у держвласності

залишать лише
100 підприємств

Що буде з трьома тисячами інших?

у державній власності залишать лише 100 підприємств

Що буде з трьома тисячами інших?

у держвласності залишать

лише 100 підприємств

Що буде з трьома тисячами інших?

Партнерський проєкт

Facebook
Twitter

Україна розробляє вдосконалену політику керування державними підприємствами. Реформа ставить за мету зробити процес управління державною та комунальною власністю прозорим і професійним, а також скоротити частку держуправління в економіці. План влади полягає в зменшенні кількості державних підприємств через приватизацію нестратегічних та вдосконаленні управління стратегічними. Для ефективного керування Міністерство економіки планує залишити в державній власності 100 підприємств. Нестратегічні підприємства уряд передає до Фонду державного майна України (ФДМУ), а той виставляє їх на приватизацію або ліквідацію.

“Міністерство економіки працює над Політикою державної власності. Це передбачає закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення корпоративного управління”. Політика державної власності – це стратегічний документ, який обгрунтовує, чому те чи інше підприємство залишається в державному секторі”, – каже Перший віцепрем’єр-міністр – Міністр економіки України Юлія Свириденко.

Закон № 3587–IX, про який говорить міністр, Верховна Рада України ухвалила 22 лютого 2024 року. Президент підписав його 5 березня. Вдосконалення, передбачені документом, здатні перетворити державні підприємства (ДП) на такі, що зможуть залучати інвестиції в більших обсягах та на більш вигідних умовах. Зміни сприятимуть наповненню державного бюджету, але загалом реформа торкається і управління комунальними підприємствами (КП), тож вигоди матимуть і громади. Наразі більшість ДП та КП працює дуже “в мінус”. Так, кредиторський борг держкомпаній за шість років (з 2018 до 2023) зріс удвічі – із 449,9 млрд грн до 912,8 млрд грн. Щоб зменшити збитки від діяльності комунальних та держпідприємств, реформа й потрібна.

У чому суть реформи

Світовий досвід свідчить, що держава далеко не завжди є ефективним власником підприємств – особливо, якщо їх тисячі. Україна не виключення: згідно з даними Міністерства економіки, тільки 475 із 845 працюючих державних підприємств протягом перших трьох кварталів 2023 року були прибутковими. Та й сама кількість працюючих держпідприємств постійно зменшується: з 1640 у 2018 році до 854 у 2023-му. Крім того, держпідприємства стабільно мають близько 1 млрд грн заборгованості із виплати зарплати на рік. Найбільшою вона була у 2020 році – 1,19 млрд грн.

Скільки держпідприємств зараз в Україні

3116 державних підприємств в Україні, згідно з даними Департаменту політики власності Міністерства економіки, станом на лютий 2024 року.

Приносять гроші в бюджет – 475 (15%)

Працюють – 854 (27%)

Не працюють – 1 736 (56%)

Не звітують – 526 (17%)

К-ть держпідприємств – 3 116 (100%)

К-ть підприємств, що перебувають у банкрутстві

К-ть підприємств, що реорганізовують за рішенням органу управління

К-ть підприємств, що перебувають на стадії ліквідації

Учетверо зросла кількість непрацюючих підприємств з 2018 року: з 422 до 1736.

Вдосконалення корпоративного управління на всіх держкомпаніях також є частиною рекомендацій Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), що об’єднує 37 найбільш економічно розвинених країн світу й заявку на вступ до якої подала Україна.

Крім того, реформа управління держмайном – це крок до повноцінного членства України в ЄС та до отримання 50 млрд євро в межах Ukraine Facility, вона є в списку необхідних економічних змін. Вдосконалення системи управління на держкомпаніях також входить до списку структурних маяків програми Extended Fund Facility (EFF) від МВФ, у межах якої Україна за чотири роки має отримати $15,6 млрд.

