За підтримки

Facebook
Twitter

Два приклади, як підтримка бізнесом вітчизняного military tech посилює ЗСУ

Український легальний гемблінговий бізнес став одним з найактивніших донорів у підтримці захисників України. За даними КРАІЛ, індустрія азартних ігор поповнила державний бюджет у 2023 році на понад 10,4 млрд грн. Водночас, як запевняють народні депутати, усі податкові надходження від грального бізнесу спрямовують на підтримку ЗСУ.

 

Гемблінгові компанії допомагають армії і напряму. Вирізняються з-поміж інших ініціативи компанії Cosmolot – загальна сума благодійної допомоги армії сягнула на понад 130 млн грн. Минулого року Cosmolot реалізував масштабний мілітарний проєкт – Cosmolot Airlines, створивши перший приватно профінансований бойовий авіафлот України. Також компанія ініціювала створення платформи українського військового винахідництва Brave Inventors, що популяризує продукти українських розробників military tech проєктів.

 

LIGA.net розповідає, як народилися та розвивалися ці ініціативи.

50 ефективних карателів

Не секрет, що війна Росії проти України – найтехнологічніша війна у світі, в якій бої ведуться не тільки на землі, а й у небі. Її називають війною дронів. Саме завдяки дронам українські військові довгий час могли тримати небо та мати перевагу над ворогом.


Дрони – очі військових і незамінний засіб для непомітного ураження позицій супротивників. У 2022 році європейські експерти наголошували, що дрони здатні змінити хід війни та бойових дій. Втім, їх завжди мало, кажуть військові.


Розуміючи потребу у бойових птахах, Cosmolot вирішив створити власний флот безпілотників для війська. Компанія вирішила сфокусуватися на фінансуванні вітчизняних розробників БпЛА, що вже неодноразово довів свою ефективність – Punisher.

Підготовка дронів Punisher перед відправкою на фронт. Фото надане Cosmolot

“Punisher першої модифікації були інноваційним рішенням для фронту та не мали аналогів. З часом окупанти почали посилювати засоби, які заважають нашим екіпажам працювати. На передовій з’явилася велика концентрація засобів ворожої РЕБ. Нова модифікація Punisher створена за технологією, що дозволяє літакам бути нечутливими до РЕБ та працювати в умовах приглушення GPS та телеметрії”, – каже Петро Розенбаум, інженер-конструктор.

Хто виробник дронів Punisher

Сім років тому засновники Punisher ще не знали, що їхній безпілотник буде мати такий попит на фронті. Тоді проєкт був суворо засекречений. Тільки у 2020 році компанія-виробник цих ударних дронів UA Dynamics стала публічною, і саме тоді директор компанії Максим Музика спрогнозував шалений попит на Punisher.

“Метою Cosmolot Airlines було посилення підтримки внутрішнього ВПК країни. Саме тому ми обрали вітчизняного виробника, щоб посилити екіпажі, які вже працювали з дронами, та чекали на оновлену версію дрона, що дозволить працювати в умовах РЕБ”, – пояснює Олена Бабикіна, керівниця проєкту Cosmolot Airlines.

Технічні характеристики ударних дронів Punisher:

Вага – 5 кг без навантаження та 7,5 кг із корисним навантаженням.

Розмах крил – 2,8 м.

Ударний дрон працює на дистанціях 25 / 30 / 35 / 40 / 45 км.

Швидкість 55 м/с або 198 км/год.

Озброєння UB-75не – некерована фугасна бомба калібру 75 мм.

Підготовка до старту 15 хв.

Перезарядження 5 хв.

Розрахункова точність удару з висот 200 / 300 / 400 м – 4 м від точки прицілювання (за швидкості вітру 8-10 м/с).

Punisher вважається найшвидшим та найточнішим ударним дроном у своєму класі. Він носить один контейнер із некерованим боєприпасом, що вільно падає, але влучає в ціль в точністю керованих. Борт може заходити в тил ворога на 45 кілометрів, влучає снарядом у квадрат зі стороною 4 метри та повертається на перезаряджання. “І так наш безпілотник може робити, поки у вас не закінчиться натхнення або окупанти”, – говорить ідеолог проєкту, представник команди розробників Максим Суботін.

