– Мені було легко. 24 березня моїй родині вдалося виїхати у бік західної України. Все. Страх минув.
На під’їзді до міста дорогу перекрили російські солдати… Запитую:
– Ви цією машиною їхали?
– Ні, на Ланосі.
– Тобто за машиною не можна було зрозуміти, що їде начальство?
– Ні, вони не здогадувалися, хто перед ними. Забрали телефон, обшукали. Зав’язали руки за спиною. Машину самі відігнали убік. А мене відвели до лісу. Недалеко. Метрів 30-50 від дороги. Там уже було кілька людей із зв’язаними, як у мене, руками. Солдати нам кажуть: «Это ваш мэр виноват, мы ему говорили, что нехрен воевать…» Ну, тут я: «Хлопці, у вас джекпот, я – мер». Вони такі: «Точно мэр? » – «Точно».
Фомічов посміхається і веде далі:
– І тут один із них каже: «А можно с вами сфотографироваться?» Ну здавалося б: у мене зв’язані руки, що я тобі зроблю? Хочеш сфотографуватись – фотографуйся. Але він запитує. Відповідаю: «Я тобі сфотографуюсь». Той: «Все-все, понял». Начебто кумедний момент, але насправді важливий: щоб тримати ситуацію під контролем, треба було дати зрозуміти, хто тут головний. А начальство вони шанують – ментальність.
Таких незначних психологічних штрихів ставало дедалі більше. Солдати передали рацією, що в них мер. Отримали наказ доставити його до командира.
– Довелося йти під конвоєм кілометрів зо три. А телефон довелося кинути. Пам’ятаю, я переживав, що дружина телефонуватиме… Тому сказав одному з солдатів: почуєш дзвінок, побачиш таке ім’я, візьмеш трубку і скажеш два слова: «Все в порядке». Мені потім дружина розповідає: «Телефоную тобі, а чужий голос каже: «Все в порядке». І вона відразу ж зрозуміла, що все зовсім не гаразд.
Фомічов згадує, як російський офіцер розглядав на планшеті зйомку площі з дрона. Звідкілясь долинали постріли.
– Запитую, навіщо стріляєте? Він: не волнуйтесь, не по людям. Я: багато людей на майдані? Душ п’ятсот, каже, є. З розмови я зрозумів, що до їхнього плану входить «зачистка». Ви кого, питаю, збираєтесь зачищати? Усі, у кого була зброя, пояснюю йому, пішли. Він не вірить, каже, що у натовпі є люди з автоматами і вони стрілятимуть. Домовилися так: я їду з ним, іду перед ним. Якщо почнеться вогонь, у мене першого прилетить. Сіли у броньовик, поїхали.
Дорогою Фомічов намагався вести підрахунок сил противника: на під’їздах до міста і в самому місті. Нарахував із десяток одиниць техніки та кілька сотень солдатів.
– Коли з броньовика вийшли, я побачив людей. Це було не «душ п’ятсот», це були тисячі до горизонту… Тоді в Славутичі перебувало менш як 15 000, і більшість із них вийшли на площу. Коли мене побачили, шум пішов: мер, мер, мер… Почуття неймовірне. Неможливо передати.
Перераховуючи події того дня, Фомічов згадує особливу роль місцевого священника, який намагався зупиняти танки хрестом.