Народний депутат та заступник голови Комітету ВРУ з питань економічного розвитку Олексій Мовчан у коментарі для LIGA.net пояснює, що закон робить стандарти управління державними компаніями сучасними, не радянськими – тобто ринковими, а не плановими.

До моменту підписання закону система управління державними підприємствами діяла так, що міністр міг звільнити або призначити директора будь-якого підприємства, впливати на нього, на закупівлі, на внутрішню політику підприємства. Це було передбачено законодавством.

Олексій Мовчан

Народний депутат та заступник голови Комітету ВРУ з питань економічного розвитку

Зараз на управління держпідприємствами найбільше впливатимуть наглядові ради, більшість членів яких мають бути незалежними. Це люди, які обираються на конкурсі за визначеними критеріями.

Олексій Мовчан

Народний депутат та заступник голови Комітету ВРУ з питань економічного розвитку

До моменту підписання закону система управління державними підприємствами діяла так, що міністр міг звільнити або призначити директора будь-якого підприємства, впливати на нього, на закупівлі, на внутрішню політику підприємства. Це було передбачено законодавством. Зараз на управління держпідприємствами найбільше впливатимуть наглядові ради, більшість членів яких мають бути незалежними. Це люди, які обираються на конкурсі за визначеними критеріями.

Які підприємства залишаться у державній власності

Відповідь на це питання міститиме Політика державної власності, над якою зараз працює Міністерство економіки. Передусім держава розглядає варіант залишити за собою право володіти активами, які забезпечують енергетичну незалежність, розвиток військово-промислового комплексу та космічної галузі, стабільність у банківському секторі. Також це може стосуватися контролю за критичними природними монополіями чи ресурсами. Сюди ж – специфічні сервіси чи забезпечення доступу громадян до можливостей поза ринковими умовами. Як приклад, суспільне мовлення. Це – попереднє бачення.

Згідно з планом реформи, стратегічні державні підприємства будуть реорганізовані в акціонерні товариства або ТОВ із впровадженням системи корпоративного управління. Менеджмент контролюватимуть члени наглядової ради, а роботу ради оцінюватиме орган управління. Мета таких кроків – аби держпідприємства перетворилися на ефективні, конкурентоспроможні та інвестиційно привабливі компанії.

На стратегічних держкомпаніях впровадять високі стандарти корпоративного управління згідно з принципами ОЕСР. Головні з них – прозоре формування органів управління, діяльності та звітування держкомпаній. Одним із таких органів є незалежні наглядові ради.

У Міністерстві економіки успішною реалізацією такої моделі називають “Укрпошту”, “Укрзалізницю”, “Нафтогаз”, “Укренерго”, “Оператора ГТС України”.

Як будуть формуватись наглядові ради на держпідприємствах

Закон № 3587–IX вдосконалює основи корпоративного управління в Україні. Він розширює повноваження наглядових рад стратегічних підприємств, але водночас і посилює відповідальність.

Юлія Свириденко в коментарі LIGA.net пояснює, як формуються наглядові ради, наводячи приклад “Енергоатому”:

Незалежні члени в наглядовій раді призначаються через конкурс. Обирають компанію-рекрутера, яка займатиметься відбором членів наглядової ради. Серед її завдань – створення профілів та вимог до кандидатів у члени наглядової ради, відбір претендентів та підготовка переліку кандидатів.

Юлія Свириденко

Перший віцепрем’єр-міністр – Міністр економіки України

Вимоги до кандидатів затверджує Комітет із призначення керівників, особливо важливих для економіки підприємств, до якого входять представники державних органів та міжнародних організацій: ЄБРР, Міжнародної фінансової корпорації (IFC) в Україні, Представництва ЄС в Україні, Офісу бізнес-омбудсмена”.

