Чотири тисячі глядачів за десять днів, тисячолітні графіті, що оживають на стінах Софії Київської завдяки 3D-технологіям, і сім особливих казок, що перетворюють темряву на магію театру тіней у домівках українців. Два унікальні проєкти — різдвяне шоу “Говорять ті, що слухали вічність” і “Світло казок” — показують, як сучасні технології допомагають зберігати культурну спадщину та дарувати диво дітям навіть у найскладніші часи.
Перший створено Фундацією Олени Зеленської на території Софії Київської за підтримки Sense Bank. Другий — проєкт самого Sense Bank, створений для українських родин.
Ця вистава гармонійно вписується в стратегію соціальної відповідальності Sense Bank, що включає підтримку освітніх, культурних і благодійних проєктів. Ми прагнемо створювати події, які залишають у серцях людей глибокий слід. Завдяки сучасним технологіям у цій виставі буквально “підсвічуються сенси” — це історії про мужність, добро, любов і магію Різдва, які важливі для кожного покоління.
Обидва проєкти — “Говорять ті, що слухали вічність” і “Світло казок” — об’єднує прагнення подарувати світло, тепло та віру в дива тим, хто цього найбільше потребує. А проєкт про казки ще й пропонує особливу розвагу для дітей, що разом зі своїми батьками сидять у темряві під час відключень світла — справжній театр тіней на стіні власної домівки.
Чим надихалися творці проєктів і як вони їх створювали читайте у спецпроєкті на LIGA.net, що виходить за підтримки Sense Bank.
З 20 до 29 грудня на території однієї з найбільших українських святинь — Софії Київської — відбулося інтерактивне шоу, наповнене духом української історії й теплом різдвяних свят. Ідея незвичайної імерсивної вистави “Говорять ті, що слухали вічність” належить команді Фундації Олени Зеленської, що прагнула подарувати дітям теплі спогади дитинства та радісні емоції, яких зараз так бракує. Утілила ж її, поєднавши дух історії та магію Різдва, команда під керівництвом відомої української режисерки Олени Коляденко. Sense Bank своєю чергою підтримав ініціативу.
За десять днів виставу відвідали понад 4000 глядачів. Серед них — близько тисячі дітей, для яких Фундація організувала групові відвідування. Це діти з прийомних родин, а також діти, якими опікуються різні організації та фонди: діти загиблих героїв, військовополонених і військовослужбовців.
Хоча виставу створювали для дітей шкільного віку, організатори зазначають, що вона знайшла відгук і в дорослих. Діти дізналися більше про українську історію через сучасні спецефекти, хоровий спів і гру акторів. Дорослі ж відчули гордість за українську культуру й усвідомили важливість її збереження для майбутніх поколінь.
Вистава “Говорять ті, що слухали вічність” стала містком між поколіннями. Завдяки 3D-графіці діти змогли дізнатися про цікаві факти нашої історії у легкому, сучасному форматі. Такі заходи, з історичною частиною, дуже важливі для дітей, особливо під час війни. Без знання історії неможливо будувати майбутнє своє та нашої країни.
Формат імерсивної вистави обрали невипадково: він дозволяє не просто розповісти історію, а дає глядачам можливість відчути присутність минулого поруч із собою.
Підготовка вистави виявилася справді складним процесом. Окрім поєднання гри акторів, музики, хорового співу, 3D-мапінгу та спецефектів, потрібно було врахувати унікальність простору Софії Київської.
Одним із ключових рішень стало використання навушників для відвідувачів. Це допомогло зберегти тишу заповідника та забезпечити індивідуальний аудіодосвід для кожного учасника подорожі. Разом з тим, це рішення стало певним технічним викликом і потребувало багатогодинних репетицій.
Важливо було, щоб усі технічні елементи — світло, звук і проєкції — не зашкодили ані архітектурі, ані атмосфері собору. Команда багато працювала над тим, щоб технології лише підкреслювали велич цієї історичної пам’ятки, а не перетягували увагу на себе. Адже це місце — живий артефакт нашої історії, і ми відчували, що маємо підійти до нього з максимальною повагою й делікатністю. Ми відчули мовчазне ТАК від такої харизматичної локації та почали творити.
Софійська площа давно стала символом різдвяних свят для багатьох українців, а сам собор — мовчазним свідком часу, який за свою тисячолітню історію бачив чимало: радість і скорботу, любов і втрату, молитви та сподівання.
Це особливе місце ідеально підійшло для вистави: тут дух різдвяної магії переплітається з історичним минулим і підсилює інтерактивне дійство.
Завдяки такому вибору локації діти не лише занурились у казкову атмосферу, а й відкрили для себе цікаві сторінки української історії.
Вистава буквально “оживила” графіті XI-XVII століть, що є пам’яткою архітектури світового значення.
Сьогодні у Софії Київській — 7500 досліджених графіті. А це — жива історія, джерело, яке дійшло до нас у первісному вигляді — не переписувалося, не переінакшувалося, як ті ж літописи, наприклад. Це наша збережена культурна спадщина, яку важливо популяризувати.
З початку 2024 року триває україно-шведський проєкт з оцифрування графіті Софії Київської. Він дасть можливість, зайшовши всередину собору, “оживити” будь-яке графіті — прочитати його, відкривши сучасну транскрипцію-пояснення.
