Генерал тіней

Справжня історія Василя Бурби

Facebook
Twitter
29 липня 2020 року білоруські спецслужби затримали 33 бойовиків ПВК Вагнер, чим зірвали спецоперацію України, яка готувалася рік. На другу річницю “вагнергейту” LIGA.net відкриває для всіх читачів текст про Василя Бурбу, який був одним із головних конструкторів масштабної спецоперації. Цей матеріал було написано в січні 2022 року за допомогою тисяч платних передплатників LIGA.net. Дякуємо вам за підтримку.

Василь Бурба більше не є головним розвідником країни і навіть не працівником спецслужб. Вагнергейт коштував йому не лише крісла начальника Головного управління розвідки Міноборони, а й професійної кар’єри. З іншого боку, розслідування Bellingcat та війна з Офісом президента зробили його публічною фігурою, знайомою із секретами багатьох людей. Це небезпечний набір якостей. Але Бурба вже зробив крок у велику політику, кинувши виклик Володимиру Зеленському.

 

“Авантюрист, аферист”, – відповів президент і додав, що колеги Бурби “погано відгукувалися” про свого начальника. Ми спробували, але не знайшли розвідників, які готові підтвердити слова президента. Навпаки, опитані працівники спецслужб – колишні, чинні – не змогли згадати фактів, що ганьблять.

 

Схоже, публічні оцінки президента не мають підґрунтя. Але це не означає, що Бурба, який багато років перебував у системі, – кришталево чиста людина. Ми поставили за мету скласти найповніший портрет колишнього головного розвідника країни, відомого зухвалими спецопераціями проти спецслужб Росії. Кілька місяців ми збирали інформацію, щоби відповісти на всі запитання та замінити білі плями біографії грубими фактами. Можливо, це найскладніший портрет, який LIGA.net колись робила, через професійну специфіку героя.

 

Спеціальний кореспондент LIGA.net Юрій Смірнов зустрівся з самим Бурбою, поспілкувався з членами його колишньої команди в ГУР, поговорив з екскерівниками різних спецслужб України, а також нинішніми працівниками. Ми розкриваємо деталі, які раніше ніколи не публікувалися і не були відомі широкому загалу.

 

Ця історія розпочинається в Африці багато років тому, коли українські спецслужби вперше в історії провели спецоперацію на африканському континенті. Мета – врятувати українських громадян.

ПЕРША В ІСТОРІЇ СБУ ОПЕРАЦІЯ В АФРИЦІ

У 2004 році українській спецслужбі поставили завдання: врятувати з полону в Африці чотирьох заручниць, викрадених злочинним угрупованням. Українських дівчат кілька місяців утримували у сексуальному рабстві у Ліберії.

 

На той час у Ліберії лише розгорталася миротворча місія ООН, до якої увійшов український контингент. Перша група прибула в середині січня і незабаром отримала інформацію про українок. Наприкінці січня частина контингенту повернулася до України та доповіла про це керівництву, розповідає LIGA.net співрозмовник у СБУ.

 

Після цього Міноборони та СБУ почали готувати визволення полонянок. Працівник СБУ, який перебуває в Ліберії, почав збирати інформацію про угруповання, опитуючи місцевих. Ліберія – англомовна країна, тому проблем зі встановленням контакту не виникло. У результаті йому вдалося визначити два публічні будинки, де були українки, і навіть переговорити з ними.

“Там були й інші українки, однак вони відмовилися повертатися. На жаль, їх встигли підсадити “на голку”, і вони були не надто адекватними”, – додає один із працівників спецслужби.

 

За його словами, часу для операції було небагато, оскільки полонянок потрібно було встигнути звільнити до відльоту українського цивільного рейсу, який напередодні має доставити особовий склад контингенту, бо місцевий аеропорт не був пристосований для регулярних рейсів.

 

За легендою, учасники спецоперації нещодавно прилетіли до Ліберії та хотіли купити дівчат. Для прикриття під час переговорів були присутні працівники ГУР. “Там усі ходили з автоматами та могло статися що завгодно”, – розповідає співрозмовник LIGA.net у спецслужбах.

На щастя, переговори минули гладко і до перестрілки не дійшло. Дівчата повернулися до України запланованим рейсом. Після їхніх свідчень СБУ на території України затримала іноземних студентів Луганського медуніверситету, які брали участь у вербуванні дівчат для, як з’ясувалося, секс-трафіку, а не офіційної роботи.

 

Керівники групи були ліванцями. Спочатку жінок везли на Кіпр, після чого позбавляли паспортів та перевозили до країн Африки, де продавали до місцевих притонів.