 

У серпні минулого року компанія-виробник Punisher отримала державне замовлення. Вартість одного новітнього комплексу становить $129 000 – два літаки з комплексом модернізації, який робить літак стійким до РЕБ.

 

“Характеристики Punisher відповідають нагальним потребам фронту. Завдяки новій модифікації дрони дозволяють збільшити кількість завдань одного дрона завдяки стійкості до РЕБ, виконувати завдання в умовах активного придушення GPS та телеметрії, атакувати ціль тактикою рою, ефективно знищувати ворожі БК, командні пункти та бази оснащення”, – розповідає Петро Розенбаум, інженер Punisher.

 

“РЕБостійкість дрона створює для ворогів такі умови, в яких вони дізнаються про свої втрати в момент ураження. Тобто вже тоді, коли Punisher відпрацював у тилу, знищив особовий склад або станцію пального, завдяки чому ворожі танки на передовій стають небоєздатними”, – зазначив Петро Розенбаум.

 

За даними виробника, за час використання Punisher екіпажам вже вдалося позбавити окупантів військового арсеналу на суму понад $200 млн.

Punisher показали свою ефективність у знищені ворожої техніки в діапазоні від міномета до танку. Фото надане Cosmolot

Авіаційні підрозділи України, зокрема 58 бригада, в спільній роботі з групою аеророзвідки роти ударних БАК 129 ОБр ТРО LUFTWAFFE ліквідували ворожий комплекс радіоелектронної боротьби “Борисоглєбськ”, танк, гармату, мінометний розрахунок та броньовану техніку, САУ 2С5 “Гіацинт-С”, вантажівку, ворожі позиції ворога, БК та особові склади ворога. І це лише частина, адже багато підрозділів не можуть розкривати себе і свої результати.


“Простота, влучність та точність – три основні характеристики Punisher. Але найголовніше те, що інноваційний комплекс стійкий до РЕБ. Адже ворожа радіоелектронна боротьба вже не дозволяє працювати по об’єктах, як рік тому. Тепер завдяки Punisher ми маємо перевагу над ворогом”, – каже військовослужбовець ЗСУ з позивним “Ярема”, член екіпажу Punisher.


Підтверджує ефективність таких літаків і інший військовослужбовець. “Я працював з дронами різного типу. Серед дронів літакового типу кращого за Punisher немає.

Коли відпрацьовуєш по “жирних” цілях, хочеться не зупинятися”, – каже військовослужбовець, що побажав зберегти анонімність. На рахунку його екіпажу – знищені мінометні та самохідні артилерійські установки, а також станція РЕБ.

Наразі флот з 50 Punisher вже працює над знищенням ворога. А команда Cosmolot Airlines має декілька ідей щодо посилення бойових підрозділів.

Brave Inventors розігрів український mіlitary tech

Як допомагати армії предметніше, ніж просто переказувати кошти? Як закривати потреби військових тут і зараз, а не чекати кілька місяців, доки потрібна зброя, технічне рішення чи допоміжна технологія доїде в Україну? У Cosmolot знайшли своє рішення, як допомогти державі та війську в цій складній ситуації: об’єднати українських виробників зброї на одній платформі.


Попередньо промоніторивши ринок, співробітники компанії переконалися, що в Україні велика кількість талановитих винахідників, про вироби яких знають одиниці. Масштабуватися та голосно заявити про себе винахідникам, вочевидь, заважав брак коштів – серійне виробництво таких потрібних для потреб військових винаходів було для багатьох із них недосяжним. І саме Cosmolot створив першу в Україні платформу сучасних військових винаходів Brave Inventors, завдяки якій розробники отримали можливість отримати додаткову ресурсну підтримку, знайти однодумців, популяризувати свій проєкт, заявити про нього більш потужно, мати доступ до бази інвесторів та партнерів проєкту.

Кожен винахід на платформі Brave Inventors, що перебуває на стадії прототипу або готового винаходу, протестований військовими. Фото надане Cosmolot

Brave Inventors – виключно соціальний проєкт, який не має комерційного інтересу чи бенефітів. Для учасників ініціативи, кажуть у Cosmolot, всі витрати всередині проєкту безоплатні – завдяки партнерам та друзям проєкту.

