Як працюють інклюзивні гінекологічні кабінети:
історії лікарок та пацієнток

Як працюють інклюзивні гінекологічні кабінети: історії лікарок та пацієнток

Як працюють інклюзивні
гінекологічні кабінети:
історії лікарок та пацієнток
Партнерський проєкт

За офіційними даними, в Україні зареєстровано близько 3 млн осіб з інвалідністю. З них понад 1 млн — жінки репродуктивного віку. 65% відвідують медичні заклади рідше, ніж один раз на рік.

“Звернулася до нас жінка, яка має доньку з інвалідністю. Дівчині 29 років, а вона жодного разу не була в гінеколога. Мати була впевнена, що її просто не запишуть до лікаря — бо як обстежувати? Підняти на крісло її вона не зможе”.

“Привезли бабусю з села, вона довго хворіла, стан запущений. Питаємо: чого не приїжджали лікуватись? А вона відповідає: та як я до кабінету на другому поверсі дійду, якщо по хаті на ходунках пересуваюсь?”

Подібних історій, на жаль, багато в арсеналі лікарок.

Доступність якісних гінекологічних послуг — питання, яке стосується кожної жінки, незалежно від її фізичного стану. Адже своєчасний візит до гінеколога дає змогу виявити потенційні проблеми, як-от запалення, інфекції, патологічні зміни в тканинах тощо. Водночас більшість гінекологічних кабінетів в Україні не розраховані на жінок, які мають труднощі з фізичним здоровʼям — наприклад, пересуваються на милицях або кріслі колісному. Перешкодою для медогляду можуть стати також поважний вік, хворі суглоби або післяінсультний стан.

Саме тому благодійний фонд “Здоровʼя жінки і планування сімʼї” за підтримки Фонду народонаселення ООН в Україні (UNFPA Ukraine) створив проєкт, метою якого є оснащення медичних закладів у всій країні гінекологічними кабінетами безбарʼєрного доступу. На прикладі історій лікарок та пацієнток LIGA.net розповідає, чим такі кабінети відрізняються від звичайних, як відбувається медичний огляд та з якими непростими проблемами жінки приходять до лікарів.

Історії лікарок та пацієнток

як це влаштовано

Безбар’єрні гінекологічні кабінети в Україні створені для того, щоб забезпечити доступ до медичних послуг для всіх жінок. Кабінети працюють на базі приймальних та гінекологічних відділень, жіночих консультацій лікарень, міських перинатальних центрів. Перші з’явилися у 2017 році в Донецькій і Луганській областях — спочатку у Краматорську, потім у Бахмуті, Волновасі та Маріуполі. Зараз більшість цих міст знаходяться під російською окупацією.

Наразі в Україні працюють 57 інклюзивних гінекологічних кабінетів у 18 областях, якими опікується БФ “Здоровʼя жінки і планування сімʼї”. Загалом в Україні 123 безбар’єрних кабінети.

У кабінетах безбарʼєрного доступу кваліфіковану допомогу можуть отримати всі жінки, незалежно від способу пересування, наявності захворювань чи порушень опорно-рухового апарату, віку, місця реєстрації та статусу.

Тут є все необхідне для того, щоб надавати гінекологічні послуги комфортно для пацієнток з інвалідністю. Це, зокрема, гінекологічне крісло-трансформер, висота та окремі частини якого легко регулюються. Поруч з кріслом встановлений підіймальний пристрій, який допомагає підняти маломобільних жінок та перемістити на крісло. Додатково в кабінетах передбачені ходунки на колесах та опори-поручні. Тут також вдосталь місця, щоб і лікарю, і пацієнткам на кріслі колісному було зручно.

Крім того, у кабінеті передбачений кольпоскоп — медичний прилад, схожий на мікроскоп. Він використовується для детального огляду шийки матки та вчасно виявити різні патології, такі як передракові стани або рак шийки матки.

Оснащення кожного такого кабінету коштує приблизно 700 000 грн без урахування вартості кольпоскопа.

але й психологічна підтримка

Медичний персонал, який працює в кабінет безбарʼєрного доступу, регулярно проходить спеціальну підготовку. На заняттях медиків навчають, як допомагати пацієнткам з інвалідністю почуватися максимально комфортно під час огляду. Лікарям додатково розповідають, як спілкуватися із вразливими верствами населення та надавати їм допомогу не лише на фізичному, а й на психологічному рівні.

За даними UNFPA, від фізичного насильства вдома в Україні щороку страждають понад 1,8 млн жінок. Лише 10% з них звертаються по допомогу.

Адже в таких кабінетах жінки можуть отримати психологічні консультації у випадку домашнього або гендерно зумовленого насильства. Ці послуги надаються безкоштовно та конфіденційно. Лікар може порадити жінці не лише, які обстеження пройти, а й до яких органів звернутися, щоб убезпечити себе. Такі консультації надаються без тиску, виключно у формі порад.

Мапа безбар’єрних гінекологічних кабінетів від БФ “Здоров’я жінки і планування сім’ї” та за підтримки UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні. Адреси кабінетів можна подивитись тут.

Також у кабінетах проводяться різні види діагностики: зокрема, експрес-тестування на ВІЛ, гепатити, сифіліс, рівень цукру в крові, інфекції, що передаються статевим шляхом. У разі потреби лікарі безоплатно надають набори невідкладної допомоги постраждалим від сексуального насильства або екстрені засоби для запобігання небажаній вагітності.

За даними UNFPA, жінки з інвалідністю до десяти разів частіше стають жертвами сексуального насильства.

далі — буде

За даними Міністерства соціальної політики, станом на вересень 2023 року в Україні зареєстровано понад 3 млн осіб з інвалідністю. За півтора року повномасштабного вторгнення ця цифра зросла майже на 300 000. І, на жаль, продовжує зростати.

Особливо вразливою категорією є жінки. За статистикою Міноборони, у лавах Збройних Сил України служить понад 60 000 жінок — це приблизно 22% від загальної чисельності особового складу. Багато з них отримують поранення, які призводять до інвалідності.

Створення інклюзивного середовища для жінок з інвалідністю стає нагальною потребою, особливо в медичній галузі. За даними ВООЗ, жінки з інвалідністю часто стикаються з подвійною дискримінацією — як за ознакою статі, так і через свій фізичний стан.

Попри труднощі, в Україні з’являються позитивні приклади створення інклюзивного середовища в медичних закладах — зокрема гінекологічні кабінети безбарʼєрного доступу.

Створення по-справжньому інклюзивного суспільства, де кожен, незалежно від фізичних можливостей, може реалізувати свій потенціал, є необхідністю для відбудови та розвитку країни у післявоєнний період.

Гінекологічні кабінети безбарʼєрного доступу функціонують у рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні, за фінансової підтримки Європейського союзу, Міністерства закордонних справ Данії, Ісландії, Швеції та Республіки Корея.

Дата публікації: 14.10.2024 р.

Редакторка: Ірина Денисюк
Ілюстрації: Катерина Фролова
Дизайн та верстка: Юлія Теплюк

Керівник проєкту: Євген Фролов

© 2024 Всі права захищені.
Інформаційне агентство ЛІГАБізнесІнформ