Юлія Свириденко

Перший віцепрем’єр-міністр – Міністр економіки України

Незалежні члени в наглядовій раді призначаються через конкурс. Обирають компанію-рекрутера, яка займатиметься відбором членів наглядової ради. Серед її завдань – створення профілів та вимог до кандидатів у члени наглядової ради, відбір претендентів та підготовка переліку кандидатів. Вимоги до кандидатів затверджує Комітет із призначення керівників, особливо важливих для економіки підприємств, до якого входять представники державних органів та міжнародних організацій: ЄБРР, Міжнародної фінансової корпорації (IFC) в Україні, Представництва ЄС в Україні, Офісу бізнес-омбудсмена”.

Важливим нововведенням закону є те, що він чітко визначає умови та процедури, за яких повноваження членів наглядової ради можуть бути припинені достроково. Рішення про це прийматиме орган управління держпідприємством або загальні збори акціонерів.

Як ФДМУ визначає долю підприємства та що таке тріаж

За останні два роки до ФДМУ передано понад 1200 підприємств. Серед важливих завдань – визначити майбутню долю кожного підприємства. Наразі Фонд робить поглиблений тріаж цих компаній, який дозволить на індивідуальному рівні визначити віднесення підприємств до однієї з трьох “корзин”: приватизація, ліквідація (банкрутство) або управління.

Досить часто трапляється, що підприємства передаються до Фонду без фінансової звітності та навіть без можливості контакту із керівництвом компанії. Єдине, що ми маємо в таких випадках, – це акт прийому-передачі і витяг із державного реєстру. 

Віталій Коваль

Голова ФДМУ

Звісно, на базі цієї інформації неможливо ухвалювати ефективні управлінські рішення, неможливо зрозуміти, чи варто залишати таке підприємство в державній власності, чи має воно шанс бути приватизованим тощо. Саме тому ми розробили й затвердили спеціальний механізм проведення тріажу. Це сортування державних підприємств на категорії. Початково термін застосовували в медицині для розподілу пацієнтів за критеріями тяжкості стану, щоб визначити пріоритет надання допомоги. Нині його застосовують у ширшому значенні.

Віталій Коваль

Голова ФДМУ

Досить часто трапляється, що підприємства передаються до Фонду без фінансової звітності та навіть без можливості контакту із керівництвом компанії. Єдине, що ми маємо в таких випадках, – це акт прийому-передачі і витяг із державного реєстру. Звісно, на базі цієї інформації неможливо ухвалювати ефективні управлінські рішення, неможливо зрозуміти, чи варто залишати таке підприємство в державній власності, чи має воно шанс бути приватизованим тощо. Саме тому ми розробили й затвердили спеціальний механізм проведення тріажу. Це сортування державних підприємств на категорії. Початково термін застосовували в медицині для розподілу пацієнтів за критеріями тяжкості стану, щоб визначити пріоритет надання допомоги. Нині його застосовують у ширшому значенні.

Що таке тріаж державних компаній та як він відбувається

ТРІАЖ – процес сортування держпідприємств на категорії за їх станом та цінністю. Основний критерій – чиста вартість підприємства (орієнтовна вартість майна за вирахуванням кредиторської заборгованості).

1 200 підприємств (близько 20 тис. обʼєктів нерухомості)

Підприємство не підлягає приватизації

Підлягає приватизації; має позитивну чисту вартість та / або
стабільну / зростаючу прибутковість

Здійснює збиткову діяльність або не здійснює діяльності, має негативну чисту вартість

Не підлягають тріажу (тимчасово або взагалі)

Що далі ↓

Причини ↓

Залишається в державній власності

Приватизація

Ліквідація або банкрутство

– Зареєстровані на тимчасово окупованих територіях.

– Уже прийняте рішення про приватизацію.

– ФДМУ має міноритарну частку (менше 50%).

Що таке тріаж державних компаній та як він відбувається

ТРІАЖ – процес сортування держпідприємств на категорії за їх станом та цінністю. Основний критерій – чиста вартість підприємства (орієнтовна вартість майна за вирахуванням кредиторської заборгованості).

