Реформа управління держмайном

Що зміниться, навіщо це потрібно
та чому це так важливо

Реформа управління держмайном

Що зміниться, навіщо це потрібно та чому це так важливо

Реформа управління держмайном

Що зміниться, навіщо це потрібно та чому це так важливо

Партнерський проєкт

Facebook
Twitter

Держава та органи місцевого самоврядування володіють найбільшою кількістю активів в Україні – 3116 державних та 14 056 комунальних підприємств. Проте, як показує статистика, вони не завжди є ефективними власниками. Лише за останніх шість років кількість прибуткових держпідприємств серед усіх працюючих зменшилася майже наполовину. Кредиторський борг держкомпаній тільки минулого року досяг 912,8 млрд грн – тобто понад $23 млрд.

Зараз в Україні відбувається реформа управління державною та комунальною власністю. Загалом у неї два основні напрями:

01

Зменшення к-ті комунальних і держпідприємств

Через приватизацію нестратегічних, яка впроваджується через онлайн-аукціони в державній електронній торговій системі “Прозорро. Продажі”.

02

Покращення управління в підприємствах

Які залишились у власності держави, через впровадження найкращих світових практик корпоративного управління.

Важливою віхою реформи стало прийняття у лютому законопроєкту 5593-д, який покликаний вдосконалити корпоративне управління держпідприємствами, наблизивши його до стандартів Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), в яку входять країни з найбільш розвиненими економіками.

На підприємства державної власності, які не будуть визнані стратегічними, чекає приватизація, оренда через державні онлайн-аукціони або ліквідація збанкрутілих. Мова йде про понад 1200 держпідприємств.

Власне, ці процеси відбуваються вже зараз. За шість років в системі “Прозорро. Продажі” продали майже 5,8 тис. державних та комунальних обʼєктів по всій Україні, які принесли у бюджети всіх рівнів 16,5 млрд грн. Занедбані фабрики, напівзруйновані радянські санаторії та старі цехи, що роками обтяжували державу та громади, знайшли нових власників, які створюють там бізнес, нові робочі місця та сплачують податки.

У 2024 році реформа набиратиме обертів. Зараз триває процес тріажу – розподілення державних підприємств за категоріями. Паралельно з цим державні підприємства перетворюють на акціонерні товариства, на них створюють наглядові ради, які повинні забезпечити ефективність управління компанією. Триватиме й реалізація громадами комунального майна через приватизацію або здачу в оренду.

Але у суспільстві й досі низька обізнаність про те, як саме відбуваються ці процеси. Хто і як визначає, що буде приватизовано або здано в оренду, а можливо, ліквідовано? Як покращуватиметься управління підприємствами, які залишаються у власності держави та громад? І найважливіше – де тут інтереси людей, що вони отримують від реформи?

За підтримки проєкту USAID/UKaid “Діяльність у рамках реформи державних підприємств України” (SOERA) ми створили серію матеріалів, які допоможуть розібратися, як формується та реалізується політика управління обʼєктами державної та комунальної власності, куди йдуть гроші від приватизації та здачі в оренду. Проілюструємо це реальними кейсами успішного управління.

Цей проєкт створено завдяки підтримці американського та британського народів через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та Управління закордонних справ, співдружності та розвитку (UKaid). Погляди авторів, висловлені у цих публікаціях, необов’язково відображають погляди USAID, уряду США, UKaid або уряду Сполученого Королівства.

Читати статтю:

У держвласності залишать
лише 100 підприємств

Що буде з трьома тисячами інших?
Читати

Lorem ipsum dolor sit amet

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor
Читати

Duis aute irure dolor reprehenderit

Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat
Читати

Sed ut perspiciatis unde omnis

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque
Читати

Тест наразі недоступний

Facebook
Twitter