 

То була перша в історії спецслужби операція на африканському континенті. “Бурба з Києва супроводжував організацію перебування українських контррозвідників у Ліберії. Без нього та інших хлопців ми не витягли б”, – розповів LIGA.net один з його колишніх колег.

Фотографія Василя Бурби зі шкільного випускного альбому (1995 рік)

"СПОЧАТКУ РОЗКАЖІТЬ ПРО СЕБЕ"

Ми зустрілися в одному з ресторанів Києва. Бурба трохи спізнився, але була причина. Міністр оборони Олексій Резніков саме задовольнив його рапорт та звільнив із ЗСУ. Напередодні зустрічі Бурба розбирався з документацією стосовно виключення його зі списків військової частини.

 

Попри різкі зміни, Бурба прийшов у піднесеному настрої. І одразу дав зрозуміти, що нехай і з приставкою “екс”, але лишається розвідником. “Спочатку розкажіть про себе. Ким ви працюєте, і чим я можу бути вам корисним?”, – запропонував він. Коли ми попередили, що розмова записуватиметься, Бурба очікувано знітився: “А без цього ніяк?”

 

Але після коротких переговорів дав добро на запис та пообіцяв бути максимально відвертим. Принаймні там, де це дозволяє досвід його минулої діяльності.

"СПОЧАТКУ РОЗКАЖІТЬ ПРО СЕБЕ"

Ми зустрілися в одному з ресторанів Києва. Бурба трохи спізнився, але була причина. Міністр оборони Олексій Резніков саме задовольнив його рапорт та звільнив із ЗСУ. Напередодні зустрічі Бурба розбирався з документацією стосовно виключення його зі списків військової частини.

 

Попри різкі зміни, Бурба прийшов у піднесеному настрої. І одразу дав зрозуміти, що нехай і з приставкою “екс”, але лишається розвідником. “Спочатку розкажіть про себе. Ким ви працюєте, і чим я можу бути вам корисним?”, – запропонував він. Коли ми попередили, що розмова записуватиметься, Бурба очікувано знітився: “А без цього ніяк?”

 

Але після коротких переговорів дав добро на запис та пообіцяв бути максимально відвертим. Принаймні там, де це дозволяє досвід його минулої діяльності.

Фотографія Василя Бурби зі шкільного випускного альбому (1995 рік)

У відкритих джерелах та за межами вагнергейту про Бурбу дуже мало інформації. Навіть у його біографії, яку можна знайти в інтернеті, є багато неточностей. Наприклад, він народився не 1 січня, як часто пишуть у медіа, а 4 червня 1978 року у місті Рівне. І там закінчив середню школу. Батьки все життя пропрацювали на хімзаводі Рівнеазот (зараз входить до холдингу Ostchem Дмитра Фірташа), але наразі живуть у Києві: Бурба перевіз їх ближче.

 

У дитинстві Бурба цікавився літературою. Він вважає, що це багато в чому визначило його майбутнє – особливо детективи та книги про спецслужби. “Мій дід, учасник радянсько-фінської та Другої світової війни, також дуже багато читав. І коли до нас приїжджав – ділився книгами”, – розповів Бурба.

Найбільше йому подобалися книги Юліана Семенова, зокрема повість “Міжконтинентальний вузол” – про протистояння спецслужб СРСР та США.

У ній йшлося про так званий невидимий фронт. І ось це словосполучення “невидимий фронт” запам’яталося мені червоною лінією. Цю книгу я прочитав приблизно у 15-16 років. Це саме був момент визначення майбутньої професії,

— ВАСИЛЬ БУРБА, ексначальник Головного управління розвідки Міноборони України

Здійснити мрію Бурбі допоміг друг сім’ї з СБУ. “Коли ми зустрічалися сім’ями, я розповідав про своє бажання. Надалі він ініціював перед СБУ питання моєї перевірки як кандидата, а потім і працівника спецслужби”, – розповідає ексглава розвідки.

 

Але спочатку Бурба закінчив виш у Києві (1995-2000) за спеціальністю “Міжнародна інформація”. Оскільки там не було військової кафедри, рік відслужив в армії та отримав звання лейтенанта. У 2002 році був зарахований до департаменту контррозвідки СБУ.

АГЕНТУРНІ МЕРЕЖІ І ДЕПАРТАМЕНТ "К"

У 2002-2006 роках Бурба пройшов шлях від оперативного співробітника до старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ департаменту контррозвідки (ДКР).