1 200 підприємств (близько 20 тис. обʼєктів нерухомості)

Підприємство не підлягає приватизації

Що далі ↓

Залишається в державній власності

Підлягає приватизації; має позитивну чисту вартість та / або стабільну / зростаючу прибутковість

Що далі ↓

Приватизація

Здійснює збиткову діяльність або не здійснює діяльності, має негативну чисту вартість

Що далі ↓

Ліквідація або банкрутство

Не підлягають тріажу (тимчасово або взагалі)

Причини ↓

– Зареєстровані на тимчасово окупованих територіях.

– Уже прийняте рішення про приватизацію.

– ФДМУ має міноритарну частку (менше 50%).

Наразі ФДМУ проводить тріаж близько 1200 держпідприємств. Більшість із них уже проаналізували і планують завершити до середини 2024 року. Це дозволить систематизувати державні активи, щодо яких десятиліттями не було обліку та контролю. Також тріаж допоможе швидко визначати долю держактивів і ефективно ними управляти.

Фонд збирає інформацію про фінансовий стан підприємства, майно та права інтелектуальної власності, кредиторську заборгованість, наявність арештів чи обмежень для приватизації. На основі зібраної інформації визначається орієнтовна вартість активів підприємства. Її Фонд співставляє з кредиторською заборгованістю і отримує орієнтовну чисту вартість підприємства.

“Коли ми матимемо всі цифри, буде проведено засідання робочої групи. Вона визначатиме, чи є сенс віддавати об’єкт на приватизацію, чи його, наприклад, чекає ліквідація”, – каже Віталій Коваль.

Як продають держпідприємства

ФДМУ та органи місцевого самоврядування (ОМС) продають державні та комунальні підприємства в рамках малої та великої приватизації. Перелік об’єктів малої приватизації затверджується ФДМУ, а великої – Кабміном за поданням ФДМУ. Перелік об’єктів комунальної власності під приватизацію ухвалюється місцевою радою.

Список підприємств під приватизацію публікують на сайті ФДМУ або ОМС – ця інформація публічна. Усі онлайн-аукціони з продажу проходять у державній електронній торговій системі “Прозорро. Продажі“. Якщо балансова вартість активу складає до 250 млн грн, то воно потрапляє до малої приватизації, якщо вище – до великої.

Як ліквідовують держпідприємства

Для припинення існування державних підприємств вони проходять процедуру ліквідації або банкрутства. Для цього проводять аналіз активів і зобов’язань підприємства. Якщо активи можуть покрити зобов’язання, підприємство ліквідують – активи продають, а з отриманих коштів погашають борги.

Якщо активи не можуть покрити зобов’язання, підприємство проходить судову процедуру банкрутства, після чого воно також ліквідується. В обох випадках усе майно продається через систему “Прозорро. Продажі”.

Паралельно з тріажем формують список ключових компаній певних галузей економіки (оборонної, енергетичної, транспортної тощо), з певним розміром капіталу, активів чи доходу, сплачених податків тощо. Такі підприємства розглядатимуться не робочою групою, а підрозділом з управління активами. Він і надалі опікуватиметься цими підприємствами і визначатиме, чи мають вони залишитися в державній власності.

Як теріторіальні громади управляють і розпоряджаються комунальним майном

Зараз в Україні приблизно 14 тис. комунальних підприємств. Більшість із них збиткові. Понад 1,4 тис. КП збанкрутували в Україні за останні 10 років. Найбільше банкрутств зафіксовано у 2021році – 378 підприємств.

Топ міст України за кількістю неплатоспроможних КП

У топі міст України за кількістю неплатоспроможних КП – Дніпро, Херсон, Харків та Львів. Тільки 20 % підприємств змогло забезпечити свою діяльність без зовнішнього фінансування.