Серед партнерів проєкту Brave Inventors:

Центр юридичного сервісу Axon Partners – допомагає командам винахідників з юридичними питаннями.

InVenture Investment – власне профільне видавництво InVenture, яке допомагає винахідникам привернути увагу інвесторів.

Конструкторське бюро “Берил” консультує винахідників платформи з технічних та інженерних питань.

Оборонний інноваційний хаб DEUS HUB.

European Association Of Software Engineering.

“Зараз майже всі можливості та інструменти для апгрейду та масштабування, які ми можемо запропонувати нашим командам, приходять до нас саме через коло дружніх бізнесів, установ, стартапів, медіа тощо”, – зазначає координаторка проєкту Альона Артеменко. – Люди – ключовий драйвер Brave Inventors, а синергія – запорука успіху”.

 

Платформа має власний експертний пул, який складається із фахівців у різних сферах: дрони та безпілотники, тактичне спорядження, сучасні інженерні рішення, штучний інтелект тощо.

Серед партнерів проєкту Brave Inventors:

1.

Подати заявку.

2.

Отримати експертний висновок на предмет актуальності винаходу та його потенціалу.

3.

Після схвалення проєкту експертами, він публікується на платформі, і команда Brave Inventors надає всебічну допомогу в просуванні та вдосконаленні проєкту, аби винахідники збільшили шанси залучення фінансування та замовлень.

4.

Кожен український чи закордонний бізнес має можливість обрати винахід, близький за цінностями, та стати донором для виготовлення більшої кількості техніки для військових.

Завдяки Brave Inventors винахідники залучили понад 500 000 грн донатів від небайдужих українців.


Наразі майже кожен винахід на платформі, що перебуває на стадії прототипу або готового винаходу, протестований військовими, рідше – поставлений на озброєння та законтрактований. Під час розгляду заявок на розміщення нових винаходів експерти проєкту часто просять підтвердити випробування, додавши відео або протокол випробувань.

Хто обирає винаходи для надання підтримки

Інспектують розробки кваліфіковані фахівці: досвідчений військовий Дмитро “Лис”; директор з розвитку благодійного фонду “Захист майбутнього” Борис Волков, представник команди Punisher та учасник бойових дій з 2014 року Максим Суботін.

Деякі розробники свідомо не йдуть шляхом проходження державної сертифікації, проте регулярно організовують “бойові виїзди”, де випробовують розробки у найбільш гарячих точках на нулі в реальних бойових умовах”, – розповідає Олена Бабикіна.

“Нам важливо знати, що продукт тестується та удосконалюється на запит військових”, – пояснює координаторка проєкту Альона Артеменко. За її словами, нині проєкти, представлені на платформі Brave Inventors, мають попит з боку фондів та волонтерських ініціатив. Новітні розробки здатні зберігати життя та посилюють бойову протидію ворогу.

Cosmolot закликає бізнеси підтримувати вітчизняний military tech

З початку повномасштабного вторгнення загальна сума благодійної допомоги від Cosmolot армії сягнула понад 130 млн грн. У компанії закликають інші бізнеси також не залишатися осторонь та допомагати ЗСУ.


“Якщо бізнеси братимуть під опіку конкретного українського виробника зброї та надаватимуть системну фінансову підтримку, це допоможе у масштабуванні вітчизняного military tech. Сучасні українські військові інженерні рішення мають можливість посилити фронт необхідним озброєнням”, – наголошують у Cosmolot. Бо ж очевидно, що сьогодні без підтримки бізнесу українським захисникам було б значно складніше протистояти ворогу.

Найбільш технологічна війна в історії вимагає особливої уваги саме до винахідників та їхніх розробок, – вважають у Cosmolot. Фото надане компанією
Facebook
Twitter

Редактор: Євгеній Фролов

Верстка: Юлія Виноградська

 

Дата публікації: 09.02.2024 р.

 

© 2024 Всі права захищені.

Інформаційне агентство ЛІГАБізнесІнформ