 

“Мені одразу пощастило, і я проходив службу у відділі активних заходів. Це підрозділи, які займаються проникненням в агентурну мережу та кадровий склад іноземних спецслужб. Це був величезний досвід, – розповідає Бурба. – Мабуть, керівники, які проводили зі мною співбесіду, побачили, що мені це не лише подобається, але і є певні здібності”.

 

Це підтверджує Василь Рябоконь, перший керівник Бурби у ДКР. Бурба потрапив до нього у відділ міжнародної військової співпраці. “Він був дуже ініціативним і ніколи не відмовлявся від участі у заходах. Ми намагалися розвивати його вроджені навички: кмітливість, швидку реакцію, вміння привернути до себе людей, привабливість… Він був одним із найкращих”, – розповів Рябоконь у розмові з LIGA.net.

Оскільки я не володію мовами, мені ніколи не вдавалося встановлювати дуже хороші контакти з іноземцями. А Бурба зміг,

— ВАСИЛЬ РЯБОКОНЬ, перший керівник Бурби в ДКР

Навіть за 20 років ні Бурба, ні Рябоконь не розкривають деталі конкретних спецоперацій. “Якщо йти в конкретику, то тут є інтереси не однієї людини. Усі наші заходи мали довготривалий характер”, – пояснює Рябоконь.

 

На початку 2007 року Бурба перевівся в управління боротьби з корупцією та організованою злочинністю – департамент “К”. За його словами, жодного тиску та політичного підґрунтя тут немає.

 

“Мій товариш Михайло Курник очолив відділ “К” і запросив до себе. Оскільки Рябоконь на той час пішов із департаменту контррозвідки, я вирішив перевестися”, – пояснює він.

СТАРІ ЗВ’ЯЗКИ

 

Саме в департаменті “К” Бурба познайомився з Дмитром Нескоромним (докладно про скандал із ним ми писали тут), який пізніше став першим заступником голови СБУ Баканова (з листопада 2019 до березня 2020 року). “Ми проходили службу в київському управлінні СБУ. Він був моїм заступником у підрозділах центрального апарату. Коли мене вивели у розпорядження з посади начальника другого управління ГУ (початок 2014 року. – Ред.), він обійняв цю посаду”, – каже Бурба.

 

Рік тому Нескоромного було оголошено в розшук за підозрою в організації замаху на генерала СБУ Андрія Расюка.

 

Нескоромний і Бурба – куми, однак із 2014-го не спілкуються, запевняє ексглава ГУР. Бурба не захотів розповідати LIGA.net про причини конфлікту: “Це особисті питання”.

У департаменті “К” Бурба пропрацював до 2014 року, отримавши у 2011 році від Віктора Януковича орден Богдана Хмельницького ІІІ ступеня. Курник у 2010-2011 роках очолював управління СБУ в Івано-Франківській області, через що після Майдану потрапив під люстрацію.

 

За словами Бурби, на момент нагородження він у званні майора очолював підрозділ центрального апарату СБУ щодо боротьби з корупцією в органах судової влади. “Було кілька системних реалізацій. Ми намагалися дати конкретний результат. І за це було заохочено державною нагородою”, – згадує він.

 

Це “слизький” момент у кар’єрі Бурби. Є багато фактів, як за часів Януковича влада намагалася узурпувати судову систему, а Бурбі – дають нагороду за боротьбу з корупцією у судах.

 

Сам Бурба це пояснює так: “Щодо політичної складової, Януковича, Азарова та Портнова, то ми нікого не знали на той момент. Я замикався на начальника управління. Тоді це був Віктор Трепак. Є підрозділ у системі центрального апарату, а є Портнов і Янукович. Зв’язку між нами не було і не могло бути.

 

LIGA.net зв’язалася з Трепаком, проте він відмовився від коментарів.

РОЗГІН МАЙДАНУ

У лютому 2014 року на той час нардеп Геннадій Москаль оприлюднив фотокопії планів зачистки Євромайдану під назвами “Бумеранг” та “Хвиля”. Згідно з документами, тодішній начальник другого управління ДУ СБУ Бурба був відповідальним за блокування доріг на в’їздах до Києва, а також за цілодобове забезпечення необхідної для проведення операцій кількості нарядів ДСНС.

Скриншот плану, опублікований Москалем
Скриншот плану, опублікований Москалем

Можливо, саме опубліковані Москалем плани і лягли в основу звинувачень з боку Зеленського: за словами президента, Бурба “керував блокуванням транспорту на Майдані”.

