Катерини Мотрич. Instagram: @motrychstudio
На отримані кошти підприємиця закупила необхідне обладнання (3D-принтер, ультразвукову мийку, ґрунтовки тощо) та майже повністю облаштувала майстерню. Це дало можливість відмовитися від підрядників і зменшити собівартість кожної прикраси. Частину коштів героїня витратила на необхідне програмне забезпечення. Також грант передбачає, що двоє людей з команди підуть навчатися, щоб вдосконалювати ювелірну майстерність.
Грант “СТВОРЮЙ!” дуже допоміг нам розширитися. Це дає поштовх нашому бізнесу заробляти, не тільки зменшивши собівартість виробництва й відмовившись від ювелірних підрядників. Тепер ми маємо змогу стати підрядниками для інших брендів або ж розвинути свій бренд настільки, щоб мати в команді кількох ювелірів. Ми значно розширили виробничі потужності — і це неймовірний крок.
У планах бренду — надалі масштабуватися і в майбутньому вийти на міжнародний ринок.
Створювати тут і зараз — це робити свій вклад у розвиток країни в складні часи.Перемога в грантовій програмі “СТВОРЮЙ!” — це для мене неабияка мотивація.
За словами Тетяни Бережної, найбільше серед переможниць програми “СТВОРЮЙ!” підприємиць в галузях харчової промисловості — 26%.
“У числі грантерок є як власниці великих фабрик та заводів, так і засновниці невеликих крафтових виробництв, пекарень, різних “солодких” бізнесів, як-от виробництво меду, солодощів”, — стверджує заступниця міністерки.
Тетяна Бойко з Вінниці — власниця саме такого “солодкого” бізнесу. Її бренд Tasty Jar спеціалізується на крафтовому виробництві натуральної пастили, фріпсів та цукерок без доданого цукру, барвників та консервантів. Продукція Tasty Jar продається не лише в різних регіонах України, а й у Польщі.
Батько і бабуся Тетяни займалися сушінням фруктів та ягід — робили це як для власної родини, так і на продаж. Це прищепило в Тетяни любов до натуральної продукції.
Фото з особистого архіву Тетяни Бойко. Instagram: @tasty_jar_
Згодом жінка зрозуміла, що все більшої популярності в Україні набувають солодощі з фруктів і ягід — зокрема, пастила та фріпси. Саме в цих напрямах Тетяна Бойко і розвиває своє крафтове виробництво зараз, плануючи незабаром розширити лінійку ще одним продуктом — натуральними цукерками.
За кордоном люди все більше і більше замислюються про своє здоров’я, ментальне й фізичне, і шукають натуральні продукти. Українська ж земля ідеально підходить для вирощування великої кількості ягід та фруктів.
Зокрема, продукція Tasty Jar досить швидко отримала міжнародну сертифікацію ISO 22000, що засвідчує високі стандарти якості.
“Ми за екологічність не тільки продуктів, а й самого виробництва. Це принципова позиція. Так, це потребує самоорганізації й самодисципліни. Але ми дотримуємося необхідних стандартів і відповідаємо всім вимогам — показники фіксуються на всіх етапах виробництва”, — каже підприємиця.
Фото з особистого архіву Тетяни Бойко. Instagram: @tasty_jar_
Оскільки бізнес запустили у 2023 році, тобто вже під час повномасштабної війни, героїні довелося зіткнутися з багатьма викликами. І якщо бізнесового досвіду їй не бракувало — зокрема, вона вивела на ринок популярну марку круп, — то вирішення негативних для виробництва зовнішніх факторів довелося продумувати. Переважно це стосувалося відключень електроенергії. Процес висушування фруктів та ягід потребує п’яти годин безперервної роботи, тож простій у виробництві, що є неминучим без електрифікації, вкрай небажаний. У Tasty Jar розв’язали цю проблему за допомогою альтернативних джерел енергії й навіть продумали, що робити, якщо генератора буде недостатньо.
Значною підтримкою для бізнесу стала грантова програма “СТВОРЮЙ!”, яка допомогла впоратися з усіма викликами. За отримані кошти Тетяна придбала необхідне для заміни ручної праці обладнання — машинки для вирізання серцевини яблук і для нарізання пастили, морозильну камеру для зберігання продукції та запаювач пакетів.
“Я дуже радію, що існують такі програми. Самотужки впоратися важко, враховуючи, що це нове виробництво. Крім того, перемога в грантовій програмі “СТВОРЮЙ!” — це для мене неабияка мотивація. Мотивація працювати і надалі розвивати свою справу, зокрема, виправдати довіру людей, які повірили в тебе і твій бізнес”, — підкреслює Тетяна Бойко.
Історії цих трьох жінок можуть стати поштовхом і джерелом натхнення для їхніх наступниць. У 2024 році в межах грантової програми “СТВОРЮЙ!”, спрямованої на підтримку жіночого підприємництва в Україні, було отримано понад тисячу заявок і підтримано 65 бізнесів у різних галузях виробництва.
Завдання держави — створити умови, в яких жінки зможуть розвивати свої бізнеси, знаходити гідну роботу, поєднувати материнство і кар’єру. Грантові програми — це вікно можливостей від держави. Достатньо мати якісно написаний бізнес-план, подати заявку і пройти співбесіду. І, як показує практика “СТВОРЮЙ!”, такі програми вкрай затребувані. Що для мене цінно — ми отримали багато заявок від жінок, які відкрили бізнес саме під час війни. Ризикнули, не побоялися, показали, що можливо все. Такі бізнеси є основою нашої стійкості. Бо саме з податків і зборів, які платять підприємці, ми можемо фінансувати наш сектор безпеки та оборони.
Окрім цього, допомога бізнесу — це збереження та створення робочих місць, сплачені податки до держбюджету та зміцнення економічного тилу.
“Українські підприємиці часто беруть на себе багатофункціональні ролі, будуючи бізнеси, які одночасно підтримують місцеві громади, створюють робочі місця та сприяють економічному розвитку країни. Крім того, вони активно використовують інновації та технології, щоб виходити на міжнародні ринки, попри обмежені ресурси. Ця здатність долати труднощі та спрямовувати зусилля на довгостроковий успіх створює унікальний портрет української підприємиці у світі. “СТВОРЮЙ!” стала важливим інструментом цієї ініціативи”, — зазначає Ярослава З. Джонсон.
Грантова програма “СТВОРЮЙ!” є важливим елементом урядової політики “Зроблено в Україні” й загалом спрямована на підвищення економічної активності українських жінок. У 2015 році McKinsey Global Institute порахували: якби жінки були так само залучені до ринку праці, як і чоловіки, глобальний ВВП до 2025 року виріс би на 26%. Тож залученість жінок до ринку праці, забезпечення для них доступу до грантових програм та інших можливостей для створення та масштабування бізнесу, безумовно, позитивно впливає на економічне відновлення, стабільність та розвиток країни.
Важливим в програмі “СТВОРЮЙ!” є також те, що, окрім фінансування, учасниці отримують й іншу підтримку, зокрема консультаційну.
Кожна з переможниць програми має доступ до decision makers для менторства та консультування. Ми завжди готові надати й посилити проєкти тими інструментами, спроможностями, знаннями та навичками, якими володіємо.
Грантова програма “СТВОРЮЙ!” стала справжнім вікном можливостей для українських жінок, які прагнуть розвивати власний бізнес. Вона не лише сприяє економічній активності, а й формує новий портрет української підприємиці на світовій арені.
Projects is proudly powered by WordPress