Поки що графіті “оживив” 3D-мапінг. Режисерка проєкту Олена Коляденко переконана, що написи на стінах собору — це “голоси людей, які жили тисячу років тому, проте й досі можуть говорити до нас, дозволяють зазирнути в очі предкам і відчути зв’язок із ними”.
Вистава отримала своє продовження в не менш унікальному проєкті “Світло казок”, що переніс магічне дійство театру тіней прямо в домівки українців.
Відтепер кожен може створити маленьке диво власноруч — у буквальному сенсі. Стіна, ліхтарик та інструкція в смартфоні — все, що потрібно для справжньої магії: кілька рухів руками — і з темряви народяться й “оживуть” персонажі казкових історій. Чарівна збірка казок подарує українським сім’ям багато теплих, затишних вечорів, яким не стануть на заваді відключення світла.
Проєкт розробляли з урахуванням українських реалій — проблем з енергетикою та потреби в офлайн-доступі. Тому інструкції з казками можна легко завантажити на пристрій і переглядати навіть під час відключень світла чи відсутності інтернету. Улюблені казки будуть доступними за будь-яких обставин — зі стін квартири вони легко можуть переміститися на стіни в укриттях, відвернуть від тривоги й розвіють дитячі страхи.
За словами творців збірки, її головна місія — подарувати дітям відчуття свята й дива не лише на Різдво, а й протягом усього року, а також популяризувати українську культуру.
Ми віримо, що культура — це невіддільна частина нашої національної ідентичності, яка допомагає зберігати зв’язок із минулим і надихає на майбутнє. Особливо зараз, в умовах повномасштабної війни, наша мотивація — підтримувати ініціативи, які дарують дітям і їхнім родинам святковий настрій, відчуття дива, нагадують про силу добра та єдності.
До збірки увійшли особливі історії, які розкажуть дітям про багатство українських традицій, культуру та її символи — і точно залишать у маленьких серцях глибокий слід. Це не народні казки — історії створили спеціально для проєкту. Але у кожній закладено український культурний код, який, переконані автори проєкту, має супроводжувати життя кожного українця змалку.
Катерина Барбалат, представниця креативної агенції Bickerstaff.734, яка працювала над втіленням ідеї збірки, розповідає:
Ми прагнемо, щоб елементи українського культурного коду були присутні в житті кожної людини з дитинства, тому вони є в наших казках. А ще дуже хочеться, щоб діти трохи повірили у дива й, проходячи повз пам’ятник Богдану Хмельницькому, загадково примружились: “Це ж тут, кажуть, заховано зуб дракона?
Театр тіней — один із найдавніших видів театрального мистецтва, якому понад 1500 років. Він досі зачаровує глядачів будь-якого віку, а в цьому проєкті набуває особливого значення — показує, як темряву можна перетворити на диво.
Створити домашній театр тіней просто. Потрібні лише екран (підійде білий аркуш, тканина чи звичайна стіна) та джерело світла — настільна лампа, ліхтарик зі смартфона або навіть свічка.
Далі все залежить від вашої уяви. Спершу спрямуйте світло на стіну так, щоб чітко бачити тіні від рук. Оберіть казку з інструкції, показуйте силуети персонажів і читайте історію. Кожну сцену розраховано так, щоб ви встигли й показати, й розповісти.
Якщо не вдається одразу створити ідеального зайчика чи черепаху — це чудова нагода для веселої сімейної гри. Можна експериментувати з рухами, додавати власні жести, імітувати розмову персонажів — що завгодно, аби було цікаво і дітям, і дорослим. Для деяких сцен знадобиться простий реквізит, наприклад, олівець.
Цей театр — для всіх, хто зберіг у душі дитячу здатність дивуватися. Малеча може фантазувати, дивлячись на тіні, старші діти й дорослі — показувати вистави. Можна розподілити ролі: хтось керує тінями, хтось розповідає, хтось насолоджується виставою. Головне — робіть так, як подобається саме вашій родині.
Останніми роками українці щодня стикаються зі стресами й емоційним навантаженням. Саме тому так важливі позитивні моменти в колі рідних — вони стають ресурсом, що допомагає триматися, підтримує психологічне здоров’я і дарує такі необхідні хвилини родинного тепла.
Відчуття єдності міцнішає, коли ми пізнаємо свою культуру — так ми єднаємося не лише з родиною, а й з усім українським народом. Це допомагає відчути зв’язок із минулим і надихає боротися за майбутнє. Тому проєкти на кшталт “Говорять ті, що слухали вічність” і “Світло казок” стають тією опорою, що тримає нас і надихає рухатися вперед.
Сьогодні надзвичайно важливо підтримувати ініціативи, які дарують дітям і їхнім родинам святковий настрій, нагадують про силу добра та єдності. Обидва проєкти гармонійно вписуються в стратегію соціальної відповідальності Sense Bank, що передбачає підтримку освітніх, культурних і благодійних проєктів. Ми прагнемо створювати події, які залишають у серцях людей глибокий слід. Завдяки сучасним технологіям в обох проєктах буквально “підсвічуються сенси” — мужність, добро, любов і магія Різдва, які важливі для кожного покоління.
Projects is proudly powered by WordPress