 

Сам Бурба повністю заперечує причетність до розгону Майдану.

Я неодноразово приходив на допити і повідомляв, що це нісенітниця. Слідство має поставити крапку. Воно ніяк не стосувалося тодішнього мого функціоналу. Жодних звинувачень за весь цей час мені висунуто не було,

— ВАСИЛЬ БУРБА, ексначальник Головного управління розвідки Міноборони України

Прокурор у справах Майдану Денис Іванов підтвердив LIGA.net, що Бурба допитувався. “Але на сьогоднішній день доказів для пред’явлення підозри та подання обвинувального акта слідство не отримало”, – зазначив він.

 

Іванов додав, що слідча версія про можливу причетність Бурби досі опрацьовується, оскільки частина опублікованого Москалем плану все ж таки була реалізована.

 

“У прямому ефірі всі бачили дії, які можна співставити з планом розгону, – пояснює Іванов. – І в СБУ працює не одна людина. Є люди, які бачили цей план, навіть якщо його потім знищили. І вони знають, хто за що відповідав”.

 

Ексначальник управління спеціальних розслідувань Генпрокуратури Сергій Горбатюк продовжує логіку Іванова. “Якби СБУ хотіла, то надала би докази, був там Бурба чи хтось інший, – каже він LIGA.net. – Бо крім затвердженого документа, який забрав Тоцький (глава антитерористичного центру СБУ у 2013-2014 роках. – ред.), були чернетки, були люди та наради”.

За словами Горбатюка, Москаль опублікував січневий варіант планів, а оригінали нібито було знищено. “Частина допитаних стверджують, що плани змінювалися і коректувалися. Так само, як і відповідальні згідно з планом особи”, – додає він.

 

Знайти підтвердження легітимності планів розгону дуже складно, пояснює Андрій Левус, заступник голови СБУ у лютому-листопаді 2014 року. Він особисто бачив багато оперативних планів, зокрема щодо АТО, і опублікований план “не відповідає навіть формі”, сказав він LIGA.net.

 

Проте, за планами розгону 2014 року, як стверджує Левус, проводилася внутрішня перевірка. І було ухвалено рішення – вивести у розпорядження (усунути від виконання обов’язків) усіх, хто обіймав керівні посади за часів Януковича.

 

“Всі, хто працював у ті часи, мали продемонструвати лояльність до держави, – розповідає Левус. – Василь сам зголосився попрацювати на Донбасі (після початку агресії РФ. – ред.), оскільки мав досвід у контррозвідці”.

ПОВЕРНЕННЯ В РОЗВІДКУ

Наприкінці травня 2014 року Бурба був зарахований офіцером за особливими дорученнями та координував роботу оперативних груп департаменту контррозвідки в зоні АТО.

 

За словами Левуса, більшість відгуків про роботу Бурби в АТО були позитивними: “Він не відбував номер, як більшість у прокурорському батальйоні, які їхали заради статусу учасника бойових дій”.

Василь Бурба (праворуч) у зоні АТО у червні 2014 року (фото – LIGA.net)

У зоні АТО Бурба познайомився з Валерієм Кондратюком, який на той момент очолював департамент контррозвідки СБУ.

 

“У 2014-2015 роках було проведено не одну операцію. Відбулося кілька хороших реалізацій, було не одне захоплення, і нашу групу заохочували, – згадує Бурба. – Наливайченко (тодішній глава СБУ. – ред.) достроково присвоїв мені звання полковника і вручив нагородну зброю”.

 

Сам Наливайченко утримався від оцінок Бурби. У розмові з LIGA.net він лише зазначив, що “цю людину на жодні керівні посади не призначав”, а в АТО Бурбу відправляли “простим працівником, а не начальником”.

Левус серед успішних кейсів команди Кондратюка називає захоплення спецназівців Головного розвідуправління (ГРУ) ЗС РФ Євгена Єрофєєва та Олександра Александрова. Бурба цей кейс відмовився коментувати, але підтвердив, що департамент контррозвідки був причетний до нього.

 

За словами Левуса, після початку війни Росії проти України було сформовано оперативні групи контррозвідки, за кожною з яких було закріплено територію чи об’єкт. Їхнім ключовим завданням було виявлення колаборантів та російської агентури.

У Василя спочатку була територіальна відповідальність на півдні – на берегах Азовського та Чорного морів. Він працював під час виходу наших військ з Криму. Також він працював над визволенням людей з Донецька. Проявився як організатор і почав координувати цей напрям у ДКР,

— АНДРІЙ ЛЕВУС, ексзаступник голови СБУ

Коли Кондратюк очолював Департамент контррозвідки СБУ, була сформована команда, – згадує Левус. – Вона мала дві характерні ознаки: це тісна співпраця зі стратегічними партнерами та активні операції. Потім усе це перемістилося до ГУР”.