Львів

Харків

Дніпро

Херсон

Громади реалізовують свої активи через приватизацію або здачу в оренду майна за допомогою державної електронної системи “Прозорро. Продажі”. З початку повномасштабної війни до місцевих бюджетів надійшло понад 2 млрд грн, що свідчить про бажання бізнесу інвестувати в економіку та розвиватись. Громади використовують ці гроші згідно з потребами, направляючи їх, зокрема, на відновлення транспортної та соціальної інфраструктури.

За словами мера Новоукраїнки (Кіровоградська область) та голови Всеукраїнської Асоціації об’єднаних територіальних громад Олександра Корінного, процес розпорядження комунальним майном залежить від місцевого самоврядування, потреб громад, стану об’єкта та економічних обставин. Аналіз вартості та доходів від майна допомагає громадам визначити, чи будуть продаж або оренда вигідними.

Закон надає органам місцевого самоврядування повноваження розпоряджатися комунальним майном. Ці рішення зазвичай приймаються на сесіях міських рад за пропозицією виконавчих органів, але важливим чинником є врахування потреб місцевої громади.

Олександр Корінний

Мер Новоукраїнки та голова Всеукраїнської Асоціації об’єднаних територіальних громад

Наприклад, якщо в громаді є гостра потреба в нових дитячих садках або спортивних комплексах, це може стати причиною залишити певне майно для комунальних потреб замість продажу чи оренди. Перед прийняттям рішення про продаж або оренду майна оцінюється його технічний стан. Якщо витрати на утримання та ремонт значно перевищують можливі доходи від його використання, майно може бути виставлене на продаж або оренду. Економічна ефективність є ключовим фактором.

Олександр Корінний

Мер Новоукраїнки та голова Всеукраїнської Асоціації об’єднаних територіальних громад

Закон надає органам місцевого самоврядування повноваження розпоряджатися комунальним майном. Ці рішення зазвичай приймаються на сесіях міських рад за пропозицією виконавчих органів, але важливим чинником є врахування потреб місцевої громади. Наприклад, якщо в громаді є гостра потреба в нових дитячих садках або спортивних комплексах, це може стати причиною залишити певне майно для комунальних потреб замість продажу чи оренди. Перед прийняттям рішення про продаж або оренду майна оцінюється його технічний стан. Якщо витрати на утримання та ремонт значно перевищують можливі доходи від його використання, майно може бути виставлене на продаж або оренду. Економічна ефективність є ключовим фактором.

Наприклад, Пирятинська громада в Полтавській області розпочала з детальної оцінки всього майна, щоб визначити його стан, поточне використання та потенціал. Вони розробили порядок дій, який включав проєкти модернізації інфраструктури, покращення комунальних послуг та залучення інвестицій. Одним із успішних проєктів, який відзначає Асоціація, стало переобладнання пустуючої будівлі під бізнес-інкубатор для підтримки місцевих підприємців. За словами голови, Всеукраїнська Асоціація ОТГ бачить нагальну потребу в розвитку стратегій управління, впровадженні передових практик та прозорих процесів управління, а також у посиленні співпраці з громадськістю.

Місто Пирятин. Фото: YouTube-канал "TimePRO.TV"

Необхідні нормативні підзаконні акти для реформи управління майном уряд повинен ухвалити протягом шести місяців з дня набрання законом чинності. Розробка плану подальшого втілення реформи запланована на найближчі три роки.

З ухваленням закону про вдосконалення корпоративного управління держкомпаніями робота над змінами лише почалася.

Цей проєкт створено завдяки підтримці американського та британського народів через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та Управління закордонних справ, Співдружності та розвитку (UKaid). Погляди авторів, висловлені в цих публікаціях, необов’язково відображають погляди USAID, уряду США, UKaid або уряду Сполученого Королівства.

Партнерський проєкт

Facebook
Twitter

Дата публікації: 02.04.2024 р.

Автори: Володимир Фомічов, Дар’я Крутько
Редактор: Євгеній Фролов
Верстка: Юлія Виноградська

© 2024 Всі права захищені.
Інформаційне агентство ЛІГАБізнесІнформ