 

У 2015 році було створено п’яте управління ДКР СБУ, якому росіяни приписують знищення ватажків бойовиків, зокрема Михайла Толстих (Гіві), Арсена Павлова (Моторола) та Олександра Захарченка (один із ватажків бойовиків).

Ексначальник п’ятого управління ДКР СБУ Роман Червінський відмовився підтверджувати LIGA.net причетність України до цих ліквідацій, але впевнений, що “це було неабияке піднесення духу для наших воїнів”. Саме після цього розпочалися погрози у бік українських розвідників з боку РФ.

СКАНДАЛ З ЧАУСОМ І КАР'ЄРА В ГУР

У липні 2015 року Кондратюка призначили начальником ГУР і запропонував Бурбі перевестися до нього. Той погодився та у жовтні очолив контррозвідку ГУР. Також він опікувався питаннями внутрішньої безпеки.


Серед завдань були пошук агентури ворога у ГУР та забезпечення безпеки проведення операцій, розповідає сам Бурба.

Маючи досвід контррозвідки, він міг ефективно протистояти спробам проникнення російських агентів в ГУР. Він очищував ГУР, щоби можна було легко проводити операцію,

— РОМАН ЧЕРВІНСКИЙ, ексначальник п’ятого управління ДКР

Вже на початку 2016 року Бурбу призначили заступником начальника ГУР МО. Того самого року з нагоди Дня незалежності президент Петро Порошенко присвоїв йому звання генерал-майора.

СЛІД ЧАУСА

 

І у 2016 році з України чи то втік від кримінального переслідування, чи був викрадений скандальний суддя Микола Чаус, який згодом “сплив” у Молдові. Весною минулого року він заявив, що його тоді насильно вивезли з України “дуже впливові люди”.

 

За даними Української правди, Чауса до Молдови нібито вивезла спецгрупа, яку очолював Бурба.

 

Бурба запевняє, що з Порошенком познайомився на врученні генеральських погонів, і заперечує свою причетність до перекидання Чауса до Молдови: “З 2016 року я не допитувався слідчими та детективами. Якщо слідство матиме до мене запитання, я обов’язково дам відповідь”.

 

Такої самої думки дотримується і Червінський: “ Чаус в СБУ вже чотири місяці. Якщо компромат на Бурбу був, ми б його почули”.

 

Українські спецслужби все ж таки могли бути причетні до вивезення Чауса до Молдови, без конкретики припускає Левус: “Я не виключаю, що влада могла розв’язувати свої політичні питання шляхом залучення спецслужб. В Україні так було завжди”.

У жовтні 2016 року Бурбу призначили начальником ГУР.

 

“За два тижні до призначення президент провів зі мною співбесіду, на якій був присутній і Кондратюк”, – каже Бурба. Сам Кондратюк із крісла голови ГУР пересів у крісло заступника голови Адміністрації президента Порошенка.

 

Це кадрове рішення президента Левус вважає закономірним. “Бурба займався активними операціями на сході, а Кондратюк більше організатор і стратег, – каже він. – Під час першої каденції Наливайченка в СБУ (2006-2010 роки. – ред.) Кондратюк очолював його апарат. Саме тому у 2016 році він перейшов на роботу до АП”.

Петро Порошенко представляє колективу ГУР нового начальника – Бурбу (фото – Facebook Порошенка)

У статусі начальника ГУР Бурба продовжив роботу над виявленням агентури РФ. Він мав свій підхід.

“Коли контррозвідка виявляє офіцера, який працює на Росію, не завжди потрібно одразу притягувати його до кримінальної відповідальності. Потрібно розпочати гру з противником, – розповідає Бурба LIGA.net. – Починаючи з передання дезінформації та закінчуючи виявленням осіб, які з ним працюють, щоби знайти вже їхні вербувальні вразливості. Нам було важливо знати форми та методи роботи спецслужб ворога”.

На останній пресконференції Зеленський заявив, що Бурба жодних операцій особисто не проводив і взагалі він не “розвідник, а СБУшник”.

 

Колишні підлеглі Бурби стверджують, що це не так. Юрій Семенюк у 2017-2020 роках керував одним із підрозділів ГУР МО. “Бурба санкціонував та брав участь у плануванні цілої низки успішних операцій, проведених моїм підрозділом”, – заявив він у коментарі LIGA.net.

ЩО СТАЛОСЯ МІЖ ЗЕЛЕНСЬКИМ І БУРБОЮ

Із Зеленським Бурба познайомився на доповіді силовиків після інавгурації.

 

“Коли я прийшов, я хотів його (Бурбу. – Ред. ) звільнити через те, що розвідники не дуже добре про нього говорили”, – стверджує Зеленський.

 

Але після цього Бурба “протримався” на посаді понад рік. Каже: їхня перша розмова із Зеленським тривала півтори години. Під час неї також був присутній тодішній голова ОП Андрій Богдан. “Ми домовилися, що продовжуємо роботу. Президент визначив мені час та план доповідей”, – згадує Бурба.

Вважаю, що ми працювали плідно. Так, є моменти в управлінській діяльності Зеленського, які мені не подобалися. Я маю на увазі доповіді та коло присутніх на них осіб. Я говорив про це президенту,

— ВАСИЛЬ БУРБА, ексначальник Головного управління розвідки Міноборони України

За словами Бурби, коли Офіс президента очолив Андрій Єрмак, на доповідях почали бути присутніми, окрім керівника ОП, його профільний заступник Роман Машовець та голова комітету з питань розвідки при президенті Руслан Демченко.

 

“Може, так співпало, але за Богдана Машовця та Демченка на доповідях не було. Був тільки Зеленський і Богдан, а керівники спецорганів заходили за чергою”, – заявив ексглава ГУР.

 

Бурба запевняє, що до його роботи жодних зауважень з боку влади не було. Ба більше, за його словами, за два-три місяці до звільнення Зеленський у присутності Єрмака пропонував очолити йому Службу зовнішньої розвідки.

“Я виклав своє бачення поставлених завдань. Вони не до кінця зійшлися із завданнями президента, і ми вирішили перенести питання на потім”, – каже ексглава ГУР. Можливо, Зеленський шукав згідливішого кандидата, не виключає він.

 

На початку червня 2020 року новим головою СЗР став Кондратюк, колишній начальник Бурби.

 

В Офісі президента заперечують, що робили якісь кадрові пропозиції Бурбі. За словами радника голови ОП Михайла Подоляка, “абсурдно припускати, ніби Бурба стояв чи стоїть десь у якійсь кадровій черзі на якусь посаду”.

СТАРІ ЗВ’ЯЗКИ

 

У квітні 2020 року журналісти програми “Схеми” зафіксували зустріч Бурби з експрокурором сил АТО Костянтином Куликом. Зустріч відбулася на парковці одного із заміських ресторанів неподалік Києва.

 

 

 

Зустріч Кулика та Бурби (фото – Схеми)

 

 

Бурба знайомий із Куликом із 2015 року і називає його “грамотним прокурором”. Зустріч, свідками якої стали журналісти, він називає чистим випадком.

 

“На той момент я проживав у Конча-Заспі. Коли ти проїжджаєш базу Динамо Київ, починається лісовий масив, поганий стільниковий зв’язок. Тому, розмовляючи телефоном, я зупинився на стоянці ресторану і побачив іншого свого знайомого, – розповідає Бурба свою версію. – За кілька хвилин із ресторану вийшов Кулик. І я з ним привітався. Запланованої зустрічі з Куликом не було. Перед тим, як до нас підійшли журналісти, ми спілкувалися не більше хвилини”.

 

Бурба не уточнив ім’я знайомого, якого побачив на парковці. Але у третьому учаснику зустрічі журналісти впізнали Володимира Вільчинського – екскерівника одного з відділів економічної контррозвідки СБУ часів Януковича.

 

На наше прохання журналісти переглянули повний відеозапис “випадкової” зустрічі. Автор сюжету Михайло Ткач уточнив LIGA.net, що учасники зустрічі спілкувалися близько 10 хвилин перед тим, як журналіст підійшов до них із мікрофоном.

 

Примітно, що на зустріч Бурба приїхав на броньованому Mercedes-Benz (у народі “гелік”). Цього авто немає у декларації Бурби.

 

 

 

Броньоване авто, на якому їздить Бурба (фото – Схеми)

 

 

Як повідомив співрозмовник LIGA.net у спецслужбах, броньоване авто було надано Бурбі посольством США.

СКАНДАЛ З ВАГНЕРГЕЙТОМ

Переломним моментом у відносинах Бурби та Зеленського став “вагнергейт”. Операція “Авеню” могла стати найуспішнішою в кар’єрі Бурби, але зірвалася. Свою версію Бурба розповів журналістам BellingCat.

СУТЬ РОЗСЛІДУВАННЯ КОРОТКО

 

Українським розвідникам під виглядом охоронної компанії при Роснафті вдалося вивезти з Росії десятки ключових бойовиків ПВК Вагнера, які причетні до військових злочинів в Україні. Спецоперація мала завершитися примусовою посадкою літака з бойовиками в Україні. Але в останній момент розвідники зустрілися з політичним керівництвом і операцію “перенесли”.

За словами Бурби, Єрмак нібито запропонував відкласти операцію на тиждень, щоби не зірвати досягнуті з РФ домовленості щодо перемир’я на Донбасі. Глава ОП заперечує заяви Бурби: жодних вказівок йому не давав.

 

Ще у вересні 2020 року Єрмак називав спецоперацію “детективною історією, вигаданою від початку до кінця”, а Зеленський – “ маячнею“.

 

Після розслідування Bellingcat Зеленський все ж таки визнав: ГУР планувало якусь операцію, але схвалення в ОП не отримало – це втягнуло б Україну в міжнародний скандал, а президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган ніколи не пробачив би використання в спецоперації літака Турецьких авіаліній.

 

Червінський, який наприкінці 2019 року перевівся з СБУ до ГУР на прохання Бурби, парирує слова президента. “Я вам раджу залізти в історію посадок літаків. Їх була тисяча, – каже він LIGA.net. – Знайдіть мені бодай одну історію, де президент країни, в яку летів літак, обурюватиметься, що затримали терористів”.

 

Посадити літак для затримання вагнерівців запропонував саме Бурба, запевняє Червінський.

“Ми підібрали йому кілька варіантів розвитку. І він запропонував літак. Ми вивчили його варіант і дійшли висновку, що це можливо”, – згадує Червінський.

 

Сам Бурба, коментуючи заяву Червінського, зазначив, що “якоюсь мірою це відповідає дійсності”.

 

Загалом він упевнений, що його звільнення та спецоперація пов’язані. “Мій досвід та знання говорять про те, що оточення президента повідомило про завершальну стадію білоруську владу. Я впевнений, що це найближче оточення”, – заявив Бурба.

За його словами, представники української влади могли повідомити Білорусі прізвища, місцеперебування та кількість осіб, але натомість просили затримати та екстрадувати їх до України.

 

“У мене є підтвердження моїх слів. Я передав детальну інформацію слідству”, – запевняє ексглава ГУР.

 

Бурба вважає, що тепер білоруси мають величезний козир, яким вони можуть скористатися будь-якої миті.

Якщо Україна визнає, що це була українська операція, то білоруси скажуть правду: шановні українці, то ви самі нам повідомили. Тому нинішня влада жодним чином не визнаватиме, що це була операція держави,

— ВАСИЛЬ БУРБА, ексначальник Головного управління розвідки Міноборони України

На думку Бурби, слідство має допитати не лише його, а й усіх, хто був присутнім на зустрічі під час перенесення операції.

 

В Офісі президента заперечують звинувачення Бурби. Радник Михайло Подоляк запевняє, що з українського боку ніхто нікого не інформував у Білорусі – ані на урядовому рівні, ані на оперативному.

“Всі контакти з білоруською стороною на цю тему відбулися вже після того, як найманці були затримані, і стосувалися лише питань їхньої екстрадиції в Україну”, – зазначив він у коментарі LIGA.net.

 

Остання розмова Бурби із Зеленським відбулася 3 серпня 2020 року. “Жодних натяків на незадоволення моєю роботою у президента не було. Я був наступальним у своїй позиції щодо проведення розслідування провалу”, – сказав Бурба.

МОВЧАННЯ ЗА КРІСЛО ПОСЛА

5 серпня 2020 року Зеленський звільнив Бурбу з посади начальника ГУР. Про це Бурба дізнався за годину до указу від міністра оборони Андрія Тарана. “Після указу міністр попросив здати посаду за день і виїхати з кабінету, – згадує він. – Я був здивований діями керівництва МО щодо моїх заступників та керівників департаментів. Їхні кабінети на другий день були опечатані, і це був лише початок переслідування”.

 

За словами експрацівника ГУР Семенюка, було звільнено чотирьох безпосередніх учасників операції з ПВК Вагнер. Деяких не звільнили, а перевели на посади нижче, щоби залякати, запевняє він. Частину перевели до інших підрозділів.

Бурба стверджує, що отримав перші погрози у лютому 2021 року. За його словами, наприкінці лютого він зустрівся з керівником однієї зі спецслужб. Він відмовився називати його прізвище, але, за інформацією трьох співрозмовників LIGA.net у спецорганах, Бурба зустрічався з нинішнім начальником ГУР Кирилом Будановим на території відомства.

 

“Один із керівників спецслужб сказав, що Єрмак передав йому перелік пропозицій за моє мовчання в кейсі вагнергейту. І погроз, якщо я відмовлюся мовчати, – заявив Бурба. – Під час зустрічі у нього було все прописано, і ми пройшлися по кожному пункту. Починаючи з пропозиції, від якої я відмовився, та закінчуючи погрозами”.

 

Однією з пропозицій, за словами Бурби, була посада посла України в Австралії. Озвучені погрози Бурба не хотів називати. Проте натякнув, що за кілька днів після розмови його виселили з будинку, що охороняється, в Конча-Заспі і зняли з нього охорону ГУР. Наразі безпеку Бурби забезпечує МВС.

 

LIGA.net попросила Єрмака відреагувати на заяву ексглави ГУР, але голова ОП відмовився від коментарів. Ми також запитали ГУР, чи зустрічався Буданов з Бурбою і чому з ексглави ГУР зняли охорону. Пресслужба ГУР відповіла LIGA.net, що не має такої інформації.

ДОВІДКА. Два співрозмовники LIGA.net у спецслужбах заявили, що офіцери ГУР, які охороняли Бурбу, через деякий час почали забезпечувати охорону тепер уже ексзаступника голови МВС Олександра Гогілашвілі.

 

Сам Гогілашвілі заперечує це. За його словами, працівники розвідки супроводжували його лише під час поїздки до зони бойових дій на Донбасі.

 

У листопаді 2021 року Буданов підтвердив, що з Бурби зняли службову охорону. Зроблено це було “після певного випадку, коли певні журналісти заявили, що хтось із нього зняв охорону”.

Спочатку Бурба, як стверджує, не був налаштований виходити в публічну площину. За кілька тижнів після звільнення він дав перший публічний коментар, в якому заявив, що відомості про спецоперацію – це “суворо таємна інформація, і вона ніколи не стає публічно відкритою”.

Чому ексглава ГУР вирішив порушити мовчання?

 

“На той момент я розраховував, що є правоохоронні органи, які мають поставити крапку, – каже він LIGA.net. – Натомість нас усіх звільняють та відкривають кримінальні провадження”.

Ми розуміємо, що небезпечніше – мовчати,

— РОМАН ЧЕРВІНСЬКИЙ, ексначальник п’ятого управління ДКР

Водночас не всі солідарні з Бурбою. “Все, що він наговорив, – це помилка, яку такий досвідчений розвідник не вчинив би без якихось сторонніх обставин, – каже LIGA.net діючий працівник одного з розвідувальних органів. – Він зіпсував собі життя”.

Колега Бурби Семенюк не погоджується з таким твердженням. “Його кар’єра розвідника закінчилася. Йому треба йти вище. Начальник розвідки – це не його рівень. Щонайменше міністр і далі“, – вважає він.

 

Але, запевняє Семенюк, зараз ніхто з команди Бурби не думає про жодну політику. Мета – “донести правду”.

 

“Кожен повинен займатися своєю справою”, – відповідає Бурба на пряме запитання, чи має намір стати політиком.

Наразі Бурбі заробляти на життя допомагає академія СБУ, де він викладає останні 10 років. Крім того, ще будучи начальником ГУР, він склав іспити та отримав посвідчення адвоката.

 

“На даний момент я повністю виключаю похід у політику. Мені є чим зайнятися, – каже ексглава ГУР. – Я впевнений, що мій вихід до громадськості дав поштовх слідству, і зараз все піде швидше і, сподіваюся, якісніше. Якщо слідство хоче розібратися”.

Щодо самого Бурби та його розвідників, то для них таємна служба закінчена. Проте генерал і його тіні, зважаючи на все, не збираються йти на пенсію. А це означає, що ця історія ще не закінчена. В перший день повномасштабного вторгнення Росії Бурба мобілізувався та брав участь в обороні Києва. На даний час продовжує проходити службу в бойових підрозділах ЗСУ.

Facebook
Twitter

Автор: Юрій Смірнов

Верстка: Юлія Виноградська

 

Дата публікації: 29.07.2022 р.

 

2022 Усі права захищені.
Інформаційне агентство ЛІГАБізнесІнформ